Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bohdalová na ČT24 prozradila, že není masarykovec, podle ní jsme měli zůstat pod Rakouskem Uherskem. Obdivuje jiné muže

31.10.2018
Bohdalová na ČT24 prozradila, že není masarykovec, podle ní jsme měli zůstat pod Rakouskem Uherskem. Obdivuje jiné muže

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotomontáž; snímek Masaryka - foto repro ČT24

Česká televize připravila k oslavám 100. výročí založení Československa speciální vysílání, v němž se střídaly více či méně zdařilé okamžiky, ať už šlo o cenné dokumenty, přímé přenosy, reportáže nebo rozhovory se známými osobnostmi, které byly leckdy skutečně zajímavé. Vedení ČT se pochlubilo, že nedělní slavnostní vysílání, věnované významnému mezníku v dějinách naší země, dosáhlo sledovanosti tři a půl milionů diváků. Pokud se ale týká jednotlivých pořadů, čísla zase až tak skvělá nebyla.

Tak například rozpačitý přímý přenos vojenské přehlídky (která byla anoncovaná jako největší v našich dějinách), si nenechalo ujít 949 tisíc diváků, ale část z nich si na jeho kvalitu stěžovala přímo na stránkách ČT. Absolutním vítězem nedělního večera se ovšem stala premiéra nového detektivního seriálu Profesor T. televize Nova (1903 tisíce). Důstojnější byl další přímý přenos ČT, tentokrát z Pražského hradu, na němž prezident Miloš Zeman předával státní vyznamenání. Jestliže vojenská přehlídka působila na obrazovkách dosti žalostně (negativní roli přitom sehrálo mizerné počasí), záběry z Hradu vyvolávaly oprávněnou hrdost na naše státní symboly. Veřejnoprávní televize vysílala večerní slavnostní ceremoniál na ČT 1 i ČT 24 a dohromady zaujal 1315 tisíc koncesionářů. 

Co po nás zůstane?

Stejně tak se vydařily reportáže z nově otevřeného Národního muzea a leckterý Čech se přitom (podobně jako prezident Zeman) zamyslel nad tím, co po nás zůstane. Bohužel ani Pražský hrad, ani Národní muzeum, ani Národní divadlo. Jen nevzhledné budovy na okraji měst. Bohužel hlava státu při svém projevu v Národním muzeu pozapomněla, že je politikem, který ovlivňuje dění v naší zemi již od roku 1989 a prosazuje spíše výstavbu nové jaderné elektrárny než architektonických skvostů. V roce 2014 se sice Zeman nechal slyšet, že by se chtěl u vlády přimluvit, aby byla v Praze postavena knihovna podle návrhu slavného architekta Jana Kaplického, zřejmě se mu to ale nepodařilo. 

Prezident versus premiér

Velmi očekávána byla první společná debata prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem na ČT. Ale žádný divácký rekord nepřinesla a zhlédlo ji pouze 738 tisíc diváků, I když oba nejvyšší představitelé státu neřekli nic mimořádného a jindy ostrá moderátorka Světlana Witowská je hladila pěkně po srsti, prezident premiéra coby zkušený rétor o několik tříd převyšoval. Jakkoliv jsou jeho názory často kontroverzní, hovoří jasně a stručně a rozhodně mu více sluší, když je vtipný než když zlomyslně trousí vulgarismy. Zato Babiš se opět zapletl do sofistikovaných výmluv a frází, týkajících se například podpory jeho vlády komunisty.

 

Upřímná Bohdalová

Podstatně zajímavější byly rozhovory s některými známými osobnostmi, které ČT průběžně vysílala. Do improvizovaného studia v Národním muzeu byla například pozvána i herečka Jiřina Bohdalová. Když se jí moderátor Martin Řezníček zeptal, koho z osobností československých dějin považuje za vzor, který by vyzvedla, uvedla Karla IV., ale litovala, že si odpověď nemohla připravit. Řezníček se poté zajímal o její názor na prezidenta Masaryka a herečka ho poněkud zaskočila: „Já si myslím, že kdybychom zůstali Rakousko-Uhersko, tak bysme měli dvě povinné řeči a byli bysme pod nima schovaný. Já nejsem takovej ten vyloženej masarykovec. Ale strašně se mi líbil jako chlap, vysokej, krásnej. Já se nedivím, že ho lidi milovali,“ vtipkovala herečka, která měla to štěstí, že zažila éru první republiky.

Pochlubila se, že ve svém oboru působí přes osmdesát let a že hrála již v němém filmu. Když pak měla prozradit další osobnosti, které nejvíce obdivuje, uvedla Menšíka, Sováka, Kopeckého, Kachyňu: „Já z toho žiju doteď, já je opakuju, já na ně vzpomínám,“ přiznala se. Podle ní ta doba byla výjimečná tím, že byla obrovská legrace. „A měli jsme jediného nepřítele, to bylo jednoduchý, teď jich máme nějak moc,“ posteskla si nakonec.

Vložil: Adéla Hofmanová