Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nespravedlivý osud statečné první dámy. Pro lásku k manželovi nesnesitelně trpěla. Tajnosti slavných

02.11.2018
Nespravedlivý osud statečné první dámy. Pro lásku k manželovi nesnesitelně trpěla. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Film Josefa Císařovského ´Poslední slovo Charlotty Masarykové´ má podobu hraného dokumentu, ve kterém koláž citací z autentických textů ilustrují herecké výstupy (představitelkou hrdinky v mládí je Anna Císařovská, později pak skladatelka Bára Císařovská - jako v tomto případě).

FOTO Celé svoje manželství prožila Charlotta Masaryková ve stínu slavnějšího muže, prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. A je tomu tak dodnes. Pohledná dívka z bohaté americké rodiny skutečně krutě doplatila na to, že se stala ženou odvážného politika. A je obdivuhodné, s jakou statečností čelila nespravedlivému osudu. Pochovala tři děti, manžel byl odsouzen k trestu smrti, dcera uvězněna, syn bojoval na frontě a ona sama zápasila s těžkými depresemi.

Její životní dráhu tento týden připomněla Česká televize v dokumentu Poslední slovo Charlotty Masarykové. Přinesl řadu informací, které nejsou příliš známé, například jak se vlastně Charlotta Garrique a Tomáš Masaryk seznámili. Nebylo tomu v Americe, jak by se s ohledem na její původ mohlo zdát, ale kousek od našich hranic, v Lipsku. Tam totiž umělecky nadaná Američanka studovala hru na klavír. Jenže, denně cvičila tak pilně, že si poškodila ruku a sen o dráze profesionální klavíristky se jí nesplnil. Do Lipska se však čas od času vracela a při jedné z návštěv se v roce 1877 seznámila se sedmadvacetiletým doktorem filozofie Tomášem Masarykem. Začali se spolu stýkat a již rok nato se vzali.

 

Mladá Charlotta, foto NM / repro

Oddaná Češka

Charlottini rodiče nebyli z charismatického a vzdělaného intelektuála nijak nadšení, především kvůli rozdílnému společenskému postavení i odlišné politické situaci v Americe a Rakousko-Uhersku. Nakonec ale nerovný sňatek povolili. Novomanželé načas žili ve Vídni a poté se přestěhovali do Prahy, kde měl Masaryk zajištěné místo univerzitního profesora. Charlotta se naučila česky, angažovala se v ženském hnutí a také v pražském kulturním životě. Prahou prý byla nadšená. Svými články rovněž propagovala českou hudbu, především Bedřicha Smetanu. Jejím největším tématem ale byl boj za rovnoprávnost žen, ostatně také díky ní u nás získaly volební právo jako jedny z prvních v Evropě.

 

Již později, s manželem v Československu, foto NM / repro

Je obdivuhodné, jak zvládala náročný soukromý i veřejný život, především s ohledem na to, že se jí postupně narodilo šest dětí. Navíc rodina dosti často zápasila s finančními problémy a Masaryk si dokonce jednou musel půjčit peníze u svého bohatého tchána. Z největší nouze je vysvobodilo nečekané dědictví.

 

 

Charlotta má v ČR jediný pomník, na Valašsku v obci Hutisko Solanec. Stojí tam dvojjazyčně: Ženě trpitelce a všem jejím sestrám

Jedna rána za druhou

Nejtěžší zkoušku však pro ni znamenaly Masarykovy veřejné aktivity. Kvůli sporům o pravost Rukopisů a především, že se nahlas zastal židovského mladíka Leopolda Hilsnera, podezřelého z vraždy mladé dívky, čelil nenávisti a prakticky zůstal sám proti všem. Postavili se proti němu i jeho studenti, kteří jej dokonce na přednáškách vypískali. Skutečné peklo ale nastalo v období první světové války. Masaryk byl nucen s dcerou Olgou emigrovat (protože byl v nepřítomnosti odsouzen za vlastizradu k trestu smrti) a Charlotta zůstala v Praze s cejchem manželky vlastizrádce. Policejní orgány ji šikanovaly, často se musela podrobit výslechům a domovním prohlídkám, dcera Alice navíc byla osm měsíců uvězněná. Jen co se vyrovnala se smrtí dvou dcer (zemřely krátce po narození), přišla i o syna Herberta, který podlehl na začátku války tyfu. A syn Jan, jenž ji také hodně potrápil, narukoval do války. To vše se samozřejmě podepsalo na jejím zdraví. Stále častěji podléhala záchvatům deprese a začátkem roku 1918 musela být hospitalizována v léčebně.

 

Její životní situace se zásadně změnila, když se T. G. Masaryk vrátil z exilu a stal se prvním československým prezidentem, zatímco ona byla poctěna funkci vůbec první československé „první dámy“. Kvůli své nemoci se však na veřejnosti se objevila pouze několikrát, i když v této pozici působila pět let. Zemřela v roce 1923 na následky mozkové mrtvice, přesto se navzdory špatnému zdravotnímu stavu dožila dvaasedmdesáti let. Je pochována v Lánech, vedle svého muže, který se přiznal, že by bez ní nemohl dosáhnout toho, čeho dosáhl.

Vložil: Adéla Hofmanová