Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Maso musí být šťavnaté a pivo s pořádnou pěnou, řekl známý moderátor a herec. Jenže ho málem zabil... Přečetli jsme

11.11.2018
Maso musí být šťavnaté a pivo s pořádnou pěnou, řekl známý moderátor a herec. Jenže ho málem zabil... Přečetli jsme

Autor: ČT

Popisek: Aleš Háma v soutěžním pořadu Kde domov můj?

Herec, zpěvák a moderátor Aleš Háma jel ještě nedávno naplno, hrál všude možně, v televizi, divadle, muzikálu. Jel tak moc, až měl následky na zdraví. Nezbylo mu než zvolnit. O tom, co musel obětovat, hovořil v rozhovoru pro MF Dnes.

Muzikály, hraní s kapelou, divadlo, natáčení pro televizi... Aleš Háma byl na roztrhání. Bohužel to jeho zdraví neuneslo: „Byl jsem celkově hrozně unavený, začaly se mi dělat po těle divné červené fleky, a tak jsme s paní doktorkou zkoumali, co by to mohlo být. Podstoupil jsem kolečko všech možných vyšetření po kamarádech lékařích a nakonec se z toho vyloupnul žaludeční vřed,“ postěžoval si v MF Dnes. Nemoc zastihla Aleše Hámu v pilné práci: „A taky zánět dvanácterníku. A teď co s tím: do konce června jsem točil v televizi soutěž Kde domov můj?, pak jsem měl mít týden volna a celé léto bych v karlínském divadle zkoušel Sherlocka Holmese. Krásná role Watsona, nádherný muzikál, s kamarádem Vojtou Dykem v roli Sherlocka. Výborná příležitost.“

Zdraví je přednější

Přesto se dokázal Aleš Háma zastavit a rozhodnout se: „Jako rozumně smýšlejícímu člověku z toho vyjde, že zdraví je přednější, takže s bolavým srdcem jsem se s Karlínem rozloučil. Zachovali se tam ke mně moc hezky s tím, že prý do toho muzikálu můžu kdykoliv naskočit; ještě nevím, jak na tom jsem - to se zjistí až podle hadice v krku. Ale je pravda, že jsem to léto potřeboval vypnout a odpočinout si jako sůl,“ potvrzoval v MF Dnes. Aleš totiž tvrdí, že si umí užívat života se všemi laskominami, na druhou stranu léčení bere vážně: „Coby býk , víno vychlazené, dobré a suché. Nejsem ani líný uvařit si jenom sám pro sebe, i když to trvá dvě hodiny. Prostě mám rád kvalitu. Když mi ale doktor řekne: „Vypadá to blbě, musíte tohle a nesmíte tohle," tak jsem jako mílius a držím to. Na druhou stranu - jakmile je mi líp, začnu vystrkovat růžky. Ale asi takhle: je mi čtyřicet pět let, lepší už to nebude a je potřeba o to tělo začít trošičku dbát,“ uvědomoval si v MF Dnes.

Účast ve Tváři? To je na rozvod

Aleše Hámu můžeme nyní vidět coby porotce v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, v jiné řadě byl dokonce soutěžícím, což bylo mnohem náročnější: „Když jsem tam byl za zpěváka, doma jsme se málem rozvedli. Jako zpěvák jsem každou volnou chvíli využíval doma k učení textů, zpívání. Do toho žijete s celou tou partou pět dní v týdnu. Navíc my jsme měli kliku, až na Markétu Konvičkovou a Mildu Peroutku jsme byli už z dřívějška všichni kámoši, spolužáci. Navzájem jsme si vyvařovali, každou epizodu vařil někdo jiný, já k tomu bonusově dělal paštiku pro celý štáb. Měli jsme konverzační skupinu na WhatsAppu a pořád jsme si psali. I při večeři s rodinou. Takhle žijete tři měsíce. Proto i partneři těch účinkujících musejí projevit obrovskou míru tolerance a empatie. K tomu musí snést, že v tom pořadu vystupujete v dehonestujících převlecích, takže když přijdou druhý den do práce, kolegové si z toho dělají srandu,“ vzpomínal v MF Dnes.

Příprava na roli obnáší nejvíce stresu

To, že se přetěžoval a vše skončilo pochroumaným zdravím, si sám uvědomuje: „Svéprávný divák snad chápe, že je to jen převlékací role. Samozřejmě ale celkově je to pro partnera poměrně velká nálož. Do toho málo spíte. A když k tomu přičtu, že jsem do toho pořád točil tu televizní soutěž, hrál v divadle a jezdil s kapelou, tak se to celkově na tom žaludku určitě podepsalo.“ Důvodem vzniku vředů je často stres, kterého zažívá Aleš Háma opravdu hodně: „Nejvíc toho nezdravého stresu obnáší příprava - stihnout kostýmku, jet do studia nazpívat písničku; mluvíme-li třeba o Atletovi roku, tak třeba pětkrát za Monikou Absolonovou a tam vymýšlet věci do scénáře, pak se je učit, stihnout poziční zkoušku, kde na vás všichni mluví,“ postěžoval si.

Dělal jsem spoustu profesí

Dnes je Aleš Háma vytížený herec a zpěvák, k tomu ale zcela od začátku nesměroval: „Za svůj život jsem zkusil spoustu profesí. Dělal jsem kuchaře v Německu, portýra v Ambasadoru, školníka, řidiče, rozvážel jsem noviny. Měníte sociální prostředí a při tom všem soustavně získáváte portfolia, ze kterých pak při práci čerpáte v herectví i moderování, potažmo i v muzice. Improvizovat musíte už při získávání práce, o které skoro nic nevíte, když potřebujete ty peníze,“ prohlásil v MF Dnes.

Zmizel do Států

V jednu chvíli se dokonce sebral a zmizel do Spojených států: „Měl jsem smutné divadelní období, kdy jsem byl poměrně dost zklamaný z kladenského angažmá, kde divadlo zrovna zažívalo po odchodu části souboru do pražského Labyrintu horší roky. A do toho přišla nabídka od paní Kulhánkové, kamarádky mého tatínka, maminky současného primátora Karlových Varů: ´Náš Petr se vrací z Ameriky, je tam volný byt, nechtěl by tam chodit váš Aleš do jazykové školy?´ Táta mi zaplatil letenku, a tak jsem se ocitl v kalifornském Palo Alto,“ vzpomínal.

+

Kariéra Aleše Hámy je skutečně perfektně rozjetá, hraje v divadle, v muzikálech, natáčí seriály, zábavné pořady. Přitom nejde o nějakého hezounka, ale hlavně o vtipálka, což je lidem asi hodně sympatické.

-

Všeho moc škodí. Aleš Háma se dlouhodobě přetěžoval a vše skončilo vředy. Naštěstí si sám připomenul, že zdraví je nad jakoukoliv roli a zařadil zpátečku.  

Vložil: Michaela Špačková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace