Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Důvěra v právní stát, respekt ke svobodě člověka. Ve hře je hodně, říká Ivan Bartoš. Jak číst ´kauzu Babiš junior´. Zápisníček A.V.

komentář 13.11.2018
Důvěra v právní stát, respekt ke svobodě člověka. Ve hře je hodně, říká Ivan Bartoš. Jak číst ´kauzu Babiš junior´. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček, ilustrační fotomontáž

V neděli jsem psala o kauze Nohavica a měla za to, že mám zas týden pokoj od svých komentů. No, v úterý ráno to bouchlo se vší parádou, jak již jistě víte. Sabina Slonková a Jiří Kubík ve svém pořadu Zvláštní vyšetřováni na Seznam.cz našli ve Švýcarsku Andreje Babiše juniora a vyzpovídali ho. Téhož Andreje Babiše, na kterého bylo jeden čas napsané Čapí hnízdo a který již jednou kontaktoval Policii ČR s tím, že byl prý unesen na Krym. Policie konala tak nějak po česku, jak jsme si již zvykli – prohlásila, že ho nemůže najít a spokojila se s fotografií, kde stojí v Bratislavě se společenským magazínem v ruce, datovaným, tudíž tedy prý nemohl být unesen… Pátrali po něm mimochodem kriminalisté z obvodního ředitelství Praha I (jde o jiný útvar než ten, který vyšetřuje samotnou kauzu Čapí hnízdo, jak poznamenal iRozhlas.cz). A pátrání uzavřeli, aniž jej fyzicky našli. WTF? Ovšem vše další, co Andrej Babiš mladší Slonkové a Kubíkovi řekl, to už není ´tak nějak po česku´, spíše po sicilsku, kde nyní pobývá Babiš starší.

Je to úplná kovbojka, člověk jen zírá, Julius Šuman blahé paměti se zalyká závistí. Ale pojďme přesto oddělit fakta od spekulací. Faktem je, že premiér Andrej Babiš prokazatelně zneužil v kauze ´Čapí hnízdo´ evropské dotace. O tom již není pochyb. V době, kdy ještě nebyl v politice a asi nevěděl, že jednou bude, vzal evropské peníze, určené malým a středním firmám, přepsal usedlost na své dospělé děti z prvního manželství a bratra své současné ženy, vyfutroval jimi rozpočet na přestavbu luxusního sídla, ve skutečnosti patřícího Agrofertu (žádná malá firma, ale pomalu největší a nejbohatší v Česku), tudíž jemu samému, postavil svůj čapí palác a pak to přepsal nazpátek.

To vše se dobře vědělo již v době, kdy vyhrál volby. Tím vítězstvím dali občané najevo, že jim to nijak zvlášť nevadí. Proč? Konec faktům, následuje spekulace: Domnívám se, že důvod je jediný a pádný – eurodotace se v Česku rozkrádaly a rozkrádají ve velkém, Babiš neudělal nic, co by nedělali i jiní. Jiní politici. Lidé mají za to, že valná většina politiků. A já se jim vůbec nedivím, také si myslím, že čisté tlapy má… nevím… podle mne akorát Piráti, ale to je jen můj názor. A nevím, zda bych dala ruku do ohně za všechny Piráty, kdyby měli šanci být u toho. Naštěstí nebyli. Ještě poznamenám, protože dále už nebude příležitost, že podle mne není Andrej Babiš špatný premiér, v rámci možného, tj. v ČR v roce 2018.  Také si ale myslím, že v roce 2019 již premiérem nebude, protože tohle neustojí, kdyby se jeho megaschopný píárista Marek Prchal na hlavu postavil a ušima odstrkoval... Protože domácí křišťálová koule se nedávno rozkřápla, netuším ale, co (a kdo) bude.

Únos na Krym?

A nyní se dostáváme k… ne tak pevně vyfutrovaným faktům. V dramatické reportáži Slonkové a Kubíka vidíme totiž evidentně vykolejeného mladého muže. Patrně vyděšeného, možná duševně nemocného, nejsem schopná to posoudit. Andrej Babiš mladší v reportáži řekl, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. Také prozradil, že podepisoval dokumenty týkající se Čapího hnízda, ale nevěděl, co podepisuje. Prý byl jako pacient hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví, kam se dostal v minulosti kvůli konfliktu s policií. Tam se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou (v komunálkách úspěšně kandidovala za ANO a dnes již stihla na Praze 8 rezignovat; ona a její manžel, údajně zaměstnanec Agrofertu, o němž bude řeč dále, se odmítají vyjádřit a jsou neznámo kde).  

Andrej Babiš junior v reportáži, foto repro. Je mi jasné, že zanedlouho, jestli již ne teď , budou mít všechna média perfektní ostré fotky. Já je nechci, tohle není zločinec, to je oběť, což připouští i Sabina Slonková, v rozhovoru pro DVTV

Babiš junior vysvětlil, že po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo ho manžel Protopopové Petr odvezl na Krym, kde mu píchal nějaké injekce. „Zneužil toho, že můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Andrej Babiš mladší s tím, že ale jeho otec možná nemusel o pozadí únosu vědět. „Protopopová mi řekla: máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny. Protopopov mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ popsal to v reportáži Andrej Babiš mladší s tím, že právě z Protopopova měl strach a proto oznámil české policii, že byl unesen. Jak s tím naložila naše čacká policie, stojí výše.

Kde je to Palermo? Aktuálně v Praze?

„Můj syn je psychicky nemocný a bere léky. Nikdo jej neunesl,“ sdělil premiér v emotivním videu pro ČT24 ze sicilského Palerma. Řekl, že netušil, že bude komentovat zdraví dětí v této situaci. Velmi emotivně, místy téměř plačtivě se vyjadřoval, že všichni rodiče s podobným trápením, čímž myslel duševní poruchy svých dětí, pochopí jeho situaci. „Dám život a zdraví za svoje děti,“ proklamoval Babiš několikrát. Řekl také, že jeho dcera Adriana Bobeková má již 20 let bipolární poruchu, a vyzval, abychom si vzpomenuli na Karla Svobodu, který touto chorobou trpěl a v roce 2007 se zastřelil. Podle Babiše jen bezcitní fanatici můžou zpochybňovat zdravotní stav jeho dětí. V reportáži jeho synovi podle něj kladli sugestivní otázky, aby dostali „ty správné“ odpovědi.

„Vrchol hyenismu,“ označil Babiš natáčení psychicky nemocného skrytou kamerou a dodal, že jde o odporný útok. Všiml si načasování s tím, že 17. listopad se blíží a navíc on sám je v zahraničí. Reportáž označil za kampaň. Dle Babiše není pravda, že jeho syn byl unesen, cílem je dle něj vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení, které prošetřují kauzu, kterou „si vymysleli novináři“. Opozice toho údajně využívá a svolává již několikátou mimořádnou schůzi. „Jaký by měli program, kdyby neměli Babiše?“ ptal se premiér. Řekl, že zmíněné orgány mají všechny informace a z jeho strany a jeho dětí se nedějí žádné obstrukce. Je to prý pokus destabilizovat politickou situaci.

Komu věřím?

Tak za prvé, Babiš má naprostou pravdu, když tvrdí, že jde o to ho sundat. Nepochybuji o tom, že novináři ze Seznamu, ČRo, Aktuálně apod. byli patrně domluvení a tuhle bombu načasovali. Dokonale načasovali, v sobotu je 17. listopad. Což ale neznamená, že nemají pravdu a že Babiš nemá odporně žluklé máslo na hlavě. Má. Nejen kauzu Čapí hnízdo. Ale co hlavně, zatáhl do té špíny své děti. Já naprosto nepochybuji, že, jak píše Martin Jaroš, „Babiš je miliardář, který 20 let jede v těžkém dotačním byznysu a má chapadla nastrkaná všude po státě a ještě si kupuje média, aby odrážel případné útoky! Člověk, který celý život jako predátor požíral menší firmy a kamarádil se s nejhoršími gaunery, jen aby mu impérium rostlo!“ Nepochybuji ale také, že pánové Bakala a spol dělali a dělají naprosto totéž. „Jestli je půlka z toho pravda, tak jsme horší jak nějaký Kazachstán. Nebo Palermo, kde zrovna dneska velký Don dlí. Tohle má být Česko 21. století? Jsme země, kde se předsedovi vlády ztrácejí děti a nějací pošuci je drží někde v Rusku? Kam se to zase propadáme, kam nás Al Čapóne táhne?“ ptá se šokovaně Martin Jaroš.

Investigativci Sabina Slonková a Jiří Kubík v pražské redakci, foto Twitter

Odpověď? Jo. Vše nasvědčuje tomu, že jsme na tom, no ne hůř, ale ani ne líp než zmíněný Kazachstán, a to již pěkně dlouho. Jen to teď vyvřelo na povrch. „My jsme Česká republika, my z toho tady nechceme mít zase Divoký východ!“ dodává ještě Jaroš. Souhlas, teď jen, jak to zařídit v programu současného dramatu, v části ´osoby a obsazení´, že.

Co bude dál?     

„V pondělí 19. listopadu večer se v Lánech uskuteční pravidelné setkání pana prezidenta s panem premiérem, které bude příležitostí k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami,“ sdělil Ovčáček. Jak se k tomu postaví Zeman?  „Ale co si budeme povídat, nikdo předpokládám nechce další hiphopovou úřednickou vládu Miloše Zemana, která mu konečně přiklepne všechny ty miliardový vodní cesty a dostavby atomových elektráren pro jeho kámoše, že ne?“ poznamenal trefně na svém Facebooku novinář a kamarád Aleš Harazim.

Zjištěním Seznam Zprávy se nyní zabývá i policie. „Policie ČR se informacemi uvedenými ve včerejším dílu pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá, vyhodnocuje jejich relevantnost,“ uvedli četníci na Twitteru. Mno, tak to jsem teda fakt zvědavá. Zatím mají na práci stále ještě nedořešené kabelky Jany Nagyové, tak jestli na to budou mít kapacity, že.

Politici od rána melou jak zjednaní. Pro mne je směrodatný Ivan Bartoš, kterému věřím. „Premiér bude muset vysvětlovat a nejen na plénu sněmovny, ale hlavně lidem (i když čekám, že první reakcí bude pokus o diskreditaci novinářů a marginalizace nějakou prověřenou metodou komunikace a la ´sorry jako´.  Doufám, že se k tomu postaví čelem. Ve mě osobně vyvolávají události, kromě jistého zděšení a vzpomínek na kauzu typu únos syna slovenského prezidenta (myslel jsem, že divoký devadesátky jsou už za námi) a bizarností typu ´Škrlová´, řadu obav. Kde jsou limity, kam jeden může zajít, když se hrad z kostek sype. Jak daleko (hluboko) se můžeme jako ČR dostat, když se bude premiér Babiš zaštiťovat svou funkcí, kdy může celá ČR i v evropském kontextu hrát roli figurky na jeho ekonomicko-mocenské šachovnici a bohužel i jako štít čistě jeho osoby před právem. My dlouho řešíme obrovské toky peněz, které jsou přes jeho fondy AB (Andrej Babiš) Private Trust I a II. Tam, kde lítají miliardy v evropském měřítku, končí veškerá legrace. Hranice normálnosti, jak je známe, neplatí.  Roli ve vyšetřování a rozhodování může již hrát prostý strach. Věřím v demokracii a budoucnost právního státu,“ napsal Pirát na Facebooku. 

Ivan Bartoš, foto Facebook

A dodal: „Toto není o vládě a opozici. Důvěra v právní stát, respekt ke svobodě člověka. Ve hře je hodně.“ Zatím se dohodla šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN - a vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby odstoupil, a shodla se i na hlasování o nedůvěře vládě. Pro to, aby byla vyslovena nedůvěra, potřebují ale většinu 101 hlasů. Šest opozičních stran jich má dohromady jen 92, chybí jim tak devět hlasů, které budou hledat i v řadách koaličních stran ANO a ČSSD i u komunistů, kteří vládu tolerují.

Nezapomínejme, prosím, na oběti

Zde budu citovat svého kolegu, novináře Pavla Přeučila: „Babiše absolutně nemusím, ale tahle kauza s jeho zjevně nemocným synem už je skutečně hyenismus nejvyššího řádu. Tohle zkrátka slušný novinář nedělá a takhle se nechová ani ten nejsprostější bulvár. Když si pozorně poslechnete onen rozhovor, uvidíte na první pohled zjevnou a sprostou manipulaci s duševně nemocným člověkem. Pro opozici je to samozřejmě pochoutka a příležitost, jak Babiše definitivně potopit,“ napsal na svém Facebooku. Tu reportáž já nečtu až tak manipulativně (mimochodem, jsem zvědavá, co o tom zítra napíše Štěpán Cháb), ale Andreje Babiše mladšího je mi hrozně líto, nevypadá vůbec dobře. Ještě že je tam s ním v tom chudém bytě v laciném švýcarském paneláku jeho maminka a prý ho léčí švýcarští doktoři. A protože má prý švýcarské občanství, tak se snad sem nebude muset ani vracet…

 

Vložil: Anička Vančová