Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nespravedlivý osud statečné první dámy. Pro lásku k manželovi nesnesitelně trpěla. Tajnosti slavných

02.11.2018
Nespravedlivý osud statečné první dámy. Pro lásku k manželovi nesnesitelně trpěla. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Film Josefa Císařovského ´Poslední slovo Charlotty Masarykové´ má podobu hraného dokumentu, ve kterém koláž citací z autentických textů ilustrují herecké výstupy (představitelkou hrdinky v mládí je Anna Císařovská, později pak skladatelka Bára Císařovská - jako v tomto případě).

FOTO Celé svoje manželství prožila Charlotta Masaryková ve stínu slavnějšího muže, prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. A je tomu tak dodnes. Pohledná dívka z bohaté americké rodiny skutečně krutě doplatila na to, že se stala ženou odvážného politika. A je obdivuhodné, s jakou statečností čelila nespravedlivému osudu. Pochovala tři děti, manžel byl odsouzen k trestu smrti, dcera uvězněna, syn bojoval na frontě a ona sama zápasila s těžkými depresemi.

Její životní dráhu tento týden připomněla Česká televize v dokumentu Poslední slovo Charlotty Masarykové. Přinesl řadu informací, které nejsou příliš známé, například jak se vlastně Charlotta Garrique a Tomáš Masaryk seznámili. Nebylo tomu v Americe, jak by se s ohledem na její původ mohlo zdát, ale kousek od našich hranic, v Lipsku. Tam totiž umělecky nadaná Američanka studovala hru na klavír. Jenže, denně cvičila tak pilně, že si poškodila ruku a sen o dráze profesionální klavíristky se jí nesplnil. Do Lipska se však čas od času vracela a při jedné z návštěv se v roce 1877 seznámila se sedmadvacetiletým doktorem filozofie Tomášem Masarykem. Začali se spolu stýkat a již rok nato se vzali.

 

Mladá Charlotta, foto NM / repro

Oddaná Češka

Charlottini rodiče nebyli z charismatického a vzdělaného intelektuála nijak nadšení, především kvůli rozdílnému společenskému postavení i odlišné politické situaci v Americe a Rakousko-Uhersku. Nakonec ale nerovný sňatek povolili. Novomanželé načas žili ve Vídni a poté se přestěhovali do Prahy, kde měl Masaryk zajištěné místo univerzitního profesora. Charlotta se naučila česky, angažovala se v ženském hnutí a také v pražském kulturním životě. Prahou prý byla nadšená. Svými články rovněž propagovala českou hudbu, především Bedřicha Smetanu. Jejím největším tématem ale byl boj za rovnoprávnost žen, ostatně také díky ní u nás získaly volební právo jako jedny z prvních v Evropě.

 

Již později, s manželem v Československu, foto NM / repro

Je obdivuhodné, jak zvládala náročný soukromý i veřejný život, především s ohledem na to, že se jí postupně narodilo šest dětí. Navíc rodina dosti často zápasila s finančními problémy a Masaryk si dokonce jednou musel půjčit peníze u svého bohatého tchána. Z největší nouze je vysvobodilo nečekané dědictví.

 

 

Charlotta má v ČR jediný pomník, na Valašsku v obci Hutisko Solanec. Stojí tam dvojjazyčně: Ženě trpitelce a všem jejím sestrám

Jedna rána za druhou

Nejtěžší zkoušku však pro ni znamenaly Masarykovy veřejné aktivity. Kvůli sporům o pravost Rukopisů a především, že se nahlas zastal židovského mladíka Leopolda Hilsnera, podezřelého z vraždy mladé dívky, čelil nenávisti a prakticky zůstal sám proti všem. Postavili se proti němu i jeho studenti, kteří jej dokonce na přednáškách vypískali. Skutečné peklo ale nastalo v období první světové války. Masaryk byl nucen s dcerou Olgou emigrovat (protože byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu k trestu smrti) a Charlotta zůstala v Praze s cejchem manželky vlastizrádce. Policejní orgány ji šikanovaly, často se musela podrobit výslechům a domovním prohlídkám, dcera Alice navíc byla osm měsíců uvězněná. Jen co se vyrovnala se smrtí dvou dcer (zemřely krátce po narození), přišla i o syna Herberta, který podlehl na začátku války tyfu. A syn Jan, jenž ji také hodně potrápil, narukoval do války. To vše se samozřejmě podepsalo na jejím zdraví. Stále častěji podléhala záchvatům deprese a začátkem roku 1918 musela být hospitalizována v léčebně.

 

Její životní situace se zásadně změnila, když se T. G. Masaryk vrátil z exilu a stal se prvním československým prezidentem, zatímco ona byla poctěna funkci vůbec první československé „první dámy“. Kvůli své nemoci se však na veřejnosti se objevila pouze několikrát, i když v této pozici působila pět let. Zemřela v roce 1923 na následky mozkové mrtvice, přesto se navzdory špatnému zdravotnímu stavu dožila dvaasedmdesáti let. Je pochována v Lánech, vedle svého muže, který se přiznal, že by bez ní nemohl dosáhnout toho, čeho dosáhl.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace