Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Masarykova miláčka pronásledoval podobný osud jako jeho ženu. Smrt, smrt a zase smrt. Tajnosti slavných

09.11.2018
Masarykova miláčka pronásledoval podobný osud jako jeho ženu. Smrt, smrt a zase smrt. Tajnosti slavných

Foto: Wikimedia

Popisek: První československý prezident vystupuje z vlaku v Táboře při svém návratu z exilu (poslední etapa z Rakouska do Prahy 20. – 21. prosince). Po jeho levé straně dcera Olga, která jej v exilu doprovázela a tam pro něj pracovala.

Nedávno jsme připomněli tragický osud Charlotty Garrique Masarykové, které byla v historii našeho státu vůbec první ženou, plnící funkci první dámy, byť vzhledem ke svému zdravotnímu stavu pouze výjimečně. A neméně krutý je i životní příběh její dcery Olgy. Obě dvě statečné ženy doplatily na Masarykovy politické aktivity a především se musely vyrovnat se smrtí svých dětí.

Olga Masaryková se narodila v květnu 1891 jako páté ze šesti dětí Tomáše G. Masaryka a jeho ženy Charlotty. Nakonec se však stala benjamínkem rodiny, protože Hana, která přišla na svět o rok později, zemřela krátce po porodu. A zároveň má pověst nejméně známého prezidentova potomka. Podle historiků byla miláčkem rodiny a doma jí říkali „květinka“ nebo májová holčička, protože se narodila v květnu.  Ale měla i další přezdívky, odvozené od jejího jména, například Olůvka či Oluška. 

Nešťastná láska

To, že ji jinak velmi přísný otec velmi miloval a hýčkal, souviselo s její povahou i s tím, že mu prý byla ze všech dětí nejvíce podobná. Měla velký smysl pro humor a později se těšila pověsti velmi elegantní ženy. Svým rodičům však způsobila také nemalé starosti, především kvůli svým partnerským vztahům. Napřed se bezhlavě zamilovala do právníka Vendelína Halíka a trvala na tom, že se za něj provdá. Jejich manželství trvalo necelý rok a nešťastná Olga se pokorně vrátila domů k rodičům. Její život se pak radikálně změnil. Když byla na začátku války na léčení ve Švýcarsku, Masaryk se dozvěděl, že je na něj vydán zatykač kvůli vlastizradě a byl nucen se uchýlit do emigrace. Milovaná dcera zůstala s ním, pracovala jako jeho tajemnice a pokračovala ve studiích filosofie. Podle některých zdrojů však již předem s emigrací počítali, protože prý Olga ve svém živůtku propašovala do zahraničí důležité tajné dokumenty.

 

Na snímku zleva: Jan, Alice a Olga Masarykovi se svým otcem TGM, foto dvacatestoleti.eu

Okamžiky štěstí

Otci ale znovu udělala starosti kvůli dalšímu milostnému vztahu. Ve Švýcarsku se totiž sblížila s jeho lékařem, s ženatým a o osmnáct let starším Henrim Julesem Revilliodem. A to v té době samozřejmě znamenalo skandál. Když ale Henri nečekaně ovdověl, mohli se v roce 1920 vzít a společně žít v Ženevě. Ve šťastném manželství se jim krátce po sobě narodili synové Herbert (1921) a Leonard (1922). Fotografie z rodinného alba je zachycují jako dva rozkošné kudrnaté andílky. Masaryk, v té době již prezident, se nakonec s manželstvím své milované Olušky smířil a dokonce rodinu své dcery navštěvoval ve Švýcarsku. A také Olga s dětmi za ním často jezdila na jeho sídlo v Lánech.

 

Rodinné prokletí

Avšak právě skutečnost, že Olga byla dcerou prvního Československého prezidenta později fatálně ovlivnila její život. V době druhé světové války celé rodině hrozilo pronásledování německými nacisty, a tak se ze Švýcarska přestěhovala do Velké Británie. Oba synové zde mohli pokračovat ve studiích, zatímco Herbert studoval v Edinburghu historii, Leonard politické vědy a ekonomii. Herbert uplatnil i svůj hudební talent a stal se houslovým virtuosem. Jenže nadějnou kariéru obou synů ukončila válka. Leonard zahynul v roce 1944 jako pilot RAF při letecké nehodě,  Herbert zemřel o rok později na následky průstřelu břicha. Dodnes se spekuluje, zda šlo o sebevraždu nebo vraždu. Je ale každopádně přinejmenším podezřelé, že dokumentace k jeho úmrtí se ztratila.  Jako by neměla Olgu málo trápení, rodina jejího manžela ji ze smrti obou synů obviňovala a nikdy jí prý neodpustila.

Nejmladší Masarykova dcera se tak během několika málo let musela vyrovnat nejen se smrtí otce, ale i synů a bratra Jana. Poté se již do Československa nikdy nevrátila a zůstala v cizině, kde v roce 1978 zemřela.

Vložil: Adéla Hofmanová