Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maso musí být šťavnaté a pivo s pořádnou pěnou, řekl známý moderátor a herec. Jenže ho málem zabil... Přečetli jsme

11.11.2018
Maso musí být šťavnaté a pivo s pořádnou pěnou, řekl známý moderátor a herec. Jenže ho málem zabil... Přečetli jsme

Foto: ČT

Popisek: Aleš Háma v soutěžním pořadu Kde domov můj?

Herec, zpěvák a moderátor Aleš Háma jel ještě nedávno naplno, hrál všude možně, v televizi, divadle, muzikálu. Jel tak moc, až měl následky na zdraví. Nezbylo mu než zvolnit. O tom, co musel obětovat, hovořil v rozhovoru pro MF Dnes.

Muzikály, hraní s kapelou, divadlo, natáčení pro televizi... Aleš Háma byl na roztrhání. Bohužel to jeho zdraví neuneslo: „Byl jsem celkově hrozně unavený, začaly se mi dělat po těle divné červené fleky, a tak jsme s paní doktorkou zkoumali, co by to mohlo být. Podstoupil jsem kolečko všech možných vyšetření po kamarádech lékařích a nakonec se z toho vyloupnul žaludeční vřed,“ postěžoval si v MF Dnes. Nemoc zastihla Aleše Hámu v pilné práci: „A taky zánět dvanácterníku. A teď co s tím: do konce června jsem točil v televizi soutěž Kde domov můj?, pak jsem měl mít týden volna a celé léto bych v karlínském divadle zkoušel Sherlocka Holmese. Krásná role Watsona, nádherný muzikál, s kamarádem Vojtou Dykem v roli Sherlocka. Výborná příležitost.“

Zdraví je přednější

Přesto se dokázal Aleš Háma zastavit a rozhodnout se: „Jako rozumně smýšlejícímu člověku z toho vyjde, že zdraví je přednější, takže s bolavým srdcem jsem se s Karlínem rozloučil. Zachovali se tam ke mně moc hezky s tím, že prý do toho muzikálu můžu kdykoliv naskočit; ještě nevím, jak na tom jsem - to se zjistí až podle hadice v krku. Ale je pravda, že jsem to léto potřeboval vypnout a odpočinout si jako sůl,“ potvrzoval v MF Dnes. Aleš totiž tvrdí, že si umí užívat života se všemi laskominami, na druhou stranu léčení bere vážně: „Coby býk , víno vychlazené, dobré a suché. Nejsem ani líný uvařit si jenom sám pro sebe, i když to trvá dvě hodiny. Prostě mám rád kvalitu. Když mi ale doktor řekne: „Vypadá to blbě, musíte tohle a nesmíte tohle," tak jsem jako mílius a držím to. Na druhou stranu - jakmile je mi líp, začnu vystrkovat růžky. Ale asi takhle: je mi čtyřicet pět let, lepší už to nebude a je potřeba o to tělo začít trošičku dbát,“ uvědomoval si v MF Dnes.

Účast ve Tváři? To je na rozvod

Aleše Hámu můžeme nyní vidět coby porotce v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, v jiné řadě byl dokonce soutěžícím, což bylo mnohem náročnější: „Když jsem tam byl za zpěváka, doma jsme se málem rozvedli. Jako zpěvák jsem každou volnou chvíli využíval doma k učení textů, zpívání. Do toho žijete s celou tou partou pět dní v týdnu. Navíc my jsme měli kliku, až na Markétu Konvičkovou a Mildu Peroutku jsme byli už z dřívějška všichni kámoši, spolužáci. Navzájem jsme si vyvařovali, každou epizodu vařil někdo jiný, já k tomu bonusově dělal paštiku pro celý štáb. Měli jsme konverzační skupinu na WhatsAppu a pořád jsme si psali. I při večeři s rodinou. Takhle žijete tři měsíce. Proto i partneři těch účinkujících musejí projevit obrovskou míru tolerance a empatie. K tomu musí snést, že v tom pořadu vystupujete v dehonestujících převlecích, takže když přijdou druhý den do práce, kolegové si z toho dělají srandu,“ vzpomínal v MF Dnes.

Příprava na roli obnáší nejvíce stresu

To, že se přetěžoval a vše skončilo pochroumaným zdravím, si sám uvědomuje: „Svéprávný divák snad chápe, že je to jen převlékací role. Samozřejmě ale celkově je to pro partnera poměrně velká nálož. Do toho málo spíte. A když k tomu přičtu, že jsem do toho pořád točil tu televizní soutěž, hrál v divadle a jezdil s kapelou, tak se to celkově na tom žaludku určitě podepsalo.“ Důvodem vzniku vředů je často stres, kterého zažívá Aleš Háma opravdu hodně: „Nejvíc toho nezdravého stresu obnáší příprava - stihnout kostýmku, jet do studia nazpívat písničku; mluvíme-li třeba o Atletovi roku, tak třeba pětkrát za Monikou Absolonovou a tam vymýšlet věci do scénáře, pak se je učit, stihnout poziční zkoušku, kde na vás všichni mluví,“ postěžoval si.

Dělal jsem spoustu profesí

Dnes je Aleš Háma vytížený herec a zpěvák, k tomu ale zcela od začátku nesměroval: „Za svůj život jsem zkusil spoustu profesí. Dělal jsem kuchaře v Německu, portýra v Ambasadoru, školníka, řidiče, rozvážel jsem noviny. Měníte sociální prostředí a při tom všem soustavně získáváte portfolia, ze kterých pak při práci čerpáte v herectví i moderování, potažmo i v muzice. Improvizovat musíte už při získávání práce, o které skoro nic nevíte, když potřebujete ty peníze,“ prohlásil v MF Dnes.

Zmizel do Států

V jednu chvíli se dokonce sebral a zmizel do Spojených států: „Měl jsem smutné divadelní období, kdy jsem byl poměrně dost zklamaný z kladenského angažmá, kde divadlo zrovna zažívalo po odchodu části souboru do pražského Labyrintu horší roky. A do toho přišla nabídka od paní Kulhánkové, kamarádky mého tatínka, maminky současného primátora Karlových Varů: ´Náš Petr se vrací z Ameriky, je tam volný byt, nechtěl by tam chodit váš Aleš do jazykové školy?´ Táta mi zaplatil letenku, a tak jsem se ocitl v kalifornském Palo Alto,“ vzpomínal.

+

Kariéra Aleše Hámy je skutečně perfektně rozjetá, hraje v divadle, v muzikálech, natáčí seriály, zábavné pořady. Přitom nejde o nějakého hezounka, ale hlavně o vtipálka, což je lidem asi hodně sympatické.

-

Všeho moc škodí. Aleš Háma se dlouhodobě přetěžoval a vše skončilo vředy. Naštěstí si sám připomenul, že zdraví je nad jakoukoliv roli a zařadil zpátečku.  

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace