Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zradí nás Česká televize i tentokrát? Šíří tu samou lež i třikrát za hodinu. Kauza Babiš totiž…

16.11.2018
Zradí nás Česká televize i tentokrát? Šíří tu samou lež i třikrát za hodinu. Kauza Babiš totiž…

Foto: ČT 24 / repro

Popisek: Andrej Babiš. Jeho vyjádření pro ČT 24 Česká televize nerozporovala

Český národ má s veřejnoprávními médii neblahé zkušenosti. Vždy se dříve či později přizpůsobila mocným a svoje vysílání podřídila vládnoucí propagandě. Tak tomu bylo jak v padesátých letech, tak v období normalizace, kdy byly cenzurovány prakticky všechny pořady. Z obrazovek i z etéru postupně zmizely nepohodlné osobnosti, zatímco přizpůsobiví kariéristé převlékli kabáty a přežili. A bohužel vše nasvědčuje tomu, že se něco podobného začíná dít i v současnosti.

Je mimo jakoukoliv pochybnost, že vedení Českého rozhlasu i České televize čelí obrovskému politickému tlaku. V novinářských kuloárech to není žádné tajemství, tím spíše, že z České televize i rozhlasu utíkají zaměstnanci do privátních médií. A problémy přiznává i samotný generální ředitel ČT Petr Dvořák. Ten se před časem nechal v rozhovoru pro soukromý kanál DVTV (kam mimochodem odešli dva elitní moderátoři ČT) slyšet, že v případě politiků musí mít ČT vyšší práh bolestivosti, protože doba je drsná. O tom rozhodně není pochyb, jenže generální ředitel poněkud zapomíná na fakt, že veřejnoprávní rozhlas a televizi si ze svých daní platí koncesionáři, aby jim mimo jiné poskytovaly nestranné a vyvážené vysílání a nikoliv výsledky práce politických „píár“ oddělení a vlivových agentur. 

Nejlepší obrana? Útok

V poslední době se však v ČT stále častěji stává, že kampaně píáristů mají přednost před objektivními a prověřenými informacemi. Názorným příkladem je nový skandál, týkající se nekonečné kauzy Čapí hnízdo. Investigativní novináři soukromé televize Seznam.cz zjistili ve svém pořadu Zvláštní vyšetřování další velmi závažné okolnosti, z nichž mimo jiné vyplývá podezření, že jeden z obviněných v této kauze, Andrej Babiš mladší, byl zřejmě proti své vůli unesen na ruský Krym. Třaskavá reportáž, která vyděsila nejen veřejnost, ale i řadu politiků, vyvolala vážnou politickou krizi. Asi nikoho zasvěceného přitom nepřekvapilo, že Andrej Babiš zvolí poté, co byla zveřejněna, osvědčenou taktiku „nejlepší obrana je útok“ a ve snaze udržet si premiérský post se uchýlí k řadě nepravdivých tvrzení a hysterických exhibicí, jejichž cílem je odvést pozornost jiným směrem. 

Třikrát během hodiny!

Zneklidňující ale je, jak velkorysý prostor mu k tomu poskytuje Česká televize, aniž se jakkoliv snaží uvést na pravou míru jeho tvrzení. Kromě toho, že bylo jeho úterní prohlášení, živě přenášené z Palerma, poté několikrát opakováno během odpoledne, večer bylo v rámci pořadů Devadesátka a Události, komentáře odvysíláno na ČT24 třikrát po sobě během jediné hodiny! Zatímco po jakémkoliv jiném politikovi žádá ČT na základě jím vysloveného obvinění důkazy, premiér Babiš je nikdy předkládat nemusí. Názorným příkladem jsou právě úterní Události komentáře. Moderátor Martin Řezníček se v rozhovoru s Alexandrou Udženija (ODS), v němž uvedla, že Andrej Babiš maří důkazy při vyšetřování Čapího hnízda, opakovaně ptal, zda pro to má důkazy. Zato premiér svá obvinění v ČT24 ovšem šířil bez jakékoliv oponentury. Ostatně, Česká televize se ani nebránila, když redaktory pořadu Reportéři Babiš nazval zkorumpovanou pakáží. 

Babiš znovu lže

Jeho útoky si naštěstí nenechali líbit právě reportéři televize Seznam.cz a v návaznosti na Babišovo prohlášení zveřejnili článek, nazvaný Babiš pod tlakem znovu veřejně lže, projděte si fakta. V něm podrobně vyvrátili nepravdivé výroky premiéra, týkající se rozhovoru s jeho synem. Česká televize něco podobného nedokázala a ve stínu Babišových útoků nechala zmizet zásadní fakta. Například, že reportáž vznikla na základě skutečnosti, že Babiš junior samotný oznámil informace o svém únosu českým kriminalistům. Prakticky nikdo se v ČT nepozastavuje nad tím, že nemocný Babišův syn byl řidičem ruského původu odvezen (pokud ne přímo zavlečen) na nebezpečný Krym, kde jsou tvrdě pronásledováni odpůrci anexe tohoto území. Navíc v rozhovoru pro televizi Seznam.cz prohlásil, že muž, který jej měl unést, má výrazně proruské smýšlení.

 

Jak je to možné?

Naprosto šokující je pak skutečnost, že duševně nemocný člověk (o němž jeho otec dokonce tvrdí, že má schizofrenii), byl řadu let pilotem velkého dopravního letadla. Copak to samo o sobě není neuvěřitelný skandál? Stejně tak je neuvěřitelné, když premiér Babiš tvrdí, že jsou obě jeho dospělé děti duševně nemocné, ale zároveň je zapojil do kauzy Čapí hnízdo a vystavil je tak nepochybně stresovým situacím. A následuje řada dalších, dosud nezodpovězených závažných otázek. Jak je možné, že byl těžce nemocný Babišův syn v péči řidiče Agrofertu? Jak je možné, že zdravotní posudek pro soud napsala lékařka, která je členkou hnutí ANO? Nezbývá než doufat, že tyto otázky zodpoví rovněž investigativní reportéři televize Seznam.cz

 

Naštěstí u nás již existují média, o nichž nerozhoduje politická reprezentace a dokonce se jejich sledovanost těší většímu počtu diváků či čtenářů než některé veřejnoprávní pořady. Jejich role je tak stále významnější.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace