Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozčílený šéf ODS zaútočil na média kvůli volbám. A kolegovi Václavu Klausovi

03.11.2018
Rozčílený šéf ODS zaútočil na média kvůli volbám. A kolegovi Václavu Klausovi

Foto: Facebook

Popisek: Petr Fiala stojící, řečnící

Už to skutečně vypadalo, že se ODS stala jedinou alternativou k hnutí ANO, jak to často proklamuje její vedení. Jenže po volbách ODS začala s ANO uzavírat jednu koalici za druhou a na některých místech dokonce koketuje s KSČM a SPD. Navíc se Petr Fiala začíná podobat svému největšímu soupeři Andreji Babišovi ostrými útoky na média, sebevědomými prohlášeními i různými sofistikovanými konstrukcemi.

Názorně to předvedl v aktuálním rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu. Tvrdil, že lidé rozumí politice ODS, považují ji za alternativu ANO a pochlubil se: „Je jasné, že jsme vyhráli senátní volby, je jasné, že jsme výrazně posílili na komunální úrovni.“ Když ale moderátorka Marie Bastlová namítla, že ODS získala zhruba stejný počet mandátů jako v minulých komunálních volbách a skutečné vítězství strana zaznamenala pouze v Praze, řeč se stočil na média. „Já když si vzpomenu na komentáře i novinářů před volbami, tak nikdo nečekal, že budeme mít takový úspěch.“ Což ale není tak úplně pravda, protože někteří komentátoři dokonce předpokládali ještě výraznější úspěch ODS.

Jediná alternativa?

Úspěch Pirátů, kteří v Praze získali pouze o jediný mandát méně než ODS (a zaznamenali velký úspěch i na celostátní úrovni) a především fakt, že jsou rovněž pro mnohé voliče možností volby, přitom Petr Fiala zcela ignoroval. A opakovaně tvrdil, že i v dalších volbách se budou voliči rozhodovat mezi ODS a ANO, jako by jiné politické subjekty u nás vůbec neexistovaly. „Příští parlamentní volby budou o tom, že se voliči budou rozhodovat mezi tím, zda Českou republiku povede hnutí ANO nebo ODS,“ nechal se slyšet.

Ztrácíme čas

Velmi rozčileně pak reagoval na otázku moderátorky, týkající se Václava Klause ml., jehož postoje se často rozchází s velkou části ODS. „Já takovou otázku dostávám jenom od médií, která samozřejmě mají rádi konflikty a určité vyhrocení situace. V ODS se taková otázka neklade a ani voliči mi ji nekladou.“ Podle něj je prý Václav Klaus pouze řadový člen ODS, který nemá žádnou stranickou funkci a jeho názory jsou pouze jeho, a proto je není potřeba přeceňovat. Jako příklad uvedl Klausův postoj k misím v Afghánistánu. Jenže Baslová se nedala a zavedla řeč na to, že Klaus mladší jinak hlasuje i v parlamentu.

„Já myslím, že jsem vám odpověděl dost jasně, že tady ztrácíme čas dvaceti minut, asi pět minut se bavíme o Václavu Klasovi mladším. Já se do tohoto pořadu dostanu asi tak jednou za rok, tak mě by připadalo lepší, kdybych se věnoval nějakým jiným otázkám. A myslím, že vy už jste mi položila otázky, řekla jste co jste chtěla a já jsem vám odpověděl a nechme na posluchačích, ať si řeknou k Václavu Klausovi mladším sami, co si o tom myslí,“ doporučoval Baslové, která si to ovšem nenechala líbit.

Ať rozhodnou posluchači

Značně podrážděně odpověděl i na dotaz, týkající se odhadu, zda by Václav Klaus mladší získal v dalších volbách výrazně více preferenčních hlasů než Fiala. Její slova zpochybnil a tvrdil, že mu počet hlasů nepřipadá důležitý. „Klidně si na těch číslech trvejte a bude vám to připadat zajímavé, stejně jako vám připadají nejzajímavější na ODS nějaké kontroverzní názory Václava Klause mladšího. Ale mně nechte právo na to, aby mně to nepřipadalo zajímavé“, uvedl a opět vyzval, aby o tom rozhodli posluchači. Nejzajímavější ovšem bylo, že v povolebním rozhovoru Radiožurnálu s předsedou ODS vůbec nedošlo na uzavírání koalic této strany s ANO.

Vložil: Adéla Hofmanová