Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rosťa Novák: Jako by mi měla explodovat hlava, ADHD je divoké zvíře, které musím zkrotit. Přečetli jsme

08.11.2018
Rosťa Novák: Jako by mi měla explodovat hlava, ADHD je divoké zvíře, které musím zkrotit. Přečetli jsme

Foto: Facebook / Cirk La Putyka

Popisek: Rostislav Novák představuje v prostorách Jatka 78 novinářům na TK nové představení

FOTOGALERIE Herec Rostislav Novák ovládá nejen herectví, ale i akrobacii. Ve svém divadle Cirk La Putyka udivuje kromobyčejnými kousky. Jak se svěřil, pohyb ve svém životě potřebuje už kvůli tomu, aby bojoval proti nepřízni osudu, která má v jeho případě podobu hyperaktivity - ADHD. Zároveň ale tvrdí, že nebýt právě ADHD poruchy, nebyl by tak skvělý herec, mim a akrobat a jeho divadlo by neexistovalo.

Děti s poruchou ADHD jsou mnohdy osočovány, že jsou „jen“ zlobivé a že o skutečnou poruchu nejde. Rostislav Novák ale v rozhovoru nastínil, že takový život musí být někdy pěkné peklo: „Nevydržím u jedné činnosti. Třeba u mě se to projevuje tak, že když vypadnu z bytu, tak se musím desetkrát pro něco vrátit,“ popsal svou poruchu. Sám říká, že u něj nic neprobíhá v normě, ale lítá mezi extrémy: „Když jsem veselý, tak nejsem normálně veselý, ale extrémně veselý. Když jsem smutný, tak je to propad úplně do hloubek. Obyčejný všední den neznám.“ 

Při smutku se propadá až na dno

Když ho přepadne smutek, je plný beznaděje: „Propadám se. Hlava je strašně zaměstnaná těmi impulzy, které se dějí okolo. Abych se uklidnil, musím se nějak zničit fyzicky, dostat se na hranu. Proto jsem před dvěma lety absolvoval Ironmana, extrémní triatlonový závod,“ promluvil o tom, jak tento problém řeší. „V mozku se děje něco jako erupce. Jako kdyby mi měla hlava explodovat. Tolik věcí, na které myslím najednou! Jako kdyby sis pustil simultánně deset filmů. A všechny je stihl vnímat a ještě si jeden z nich přetáčel dopředu a dozadu a jiný si občas zastavil. Tak se cítím, když mně pracuje hlava.“ Právě pohyb mu pomáhá, aby se vlastně nezbláznil: „Tělo má pocit, že najednou musí něco udělat. Takže třeba zničehonic vyskočíš a máchneš rukama. Takový tik. Potřebuješ tím pohybem dostat ven tu energii,“ svěřil se v rozhovoru pro MF Dnes.

 

Rostislav Novák letos v srpnu, foto Facebook

Tělo vypne, nevíš ani, proč

Rostislav Novák dobře ví, že je obrovský rozdíl mezi zlobivým dítětem a dítětem s poruchou ADHD: „Skutečné ADHD s sebou nese, že opravdu nejsi schopný se koncentrovat víc než dvacet minut. To není možné, tělo totálně vypne a nevíš proč. Máš problémy se čtením, se psaním, noční můry, podivné stavy, nerespektuješ autority. Podléháš velké únavě, strašně rychle se vyčerpáš a lehneš,“ popsal své stavy. Poruchu po něm zdědil i jeho syn Matyáš: „Matyáš začal chodit v osmi měsících, v roce plaval, ve dvou letech lyžoval. Ale jako já jde až na hranu. Viděl nějakého akrobata létat, tak to po něm chtěl opakovat.“

45 představení měsíčně a zkolabuješ

On sám se kvůli poruše dobrovolně ničí přemírou práce, ačkoliv ví, že je to špatně: „Jak jsem dřív režíroval, to byl chaos. Dělal jsem 45 představení měsíčně v sedmi divadlech a byl jsem blažený. Ale pak zkolabuješ. Už vím, že to není ideální,“ prohlásil v rozhovoru. Alkohol a drogy naštěstí při boji s poruchou nezneužívá, dobře ví, že by to pro něj byla konečná: „Ale já naštěstí díky tátově závislosti na alkoholu a díky negativní zkušenosti z dětství mám velký respekt. Ale vím, že kdybych si to pustil, že to je tak lehký do toho skočit!“ uvědomuje si.

 

Stabilita v nestabilním prostředí

Nyní bojuje proti své chorobě i tím, že na téma, které tak dobře zná, vytvořil divadelní představení s prvky akrobacie: „Vybral jsem osm úplně nových členů La Putyky, každý je z jiné země, z Evropy, z Argentiny, z Venezuely, z Kanady. Základní myšlenkou je hledání stability v nestabilním prostředí. Protože ADHD je divoké zvíře, které máš v sobě a musíš ho umět zkrotit,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes. V představení, které se jmenuje jednoduše ´ADHD´, se skutečně vyřádil: „Je to hodně akrobatické. Jeden kluk tam visí za vlasy, symbolizuje to tenzi v hlavě. Brutální scéna, velký úlet. Visí skoro devět minut sedm metrů nad zemí a ještě u toho tančí,“ popsal velmi náročný kus, který měl premiéru v říjnu.

+

Je skvělé, že se Rostislav Novák nebojí jít s kůží na trh a že o své poruše mluví i na veřejnosti. Z jeho vyjádření jde mráz, život s ADHD přibližuje opravdu dobře. Ještě silnější je dojem z představení, které má velký úspěch. 

-

Jak těžce se asi žije herci s poruchou, která ho nenechá soustředit více jak dvacet minut? Rostislav Novák musí při představení zřejmě kolikrát zle zkusit, na jeho skvělém výkonu to ale není znát. 

Vložil: Michaela Špačková