Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tady každý remcá, hodně lidí má teď černý pohled na věc, obul se do nás Adam Mišík. Přečetli jsme

07.11.2018
Tady každý remcá, hodně lidí má teď černý pohled na věc, obul se do nás Adam Mišík. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Mladej a blbej? Tak tohle rozhodně není definice Adama Mišíka. Alespoň ta druhá část

Adam Mišík, syn slavného otce, svou kariéru rozjel ve velkém. Po pořadu Tvoje tvář má známý hlas ho můžeme vidět tančit ve StarDance, hraje v seriálu, zpívá, zkrátka a dobře je ho všude plno. V rozhovoru pro MF Dnes se dotkl také svého slavného původu, jeho dědečkem je totiž americký pilot.

Tatínek Adama Mišíka Vladimír Mišík se svým otcem nikdy nežil, byl to totiž americký voják, pilot: „Věděli jsme, že pracovala za války jako zdravotní sestra pro Červený kříž a v Německu potkala amerického důstojníka, mého dědu. Z toho pak vznikl můj táta. Netušili jsme, čím babička procházela v padesátých letech, když byla pronásledována a vyhrožovali jí, že jí dítě seberou. Pracovala na americké ambasádě, a i když se tam zřejmě opravdu jen starala o děti diplomatů, jako důvod to stačilo. Táta nevěděl, že za něj takhle bojovala. Nejvíc mě šokovalo, jak to bylo ve spisech všechno precizně zpracované. Maso nebylo, ale spisy tedy uměli vést komunisti opravdu perfektně,“ připomínal v rozhovoru Adam Mišík. S rodinou jejich dědečka se jim později podařilo se spojit: „Díky jeho dalším dětem, které žijí v Americe, jsme viděli fotky i videa. Byl to fešák! S mým tátou měl dohromady deset dětí, osm synů a dvě dcery. V Americe jich dneska žije šest,“ prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes.

Jistá podoba tu je

Shledání s novou rodinnou větví bylo pro Vladimíra Mišíka velmi radostné: „Celou dobu si myslel, že padl v korejské válce. Takže to pro něj bylo taky překvapení, když zjistil, že má za oceánem sourozence,“ konstatoval Adam Mišík. S příbuznými z Ameriky se dokonce pravidelně vídají a dokonce mezi sebou nacházejí i jistou podobu: „Všichni máme stejné oči. A když jsme byli na svatbě v New Yorku, brácha Maťo potkal bratrance, se kterým vypadali skoro jako dvojčata. Měl jsem pocit, že tam vidím samé povědomé tváře.“ Vztahy prý mají příkladné: „Všechny nás hned objali. V tomhle jsou Američani jiní než my. Nejsou tak zablokovaní. Tady se lidi moc neobjímají, protože se v tom emocionálně cítíme nepříjemně.“

Reálné vazby tu fungují lépe

Ač mladý, přesto si Adam Mišík dobře uvědomuje rozdíly mezi námi a Američany, kterým nepřičítá jen kladné body: „Tady jsou lidi uzavřenější, distancovanější, ale fungují reálné vazby. V Americe je to všechno super. Všichni jsou excited a všechno je cool a friendly, ale ve chvíli, kdy jim zavoláte, vám už třeba nikdy nevezmou telefon. Češi jsou na pohled nevrlí, ale když se na něčem domluvíte, tak je reálná šance, že se to stane. A je logické, když Češi tak dlouho žili v izolaci, že jsou trochu ostražitější,“ uvedl v rozhovoru. Na to, že žije právě tady, rozhodně nenadává: „Vidíte, a tady každý remcá. Hodně lidí má teď takový černý pohled na věc, ale já si myslím, že se to celkově lepší ve všech směrech. Jen když se podíváte, jak se za posledních pár let změnila gastronomie, chodí se víc i do divadel...“

Na roli v Americe nenarazil

V Americe se Adam Mišík snažil uchytit coby herec, leč nepodařilo se: „Byl jsem blízko, ale vždycky se to na poslední chvíli pokazilo. Ale to je život. Čas ještě mám. Těším se, až budu vypadat starší. To mi dá větší možnosti. Vláďa Polívka není zase o tolik starší, ale já vypadám pořád jako dítě,“ promluvil o kolegovi, se kterým hraje v seriálu První republika boxery: „Museli jsme vzít v potaz, že box v té době vypadal hodně jinak než dneska. Základy jsou stejné, ale třeba pěsti se držely víc před sebou, zatímco teď se kryjete víc na obličeji,“ promluvil o natáčení seriálu.

Taneční zelenáč

V současné době Adam tančí ve StarDance: „Taneční tréninky jsou náročné v tom, jak jsou dlouhé. Každý den trénuju dvě až tři hodiny. Na boxu stačilo kolikrát 45 minut, a byl jsem úplně vyřízenej. StarDance je možná náročnější psychicky, než fyzicky,“ svěřil se Adam Mišík v rozhovoru pro MF Dnes. Tanec je pro něj naprostá novinka, jde o úplného začátečníka: „Do tanečních jsem nechodil. Na konzervatoři jsme sice měli pohybovou průpravu, jenže já jsem na škole moc dlouho nevydržel, protože mi to připadalo jako ztráta času. Když se něco učím, tak to musí mít jasný cíl a důvod, jinak mi to nejde. Tak teď jsem si to během tří měsíců vynahradil,“ popsal svou přípravu na televizní soutěž.

První republiku si idealizujeme

Ačkoliv je Adam v seriálu První republika touto dobou okouzlen, vrátit do ní by se nechtěl: „Možná si tu dobu taky jen idealizujeme. Dneska máme asi lepší životní úroveň, než byla tehdy. Chtěl bych to vidět a zažít, ale zase bych pak nechtěl umřít na zápal plic.“ Na druhou stranu si uvědomuje, že zejména na maloměstech to tehdy skutečně žilo: „Myslím na to, když jedeme hrát do nějakého menšího města. Že to tam asi v té době mnohem víc kulturně žilo, lidi byli zvyklí chodit se bavit. Dneska se to možná už mění, ale pořád se o víkendu jede spíš do většího města, kde je aspoň obchoďák. Teď jsme hráli v Novém Městě nad Metují. Všechno bylo krásně opravené, ale v neděli tam jsou otevřené dvě hospody a tím to hasne. To mi přijde škoda.“

+

Adamovi Mišíkovi je teprve 21 let, působí ale hodně vyzrále, třeba když si uvědomuje, že není všechno zlato, co se třpytí a že za širokým americkým úsměvem může být také naprostá ignorace a lhostejnost. Nebo že doba první republiky byla sice hodně zajímavá, ale asi o dost těžší než dnes.

-

Dlouhá léta trvalo, než se Vladimír Mišík setkal s americkou větví své rodiny, neboť se domníval, že je jeho otec po smrti. Nebyl a jako překvapení si pro něj přichystal hned několik sourozenců. Svého otce a Adam svého dědečka už bohužel nezažil, přitom John Gaughan zemřel až v roce 2007. Se svými sourozenci se ale Vladimír Mišík prvně setkal až loni.  

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace