Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěl být jako Johnny Cash, postrčit ho ale musela manželka. A oheň, který tu a tam přináší i štěstí. Tajnosti slavných

16.11.2018
Chtěl být jako Johnny Cash, postrčit ho ale musela manželka. A oheň, který tu a tam přináší i štěstí. Tajnosti slavných

Foto: repro / youtube.com

Popisek: Ladislav Vodička

AUDIO/VIDEO Celoživotní sen se mu sice nikdy nesplnil, na americké velvyslanectví ho totiž na rozdíl od Pavla Bobka nepustili. Vytouženou přezdívku si ale přece jen vybojoval a zůstala mu až do smrti.

Když jde o nějakou melu na silnicích, komentátoři i dopravní experti se na úvod dodnes velmi rádi uchylují k refrénu jedné z jeho nejpopulárnějších písní – Řidič, ten tvrdej chleba má. Jeho devízou byly bezkonkurenční bas a perfektní artikulace, s níž se sice mohli pochlubit i někteří další zpěváci naší country scény, například Michal Tučný či Honza Vyčítal, přece jenom jim ale něco chybělo. Onen sametový podtón takzvaného pedálového basu, jímž se proslavil legendární Johnny Cash a který dal u nás osud do vínku doposud pouze Ladislavu Vodičkovi.

Řidič, ten tvrdej chleba má:

Premiéra ve třiceti

Narodil se 10. ledna 1931 v Praze, i on ale původně mířil do úplně jiného světa. Vystudoval totiž strojní fakultu na pražském ČVUT. S pravidelnými hlasovými tréninky ale začínal nejspíš už v peřince. Brzy mu nejvíc sedly staré trampské písničky, a když pak v padesátých letech ovládl americkou country legendární ‘muž v černém‘ Johnny Cash, měl i Láďa jasno. V jeho hlavě se zrodil celoživotní sen – být jako on. Přesto začal zpívat až ve svých třiceti letech a s oblibou pak říkával, že to vlastně zavinila jeho manželka. Prý už se to jeho věčné krákorání nedalo doma poslouchat, a tak ho vyhnala na jeviště.

Je to zlé (Ring of Fire):

Štěstí v plamenech

V roce 1961 odstartoval uměleckou kariéru s amatérskou skupinou Tempest a jeho úplně první veřejné vystoupení málem skončilo katastrofou. Během koncertu, který se konal na Solidaritě v pražských Strašnicích, totiž v sále vzplála záclona, takže tenhle večer se stal pro interpreta i všechny diváky opravdu nezapomenutelným. A hrozící požár nakonec Láďovi přece jen přinesl štěstí. Zpočátku začínal se světoznámými hity, opatřenými vlastními českými texty, a jeho hlas i projev byly mimořádné a v naší středoevropské kotlině doposud neslýchané. Když zpíval o horském potoce, tak v jeho hlasu ten potok opravdu byl, zpíval o vlaku a slyšeli jste jeho drncání po kolejích…

Statečný strojvůdce:

Hvězda Semaforu

V roce 1966 mu Jiří Brabec nabídl angažmá ve svém tehdy mimořádně úspěšném Country Beatu a vzápětí společně přešli do divadla Semafor. Díky tomu začal být Láďa často vidět a také hlavně hodně slyšet. Možná by vás ani nenapadlo, že během kariéry vydal dlouhou řadu hudebních nosičů, jen singlů bylo více než padesát. Již v roce 1970 si ho ale vzal na mušku osud. Prodělal mozkovou příhodu a následnou mimořádně náročnou operaci. A krátce nato se s Jiřím Brabcem rozešel, údajně pro umělecké neshody. Na zpívání ale rezignovat rozhodně nemínil a v roce 1972 se dohodl na spolupráci s do té doby amatérskou skupinou Vodomilové, kterou založili na ČVUT studenti vodohospodářství.

Já tu zemi znám:

Svérázný Vodomil

Country zůstal věrný, řadu textů si napsal sám, spolupracoval ale také například se známým textařem Michalem Bukovičem, který tvořil mimo jiné pro Karla Gotta, Karla Zicha či Rangers. Pod některými texty jsou podepsáni i legendární Pavel Vrba a Václav Fischer. V roce 1976 připravil se Slávou Kunstem, Michalem Bukovičem a Mirkem Černým pro firmu Panton vlastní koncipované album, nazvané Odjezd v 15:30 aneb Mimořádný vlak Ladislava Vodičky a v produkci dalších snímků pokračoval až do počátku osmdesátých let. Napsal i překlady a úpravy některých písniček Johnnyho Cashe, který se stal jeho životním idolem. Chtěl být jako on a snil o tom, že se s ním setká a možná si spolu i zazpívají. To se mu ale bohužel nesplnilo ani v roce 1978, když měl Cash koncert na americkém velvyslanectví v Praze. Tenkrát si s ním zazpíval Pavel Bobek, jenž Láďův sen prožil místo něj a často pak na to vzpomínal.

Lány sluncem rozpálené:

Český Johnny Cash

Ladislav Vodička měl charakteristický, nezaměnitelný hlas a jeho písničky vstoupily do obecného povědomí. V osmdesátých letech zněly ze všech stran, téměř před nimi nebylo úniku. V roce 1986 vydal Supraphon audio kazetu s jeho písněmi, která se před třemi lety dočkala i digitálního masteringu. Z původní sestavy kazety ale na něm bohužel chybí Příroda je příroda (You Are What I Need/Flesh And Blood/), protože její českou verzi originální nakladatelé nepovolili. Přesto jeho hudební kariéra nebyla tak výnosná, aby mu zajistila dostatečný pravidelný příjem, a tak se kromě vystupování živil, čím se dalo. Mimo jiné například působil i jako učitel v autoškole. V létě 1996 se konečně zase vrátil do studia a nahrál pro značku Venkow své poslední album Starej Voda po dvaceti letech. Zemřel 7. března 1999, bylo mu pouhých šedesát osm let. Svého snu se sice nedočkal, přezdívka  ‘český Johnny Cash‘ mu ale zůstane navždy.

Byl to Shane:

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská