Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsme si na oslavy výročí pozvali představitele států, které nás zradily a napadly. Zrada není promlčená, zlobí se občané

29.10.2018
Tak jsme si na oslavy výročí pozvali představitele států, které nás zradily a napadly. Zrada není promlčená, zlobí se občané

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš vypadá, jako kdyby si užíval ( s francouzským prezidentem Macronem po boku)

FOTO Divadlo, které v Praze předvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, jsme u nás opravdu dlouho neviděli. Zatímco německá kancléřka Angela Merkelová zkrátila setkání s premiérem Andrejem Babišem (jehož právě vyšetřují evropské orgány kvůli podezření z podvodu) z plánované hodiny na pouhých patnáct minut a rychle z naší země odjela do Turecka, Macron se dva dny předváděl před televizními kamerami a rozdával falešné úsměvy. Většina českých občanů mu však nenaletěla.

O evropské politické reprezentaci si totiž dávno myslí své a je evidentní, že jí nevěří. Dokazují to komentáře, které se po Macronově návštěvě objevily v médiích i na sociálních sítích. Řada z nich připomíná, že to byla Francie, kdo se v roce 1938 podílel na Mnichovské dohodě a vyjadřuje obavy, že se něco podobného může stát znovu. „Tak jsme si na oslavy naší země pozvali představitele státu, který nás v roce 1938 zradil a představitelku státu, který nás napadl. Hezké výročí,“ zlobí se Dan. „To nám přijeli gratulovat ti praví. Tady budou mazat lidem med kolem huby a v evropském parlamentu pro nás chtějí sankce a snížení unijních peněz. Kdo jednou zradí, zradí i podruhé,“ varuje Antonín. A Jan připomíná: „Zrada není promlčená.“ Podle Václava z Prahy měl francouzský prezident přijet před měsícem a omluvit se za Mnichov.

Masaryk při procházce Karlovými Vary. Teď už by něco takového bez ochranky neprošlo

Divadlo pro Čechy

Docela překvapivé ale je, že už dost čtenářů zaregistrovalo šokující informace z francouzského tisku. Podle nich je hlavním cílem Macronovy návštěvy v Praze vrazit klín mezi země Visegrádské čtyřky. To nejsou žádné „fake news“, ale názory z renomovaných francouzských deníku Le Figaro a Le Point. Podle nich Macronovi ani tak nejde o oslavy stého výročí vzniku Československa, ale o oslabení vlivu Orbánova Maďarska. „Stoleté výročí je důvodem jen na papíře. Macronovi jde hlavně o obnovu vztahů v oblasti, kde francouzský hlas v minulosti ztratil vliv, a rozštěpit nacionalisty východní Evropy,“ konstatuje Le Figaro.

Babiš si s Markelovou připil, foto Facebook

Ten, kdo výroky Emmanuela Macrona sleduje delší dobu, musel být přesto jeho chováním zaskočen. Ještě koncem září vyhrožoval, že ty země EU, které odmítnou projevit solidaritu s ostatními, jako například Česká republika (!) by mohly být vyloučeny ze schengenského prostoru a odříznuty od strukturálních fondů. U české veřejnosti vyvolávají značný odpor také Macronovy plány, aby se ještě více prohloubila integrace Evropy.

O blaho lidu, nebo o dotace?

A za námluvy s francouzským prezidentem to schytal také premiér Andrej Babiš. Řadu občanů vytočil, že dělá Macronovi užitečného idiota i tím, jak se na svém Facebooku chlubil novými a novými fotkami ze setkání s ním. Michaela mu například vzkázala: „Je mi zle z toho, jak jste viditelně a nadrženě šťasten, že máte možnost být ve společnosti těchto vlastizrádců a lidí, kteří nám vyhrožují a ohrožují suverenitu našeho státu. Jde vám pouze o vaše blaho a dotace a na lidech vám absolutně nezáleží. Takže to čau, lidi, si strčte do zadnice.“

Co děti, zdravé?

Podrážděné reakce vyvolaly i další fotografie z víkendových oslav, jimiž Babišovi píáristé průběžně zásobovali jeho stránky. Třeba na snímek ze sobotní vojenské přísahy na Pražském hradě jeden z čtenářů reagoval: „Největší tuzemský křivopřísežník (co děti, zdravé?) dohlíží na skládání přísah.“ A Stáňa vyjádřila přání: „Doufám, že Babišovo voliči konečně pochopí, co je ten bezpáteřák zač.“ Řada příspěvků je přitom natolik sarkastická či drsná, že si je nemůžeme dovolit reprodukovat.

Vložil: Adéla Hofmanová