Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Bruselu je bohužel cítit touha Británii za brexit potrestat, řekl Zahradil. A jak jsem se málem stala monarchistkou. Zápisníček A.V.

komentář 28.10.2018
V Bruselu je bohužel cítit touha Británii za brexit potrestat, řekl Zahradil. A jak jsem se málem stala monarchistkou. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček, ilustrační fotomontáž

FOTO Zápisníček má vždy své hlavní téma, to nejdelší, první v pořadí. Toto téma se mi pravidelně nekontrolovatelně rozlézá, až leckdy zabere skoro celý text. Potřebovala bych editora, pořádného ´sekáče´, očividně. Protože ho nemám, hodlám (a musím; ordnung muss sein, ja) se nějak ukrotit sama. A začnu hned. Brexit. Tak ten se mi vůbec, ale vůbec nelíbí. Unie potřebuje ty tvrdohlavé svobodomyslné Brity jako sůl, jako protiváhu k precizním úřednickým Němcům, kteří mají sklony mít nos značně nahoru (jen se zeptejte kohokoliv, kdo v Německu podniká, jak se tam k nám, ´barbarským´ Čechům chovají), k ležérním Francouzům, k rebelujícím středomořským státům… A vůbec. My nejen potřebujeme, my je chceme. Jo a oslavy republiky? Nebojte, nevynechám, když už je teda dneska toho 28. října.

Británie má odejít z EU už 29. března 2019. Teď se řeší „rozvodová dohoda“, kterou prý, podle Novinek.cz, nelze uzavřít kvůli dlouhotrvajícímu sporu o takzvanou pojistku, jež by zajistila „měkkou“ neboli nyní snadno prostupnou severoirsko-irskou hranici i v případě, že nebude včas dohodnuta podoba budoucích obchodních vztahů mezi Británií a EU. „Mnoho vůdčích podnikatelů a investorů se obává situace, že by politici mohli dohodu poslat ke dnu, a tím vystavit pátou největší ekonomiku světa „tvrdému“ brexitu, což by vyděsilo trhy a ucpalo obchodní cesty,“ píší Novinky. Mno, tak tomu moc nerozumím. Shrnula bych to tak, že se řeší technikálie rozvodu, který mnozí vůbec nechtějí.

Ilustrační foto Twitter

Juncker a Mayová vs. zbytek Evropy?

Kdo ho nechce? Tak za prvé, já (při veškeré skromnosti; komentátor Štěpán Cháb si pro změnu mne ruce, je to jediný člověk, kterého znám a který v roce 2003 hlasoval proti vstupu do EU). Za druhé, sami Britové. O předminulém víkendu totiž proběhly v Londýně rozsáhlé demonstrace za nové referendum o brexitu, kterého se zúčastnily statisíce lidí - v ulicích jich bylo podle organizátorů přes půl milionu. Dovolím si poznamenat, že nepamatuju, kdy Britové vytáhli do ulic, snad naposledy za Iron Lady a hornických stávek… Podle protestujících by se nyní Britové rozhodli zůstat v Evropské unii. Premiérka Theresa May referendum rezolutně odmítá (Britové si odhlasovali odchod z EU těsnou většinou 52 procent hlasů v referendu v červnu 2016), ale podporují jí v tom jen její konzervativci. Dále pak jsou tu Skotové, kteří jsou proti brexitu zásadně a v případě odchodu z Unie oni zas uvažují o odchodu z UK. Nejnovější průzkumy veřejného mínění ze srpna letošního roku naznačují, že v případě referenda by většina Skotů hlasovala pro odtržení (informaci zveřejnila agentura Reuters).

Trasa protestů vedla z Hyde Parku přes Trafalgarské náměstí až k Westminsteru před sídlo britského parlamentu. Tisíce aktivistů z různých končin království přivezlo do hlavního města 150 autobusů. Demonstrací se účastnily i celebrity jako zpěvák Bob Geldof nebo herec Brian Cox. Zastánce druhého referenda, exministr Andrew Adonis, sobotní protesty označil za začátek konce pro brexit. Kéž by... Foto Twitter

Brexit nechce ani Severní Irsko, ani samostatné Irsko, tento ostrov se brexitu doslova děsí… „Ať už bude brexit tvrdý nebo měkký, představuje jasnou a bezprostřední hrozbu pro hospodářské, sociální a politické fungování Irska jako celku,“ sdělila předsedkyně strany Sinn Féin Mary Lou McDonald s tím, že brexit ohrožuje mír v Severním Irsku. Brexit nechce od samého počátku ani europoslanec Jan Zahradil (více dále). Jestli ho chtějí ostatní unijní státy, ví bůh, jejich občanů se nikdo nezeptal. Takže s jistotou víme, že ho chce šéf EU Juncker, neboť se cítí uražený (vskutku státnické, že), a premiérka britské menšinové konzervativní vlády Mayová. Plus tedy, a to je novinka, Argentina, která si opět brousí zuby na Falklandy (to jsou ostrovy, kde nic není, kromě nějakých mořských ptáků, o něž se ale vedla již jedna válka v roce 1982). A není to málo, zeptám se s Cimrmanem?

Je možné brexit ještě zvrátit?

„V politice je samozřejmě možné všechno, ale pokud nedojde k nějakým zásadním událostem, jako by byl například pád vlády a předčasné volby, nevidím žádnou možnost, jak změnit rozhodnutí jasné většiny britských voličů. Britská demokracie hlas občanů ctí a je obtížně představitelné, že by se referendum opakovalo proto, aby bylo dosaženo opačného výsledku,“ takto, značně opatrně, ´politicky´, mi odpověděl na otázku v titulku europoslanec Jan Zahradil. K tomu musím dodat, že ač ODS jako strana je mi z duše protivná, o Janu Zahradilovi to neplatí, to je jeden z mála echt sympaťáků mezi modrými ptáky, a v politice vůbec. Jednoduše – není to kmotr a s kmotry si nezadal, je příjemný, sympatický, není nafoukaný a když se ho na něco zeptáte, dá jasnou, srozumitelnou odpověď. Jako třeba: „Pan Juncker svou příležitost již měl, stejně jako většina šéfů vlád. Nedokázali vyjít vstříc obavám britských občanů a ztratili tak jednoho z nejvýznamnějších členů unie,“ řekl ještě k brexitu.

Můj oblíbený europoslanec Jan Zahradil, foto Facebook

Zeptala jsem se dále, co by on, na Junckerově místě, s brexitem dělal? „V Bruselu je bohužel silně cítit touha Británii za její rozhodnutí potrestat. Brexit nejen narušuje představu o jakési historické nutnosti stále těsnější integrace - která je samozřejmě mylná, ale úspěšný odchod by mohl inspirovat debatu i v dalších členských státech - minimálně o tom, jestli je současné směřování unie v pořádku. Při prostém pohledu na mapu a na obchodní statistiky je ale jasné, že obě strany se prostě musejí dohodnout na oboustranně výhodném rozchodu. Závisí na tom obrovské množství pracovních míst a ve hře je také řada bezpečnostních otázek. Jako předseda komise bych tedy samozřejmě tlačil na co nejrychlejší dosažení dobré dohody, bez hysterie a bez ideologie.“

Zahradil na předsedu EK! 

Tak jsem si trochu zafantazírovala a zeptala se, zda je možné, aby se NEhysterický, NEideologický a NEmálo euroskeptický  Jan Zahradil stal předsedou Evropské komise? „V roce 2009 jsem stál u založení zcela nové politické rodiny na evropské scéně, a od té doby neustále rosteme. Stojíme jako rozumná volba mezi dvěma extrémy, mezi eurofederalisty a těmi, kdo chtějí Evropskou unii úplně zrušit. Zdá se, že toto vnímání Evropské unie jako prostoru pro svobodnou spolupráci členských států má dobrou budoucnost, a proto je docela dobře možné, že to jednou budeme my, kdo bude mít na výběr předsedy Evropské komise rozhodující vliv.“ Ukázalo se, že nefantazíruju sama, na toto téma vyšel ve FORU24 již před časem článek, který leccos osvětluje…

Jan Zahradil, foto Facebook

Ale já si just myslím, že, jak pan Zahradil řekl, v politice je možné vše a brexit ještě není ztracený. Jen by vedení EU (čti Juncker and his Europa boys) mělo co nejrychleji přehodnotit svůj uraženecký, žáčka mateřské školky hodný postoj a začít diplomaticky pracovat pro návrat Británie – tj. podporovat odpůrce brexitu, hledat každého, s kým se dá mluvit a připravit hladkou cestu zpět, aby si druhá strana mohla zachovat tvář. 

Tak si osla(v/d)íme tu republiku, co, lidi

Teda, nechtěla bych být v této době dějepisářem. Oni si to ale již po desetiletí zjednodušují tím, že do zblbnutí drhnou Egypt, Řecko, Řím a Svatopluka, jenže, kdo by se jim divil? Nejen posledních 150 let, ale dokonce posledních 400 let je zatraceně sporných a Češi se o výklad dějin urputně, leckdy do první krve hádají. A to zdaleka nejen mezi akademiky, kde se to tak nějak sluší. Ale od začátku. Včera jsem padla na zajímavý článek o ´žaláři národů´ Rakousku Uhersku. Číst historikovy poznámky k tomu, jak jsme úpěli za Rakouska, to by z jednoho udělalo pomalu monarchistu.  

Komentář netřeba, že? Čajzla jsem, btw, z FB nějaké strany. Lidovcům? Nevím

No a těch posledních sto let? Nějaký intelektuál dokonce tvrdí, že žádný český národ neexistuje. A o ten zbytek se tu všichni štěkají jak psi. Jen namátkou: Měli jsme se v ´38 bránit? A mohli jsme se vůbec bránit? Byla chyba založit Československo jako národní stát Čechů a Slováků a opominout Němce? Způsobilo to pak příklon většiny Němců k Henleinovi?  Byl odsun Němců po druhé válce spravedlivý, nutný, nebo to byl zločin? A nebyla vůbec chyba zakládat ČSR a nezůstat pod křídly velkého, mnohonárodnostního soustátí, Rakouska Uherska? Zvoral to Beneš, nebo se zasloužil o republiku? Kdo připravil tak hladkou cestu k moci komoušům v ´48? A co rok ´68? Je socialismus s lidskou tváří utopie? Neměli jsme po ´89 postavit komanče mimo zákon? A tak dále a tak podobně.

Starý Procházka v Pantheonu

Pěkně to ilustruje spor o to, kdo má viset v po dlouhé rekonstrukci nově otevřeném Národním muzeu. Mně na mail dorazil pamflet národního socialisty Přemysla Votavy se zvučným názvem „„Starý Procházka“ je zase v Praze!“  „Jak jsme se dozvěděli z médií, bude z panteonu Národního muzea na tuto slávu pokukovat císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta. Nabízí se otázka, proč tento jeho návrat právě v tyto slavnostní dny.  Je to jen stesk po bývalém mocnáři?  Nebo je snaha vykreslit jej v tom nejlepším světle a udělat studentům v hlavě zmatek? Nebo pokus o potlačení významu 28. října 1918.  Dle vyjádření zástupce Národního muzea přispěl finančně na jeho výstavbu. Takže má stále předplacenou svou přítomnost,“ čílí se pan Votava a dodává, že aby toho falešného pohledu na dějiny nebylo málo, tak z panteonu Národního muzea bude odstraněn nacisty popravený ´novinář J. Fučík´. Chudák ředitel NM Lukeš, taky to nemá lehký…

Národní muzeum se každopádně chystám navštívit, ale ne dneska, kdy je slavnostní otvíračka. Nehodlám zakopávat o televizní štáby a houfy národní historie lačných turistů.  Národní muzeum a Slovenské národné múzeum totiž k výročí připravily projekt s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava s poutavým příběhem, jak se, cituji, zpočátku nereálný projekt Československa stal skutečností, přibližuje soužití Čechů a Slováků ve společném státě a ukazuje to, co nás spojovalo i rozdělovalo. A naštěstí až do konce roku je vstupné do historické budovy zadáčo, včetně doprovodných programů (je otevřeno denně a to takto: pondělí 10:00–18:00; úterý, středa a čtvrtek 11:00–20:00; pátek 10:00–18:00 a o víkendu 10:00–19:00). 

Prezidentův zm*d a oslavy ve Španělském sále

Dotyčný zmr*d už je starý (míním ten vulgarismus, ale vlastně - platí to i pro prezidenta, bez urážky), odehrál se minulý týden, ale vyvolal zajímavé reakce. Co mne nejvíce pobavilo? Publicista Miloš Čermák poznamenal: „Baví mě to strašné rozhořčení mnoha lidí, že prezident řekl v rozhlase slovo ZMRD. Haha, to je teda fakt strašný. Nikdo z nás tohle slovo nepoužil, namoutěkutě! A co ještě máte v rukávu? Že když Hitler v Berlíně pospíchal do vůdcova stanu, že někdy přecházel na červenou? Tyvole, dejte se dohromady, get your shit together, slovo ZMRD je to poslední, co mně na naší hlavě státu vadí.“ „Zmrdství se propojuje s filozofií českých dějin. Marek Švehla se ptá velmi znepokojivě, ale velmi hluboce, s odkazem na klasický text H. G. Schauera o smyslu české státnosti: ´Proč vlastně slavit sto let vzniku republiky? Co jsme dokázali? A fakt jsme kvůli tomu, co předvádí současný, občany zvolený prezident, rozbíjeli Rakousko-Uhersko?´" oponuje můj další oblíbený publicista, Ivan Brezina.

A šéfeditor Parlamentek, Jarda Polanský, zasvěceně komentuje: „Po vlně pohoršení nyní přijde fáze ´ignorujte ho, proboha, když si ho nebudete všímat, bude ho to strašně štvát´. Jenže to ti krasoduchové nedokážou, ani kdyby se sebevíc ovládali. To je stejně krásné stáří. Ráno se převalíte na boku, řeknete si ´dneska naštvu úplně všechny, kteří mě nesnáší´... A prostě to uděláte. A můžete kdykoliv, jakkoliv a všichni vám můžou... nadávat. A to je asi tak to nejhorší, co vám můžou udělat, přičemž i z toho máte radost. A ráno Jiří Ovčáček projíždí FB a servery a zaškrtává si: Hovorková - check. Jakub Janda - check. Kalousek - check. Lidovci - check check check...“

Co přesně prezident řekl? Jsem si to našla. Miloš ZEMAN, prezident ČR: My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že? Jan POKORNÝ, moderátor: Jestli myslíte ty Hovory z Lán, kde jste použil několika vulgarismů, tak no. To jsme byli my. Miloš ZEMAN, prezident ČR: Ano. Ano. Takže já mám hrozně rád, když mohu provokovat. Takže proti ekonomickým zm*dům. Doufám, že to vystřihnete. Jan POKORNÝ, moderátor: To nejde vystřihnout, protože je to přímý přenos, pane prezidente. Posluchačům se za vulgarismus omlouvám. Miloš ZEMAN, prezident ČR: Aha. Čímž mám na mysli, čím mám na mysli ekonomické zm*dy. Jan POKORNÝ, moderátor: Pane prezidente, nepoužívejte vulgární slova prosím. Miloš ZEMAN, prezident ČR: Počkejte, ne. Jan POKORNÝ, moderátor: Ano.

Ještě nutno dodat, že jeden ekonomický xxxx se ihned ozval ve stylu potrefené husy: „Je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky,“ okamžitě přičinlivě sepsal Zdeněk ´uloupené OKD´ Bakala, nebo spíše jeho PR agentura. Tento týden zas zavtipkoval prezident na adresu novinářů, které by prý rád pozval na saúdskou ambasádu (středně velké rozčílení), ale nejvýživnější bude zjevně dnes večer předávání vyznamenání a následující recepce na Hradě (očekávám vysoký stupeň rozhořčení). 

Už je čas na (dobré) zprávy…

Tak tuto tiskovou zprávu nechám beze změny i bez komentáře, soudím, že je tak nějak samovypovídající: „Jedna z nejúspěšnějších televizních stanic v Česku – Skupina Barrandov – vychází vstříc svým divákům a přichází s další programovou novinkou. Již od pondělí 29. října se na obrazovkách objeví nová zpravodajská relace MOJE ZPRÁVY, moderovaná generálním ředitelem Jaromírem Soukupem. Diváci se mohou těšit na aktuální informace podané zcela odlišnou formou, než je v českém mediálním prostředí obvyklé. Žádné dlouhé vysvětlování, ale nadhled a extra velká porce ironie. Přesně taková bude nová zpravodajská relace. Sledujte první televizní zprávy tak, jak vám je žádná jiná televizní stanice nenabídne.“

Jednou jsem někde spočítala, kolik že pořadů již Soukup moderuje, myslím, že tímto se dostal nad desítku. Fakt evropský unikát. Foto TV Barrandov

Praha má novou vyhlídkovou retro tramvaj

Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers přivedl na svět novou vyhlídkovou tramvaj pro Prahu, T3 Coupé. Po dvou letech od prvního nápadu se poprvé veřejnosti představila tato unikátní tramvaj, která je inspirovaná legendárními vozy československé výroby T3. Jde o výletní tramvaj, která navazuje na tradici legendárních vozů Tatra T3. Otevřením zadní části vozu a využití původních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl „old-timer“, který ukazuje, že i MHD může poskytnout opravdový luxus. Tramvaj nabízí požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale poskytuje i zážitek ze stylového interiéru.  Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil na prodej jízdenek. Další výraznou inspirací jsou střešní okna, která připomínají legendární autobus RTO.

 

Návrháři nezapomněli ani takové detaily, jako je například znehodnocovač jízdenek, který bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku. Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designérovi Františku Kardausovi, který je autorem mj. původní tramvaje Tatry T3.

Ťok, ťok, tady ministr

Na svém Twitteru sdílel opravdu nečekanou věc: „Naše diplomatické úsilí se vyplatilo. V Japonsku jsme dnes zvítězili v hlasování o pořádání prestižního Světového silničního kongresu. V roce 2023 ho bude hostit Praha. Sjedou se k nám dopravní experti z celého světa a my budeme mít příležitost představit jim naši zem.“ No to tedy bude něco. Ty silnice, ty dálnice, páni. Pro pobavení přidám ještě jeden tweet: „Cestou do a z Třeboně jsem si vzpomněl, jak jsem byl na mítinku v obci Lešany, kde se místní lidé báli, že jim za domem brzo povede dálnice D3. Dva týdny poté se narodila moje nejstarší dcera. Z dálnice v okolí nestojí ani metr. Dcera bude na jaře plnoletá,“ poznamenal před časem komentátor Seznamu Jindřich Šídlo.

Pan ministr básní. Nebo blouzní? Foto Facebook

Ťuk, ťuk, tady podzim. Velmi nesměle

Podle dlouhodobého počasního výhledu ČHMÚ dorazí svatý Martin na zpěněném koni a v kraťasech. A yr.no hlásí, že na Dušičky bude teplo, sluníčko a 13 stupňů, ve čtvrtek před tím dokonce 18 stupňů a v sobotu rovnou dvacet. Takže by nás měl čekat hezký, vlahý týden a celý listopad by měl být nadprůměrně teplý. 

Foto z Facebooku od muzikanta a skladatele Tadeáše Věrčáka 

 

 

V pražské Zoo se sice narodil malý převaláček, ale naše ´zvířátko nakonec´nemůže být než... medvěd. 

Dobrý den, paní Čunková, je Jirka doma? (Objevila jsem, kde jinde než na Facebooku.)

 

Vložil: Anička Vančová