Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prosím vás, řekněme si pravdu, to není naše válka. A tečka! Drsná hádka v OVM

05.11.2018
Prosím vás, řekněme si pravdu, to není naše válka. A tečka! Drsná hádka v OVM

Foto: ČT / repro

Popisek: Vojtěch Filip byl v Otázkách Václava Moravce jako jediný velmi ostře proti válce v Afghánistánu a naší účasti v ní

V nedělních Otázkách Václava Moravce řešili politici tří stran mimo jiné i kontroverzní téma účasti českých vojáků na misi v Afghánistánu. Zatímco šéfové ODS a STAN Petr Fiala a Petr Gazdík vůbec nepřipouští možnost, že by mohla být účast našich vojáků přehodnocena, předseda KSČM Vojtěch Filip zastává zcela opačný názor.

Moderátor Václav Moravec toto téma otevřel v návaznosti na vystoupení předsedy zahraničního sněmovního výboru Lubomíra Zaorálka. Ten se poté, co byl v Afghánistánu zabit další český voják, nechal slyšet, že bychom měli uvažovat o ukončení mise v této zemi. Jeho výroky velmi ostře kritizoval i brigádní generál Karel Řehka. Na svůj Facebook dokonce napsal, že se za Zaorálka stydí, má vztek a chce se mu zvracet. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara by měl za svoje slova čelit kázeňskému řízení. Přitom šlo ve všech případech pouze o vyslovení názorů na záležitost, která rozhodně není jednoznačná a veřejná diskuse by jí značně prospěla.

Za žádnou cenu

Reakce hostů ve studiu nebyla pro zasvěcené žádným překvapením a je spíše zarážející, že na svých postojích setrvávají za každou cenu a doslova přes „mrtvoly“, zatímco bývalý ministr zahraničí Zaorálek, který donedávna hlasoval pro posílení zahraničních misí, svoje stanovisko pod vlivem tragických okolností přehodnotil. Podle Gazdíka nejsou slova generála Řehky důvodem ke kázeňské řízení, avšak argumentoval pouze tím, že Zaorálek ještě v červnu zvedl ruku pro prodloužení mandátu našich misí.

„Když při první příležitosti politici začnou zpochybňovat to, co před několika měsíci sami odhlasovali, tak chápu, že ten generál nemohl mlčet,“ obhajoval kritiku generála Řehky. Podle něj prý Zaorálek svými výroky výrazně zvýšil nebezpečí našich vojáků a je to důvod k odstoupení z funkce předsedy zahraničního výboru.

A co nešťastný Klaus?

Podobně hovořil i Petr Fiala a tvrdil, že v jiných zemích se vůči vojákům v zahraničních misích spíše projevuje úcta a podpora a nezačnou zpochybňovat smysl misí. A opět opakoval mantru, že vojáci v Afghánistánu bojují za naši bezpečnost a riskují život. „Ti vojáci mají moji velkou úctu a podporu,“ nechal se slyšet a vyzval ostatní politiky, aby vážili svoje slova. Navíc si myslí, že Zaorálek prokázal „necitlivost a nekvalifikaci“ pro svoji funkci. Když mu Moravec připomněl, že i jeho stranický kolega Václav Klaus mladší rovněž kritizoval naši vojenskou účast v Afghánistánu odpověděl mu: „Pan poslanec Klaus byl za to velmi kritizován a celá ODS se od něj distancovala.“ Tvrdil pak, že Václav Klaus si uvědomoval, že způsob, jakým debatu na toto téma otevřel, byl nešťastný.

To není naše válka. A tečka!

Na otázky, týkající se afghánské války, pak zcela jinak odpovídal Vojtěch Filip: „KSČM je zásadně proti této misi a my jsme pro ni nehlasovali. To není naše válka,“ zdůraznil a připomněl, že ji zahájily USA po 11. září a navíc, že Usáma bin Ládin, kvůli němž se vedla, nebyl Afghánec, ale Saud. „Prosím vás, řekněme si pravdu,“ naléhal. Moravec v této souvislosti uvedl, že někteří vojáci, kteří se vrátili z Afghánistánu, veřejnost označuje za žoldáky. „Myslíte si, že lze zakázat lidem tento názor?“ ptal se Filip s tím, že takové názory mezi lidmi existují.

Podle nich jsou občané přesvědčení, že čeští vojáci nebrání naši zemi, ale působí v misi, která je pochybná a řadou Afghánců jsme považováni za okupanty. Zmínil též, že samotný afghánský prezident Hamid Karzáí požádal USA, aby tu zahraniční misi ukončily, protože nemá význam a jenom radikalizuje společnost. Petr Gazdík se snažil debatu v České televizi utnout: „Demokratická většina v tomto státě nějak rozhodla. A tečka.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace