Prosím vás, řekněme si pravdu, to není naše válka. A tečka! Drsná hádka v OVM
05.11.2018
Foto: ČT / repro
Popisek: Vojtěch Filip byl v Otázkách Václava Moravce jako jediný velmi ostře proti válce v Afghánistánu a naší účasti v ní
V nedělních Otázkách Václava Moravce řešili politici tří stran mimo jiné i kontroverzní téma účasti českých vojáků na misi v Afghánistánu. Zatímco šéfové ODS a STAN Petr Fiala a Petr Gazdík vůbec nepřipouští možnost, že by mohla být účast našich vojáků přehodnocena, předseda KSČM Vojtěch Filip zastává zcela opačný názor.
Moderátor Václav Moravec toto téma otevřel v návaznosti na vystoupení předsedy zahraničního sněmovního výboru Lubomíra Zaorálka. Ten se poté, co byl v Afghánistánu zabit další český voják, nechal slyšet, že bychom měli uvažovat o ukončení mise v této zemi. Jeho výroky velmi ostře kritizoval i brigádní generál Karel Řehka. Na svůj Facebook dokonce napsal, že se za Zaorálka stydí, má vztek a chce se mu zvracet. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara by měl za svoje slova čelit kázeňskému řízení. Přitom šlo ve všech případech pouze o vyslovení názorů na záležitost, která rozhodně není jednoznačná a veřejná diskuse by jí značně prospěla.
Za žádnou cenu
Reakce hostů ve studiu nebyla pro zasvěcené žádným překvapením a je spíše zarážející, že na svých postojích setrvávají za každou cenu a doslova přes „mrtvoly“, zatímco bývalý ministr zahraničí Zaorálek, který donedávna hlasoval pro posílení zahraničních misí, svoje stanovisko pod vlivem tragických okolností přehodnotil. Podle Gazdíka nejsou slova generála Řehky důvodem ke kázeňské řízení, avšak argumentoval pouze tím, že Zaorálek ještě v červnu zvedl ruku pro prodloužení mandátu našich misí.
„Když při první příležitosti politici začnou zpochybňovat to, co před několika měsíci sami odhlasovali, tak chápu, že ten generál nemohl mlčet,“ obhajoval kritiku generála Řehky. Podle něj prý Zaorálek svými výroky výrazně zvýšil nebezpečí našich vojáků a je to důvod k odstoupení z funkce předsedy zahraničního výboru.
A co nešťastný Klaus?
Podobně hovořil i Petr Fiala a tvrdil, že v jiných zemích se vůči vojákům v zahraničních misích spíše projevuje úcta a podpora a nezačnou zpochybňovat smysl misí. A opět opakoval mantru, že vojáci v Afghánistánu bojují za naši bezpečnost a riskují život. „Ti vojáci mají moji velkou úctu a podporu,“ nechal se slyšet a vyzval ostatní politiky, aby vážili svoje slova. Navíc si myslí, že Zaorálek prokázal „necitlivost a nekvalifikaci“ pro svoji funkci. Když mu Moravec připomněl, že i jeho stranický kolega Václav Klaus mladší rovněž kritizoval naši vojenskou účast v Afghánistánu odpověděl mu: „Pan poslanec Klaus byl za to velmi kritizován a celá ODS se od něj distancovala.“ Tvrdil pak, že Václav Klaus si uvědomoval, že způsob, jakým debatu na toto téma otevřel, byl nešťastný.
To není naše válka. A tečka!
Na otázky, týkající se afghánské války, pak zcela jinak odpovídal Vojtěch Filip: „KSČM je zásadně proti této misi a my jsme pro ni nehlasovali. To není naše válka,“ zdůraznil a připomněl, že ji zahájily USA po 11. září a navíc, že Usáma bin Ládin, kvůli němž se vedla, nebyl Afghánec, ale Saud. „Prosím vás, řekněme si pravdu,“ naléhal. Moravec v této souvislosti uvedl, že někteří vojáci, kteří se vrátili z Afghánistánu, veřejnost označuje za žoldáky. „Myslíte si, že lze zakázat lidem tento názor?“ ptal se Filip s tím, že takové názory mezi lidmi existují.
Podle nich jsou občané přesvědčení, že čeští vojáci nebrání naši zemi, ale působí v misi, která je pochybná a řadou Afghánců jsme považováni za okupanty. Zmínil též, že samotný afghánský prezident Hamid Karzáí požádal USA, aby tu zahraniční misi ukončily, protože nemá význam a jenom radikalizuje společnost. Petr Gazdík se snažil debatu v České televizi utnout: „Demokratická většina v tomto státě nějak rozhodla. A tečka.“
Vložil: Adéla Hofmanová