Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smeták proti kevlarové rukavici. Aneb chytání jedovatých hadů v Čechách

31.10.2018
Smeták proti kevlarové rukavici. Aneb chytání jedovatých hadů v Čechách

Foto: FTV Prima

Popisek: Tomáš Bublík šermuje v pořadu hadem

Asi málokdy se hovořilo o jednom konkrétním hadovi tak často, jako nedávno, kdy se v pražských Hlubočepích hledala uprchlá mamba zelená, prudce jedovatá. Při jejím odchytu se pak dostal do střetu specialista z pražské ZOO a amatérský chovatel Tomáš Bublík, který nakonec hada pomocí speciální rukavice skutečně odchytil. Právě jeho, hvězdu posledních dnů, si pozval do své show Jan Kraus.

Záběry policie z konečného odchytu hada viděl skoro každý. Jan Masopust ze Zoo shazuje hada ze stromu do křoví a poté se jej snaží chytit smetákem, až ho smrtelně jedovatý had málem uštkne. Tu přichází Tomáš Bublík a hada pohotově odchytne rukou: „Já jsem věděl, že jdu chytat mambu, takže jsem si vzal tu slavnou rukavici. My amatéři v těch amatérských chovech používáme kevlarové rukavice, háčky a kleště. Já jsem nebyl nikdy na školení v Zoo, jak se chytá had, tak jsem použil ji. U nás doma uklízí jenom moje přítelkyně, takže já to s tím smetákem neumím,“ nedokázal si nerýpnout do neodborného odchycení hada, o kterém se svým kolegou vedl polemiky.

Ohnala se

Ačkoliv odchyt vypadal snadně, tak jednoduché to prý ve skutečnosti nebylo: „Ona se ohnala, ale člověk musí vědět, kde ji chytne, aby se neohnala moc, aby nedosáhla někam, kde už nemám tu rukavici. Musíte se snažit přibližně za hlavu, hezky s citem. Dříve používali kleště, to se běžně dělalo, já to nemám rád. Mamba je strašně křehká, můžete ji zranit,“ popsal, proč zvolil právě tento postup odchycení.

Tomáš Bublík líčil své zážitky s mambou i dalšími nebezpečnými hady docela s humorem, foto FTV Prima

Přežila, chlad jí nevadil

Odchyt mamby doprovázelo hned několik omylů, třeba ten, že je chladno, a tak mamba už dávno uhynula a nikoho neohrožuje, což vyšlo hned několikrát v novinách: „To psali, protože jsem jim to řekl. Pokud se mě někdo ptá, jestli může přežít mamba ve 4 stupních, tak asi ne, to nejsou podmínky pro ni. Pokud by se mě zeptali v 25 stupních, tak být živá může,“ konstatoval Tomáš Bublík v Show Jana Krause. Mamba ale přežila a dokázala se přemístit do nedaleké zahrádky na strom: „Zřejmě se z toho domu dostala po vyhřátých stupačkách ven, nebo ležela u komína, někde, kde jí bylo dobře a čekala, až se do toho baráku opře slunce. Pro ni 200 metrů není žádná vzdálenost. Ona potřebuje teplo, bez toho se nemůže hýbat. Pro tu mambu jsou noční poklesy v pohodě, i kdyby bylo třeba 15, ale přes den potřebuje ke 30 stupňům, aby se mohla vyhřát,“ popsal fungování hada Tomáš Bublík.

Komická historka

Jeho vášeň k hadům mu jednou byla málem osudná, během výkladu dětem ho začala obtáčet nebezpečná krajta: „Já jsem vysvětloval dětem, když jsem dělal vedoucího přírodovědeckého kroužku, že krajty svou kořist loví, že ji škrtí a že hadi nejsou škrtiči, protože by škrtili lidi. A jak jsem jim to vysvětloval, tak jsem sáhl do terária, abych vyměnil vodu, tak ta krajta mě chytila za ruku a začala škrtit, takže jsem nemohl odejít. Ona mě strašně zrychtovala. Byl jsem omotaný, ona měla tak pět metrů, byl jsem omotaný až dolů. Když mě chytla, tak jsem stál na židli, takže jsem z té židle nemohl slézt,“ vyprávěl o tom, jak byl ve smrtelném nebezpečí. Naštěstí mělo vše dobrý konec: „Takže jsem za vydatného krvácení, aby měly děti jó zážitek, jsem z té židle nějak slezl. Děti křičely, já jsem jí zkusil vypláchnout hubu, ale to se jí nelíbilo, tak přitlačila. Pak jsem si uvědomil, že mám venku krásné jezírko, tak jsem vycupital jako ta gejša, spadnul jsem do jezírka i s tou krajtou, to se jí nelíbilo a pustila mě,“ prozradil Janu Krausovi.

Zmije v supermarketu

Nedávno odchytával hada znovu, tentokrát v orlovském supermarketu, ten odchyt byl ale o poznání méně dramatický: „Normálně chodím s baterkou po pralese, tady jsem chodil mezi těmi regály, občas jsem si vzal nějakou tu sušenku. Našel jsem ji, ona spala v oddělení tabáku, pak šla na cigarety. Z toho záznamu nebylo poznat, co to je za hada. Každý zvolí nějakou jinou strategii, aby toho hada našel, já jsem asi zvolil tu správnou. Udělali jsme tmu a teplo, potřebuje hlavně klid,“ uvedl, jak se mu podařilo hada odchytit.

Mrtvá žena z Hlubočep ji získala od chovatele ze zahraničí

Tomáš Bublík také doplnil, jak to vlastně s dnes už zesnulou majitelkou mamby bylo. Původně se psalo, že šlo o chovatelku, později, že chtěla spáchat sebevraždu. Podle Tomáš Bublíka to ale chovatelka nebyla a už způsob, jakým si zvíře pořizovala, je podivný: „Když chcete jedovatého hada, tak si musíte registrovat chov, veterinární správa vám to schválí, přijde k vám domů na prohlídku, podívá se, jestli to máte zařízené. To naráží na tu slavnou mambu, všichni mediálně řeší, že chovatelce utekla mamba. Ale to je lež. Ta paní chovatelka nebyla. Co já vím, tak to zvíře sháněla za nějakým podivným účelem, u chovatelů v Čechách jí nikdo nevyhověl a zvíře jí neprodal. Teď se kvůli tomu strašně křičí, že se udělá nový zákon a že se to zakáže. To je snaha se na tom zviditelnit. Koupila si ho od chovatele v zahraničí, kterému tvrdila, že je chovatelka. Teď za to budou postiženi chovatelé, kteří ten zákon dodržují,“ dodal smutně.

 

Tomáš Bublík dostal prvního hada za vysvědčení, od té doby se z koníčku stala skutečná vášeň: „Mám kolem dvaceti zvířat, mívali jsme třeba sto hadů. Bydlím v domku, nějaké místnosti byly vyhrazené jenom hadům. Hodně cestujeme, já se věnuji výzkumu hadů v přírodě a omezuju ta terária, už mě to tak nenaplňuje, je to na úkor těch zvířat, protože nestíhám tu péči tak, jak bych měl, když jich je moc,“ svěřil se v Show Jana Krause. Jeho další vášní je rybaření, jezdí za ním do exotických zemí.

 

 

Vložil: Michaela Špačková