Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzestupy a pády hereckého barda kopírovaly historii Československa. Tajnosti slavných

27.10.2018
Vzestupy a pády hereckého barda kopírovaly historii Československa. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Václav Voska byl elegantní i v detektivkách. Nejznámější z nich, Noc klavíristy, natočil v roce 1977, jen pět let před svým ochodem - zemřel 20.8. 1982.

FOTOGALERIE Tento týden si připomínáme sté výročí narození vynikajícího českého herce Václava Vosky. Také v jeho případě se zásadní životní mezníky odehrávaly v letopočtech s osmičkou, ať už jde o datum narození nebo úmrtí či důležité momenty v jeho kariéře. Každopádně však pro tohoto výjimečného muže platilo, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Jak už jsem uvedla v předchozí části, Václav Voska se narodil 21. října 1918. O dvacet let později, v listopadu 1938 mu coby studentovi právnické fakulty zásadním způsobem změnilo život uzavření vysokých škol, a namísto právníka se stal divadelním elévem. Po převratu v únoru 1948 byl jednou z mnoha obětí dalších neblahých historických událostí. Během angažmá v Národním divadle čelil represím kvůli obvinění z pravicového smýšlení. A když se u nás v roce 1968 začala svítat naděje na změnu, vstoupil načas do politiky.

Absolutní profesionál

Na vrcholu své kariéry se ocitl v šedesátých letech a v roce 1966 byl dokonce jmenován zasloužilým umělcem. Navíc si ho povšimli i v zahraničí, spolupracoval především se západoněmeckou televizí. Marie Boková ve své knize Václav Voska Intelekt a srdce zmínila, že filmaři nové české vlny ho paradoxně ignorovali a prozradila, že to herec nesl dost těžce. Útěchou mu byla alespoň hlavní role v psychologickém filmu Jaroslava Balíka Ta třetí. Boková se v souvislosti s tím zamýšlela, zda příčinou nebyla právě Voskova absolutní profesionalita, protože v té době okouzlovali režiséry i filmové diváky především neherci (příkladem jsou filmy Hoří, má panenko Miloše Formana nebo Sedmikrásky Věry Chytilové).

Naštěstí byl Václav Voska ideálním představitelem zcela jiných typů. Na své domovské scéně, Městských divadlech pražských, exceloval vedle již zmíněného Vajíčka v další roli, která mu dokonale seděla. Svoji noblesu a aristokratický zevnějšek skvěle uplatnil jako Lord Goring v oblíbené komedii Oscara Wildea Ideální manžel a zahrál si ho celkem dvě stě padesátkrát!

Zmařené naděje

V dramatickém roce 1968 se stal i jedním z aktérů politického dění, když byl zvolen nezávislým poslancem České národní rady. Sám byl překvapen, že pár dnů poté, co podepsal prohlášení 2000 slov, získal při volbě devadesát pět procent hlasů, navíc většinou protidubčekovkých poslanců. Nadějné okamžiky Pražského jara však trvaly krátce a Voska se jako herec i politik postupně ocitl na indexu, i když v divadle mohl zůstat. O to více se upnul k pedagogické práci na DAMU. Mezi jeho nejúspěšnější žáky patřil třeba Boris Rösner: „Stál jsem v portále a koukal, jak hraje. Tam jsem nahlédl do herecké kuchyně. Vidíš? Takhle se hraje divadlo, šeptnul mi jednou do portálu, když rozplakal sál,“ vzpomínal Rösner na svého pedagoga.

Skutečně uměl

V okamžiku, kdy Voska pod vlivem politické situace v zemi upadal do depresí a chtěl již na vše rezignovat, se však v MDP dočkal jedné z nejvýznamnějších rolí své kariéry. V inscenaci Play Strindberg hrál společně s Jaroslavou Adamovou manželský pár, který se navzájem trýzní a dělá si ze života peklo. Dürrenmattova transkripce mezinárodně proslulé hry Augusta Strindberga Tanec smrti nabízí protagonistům skvěle vystavěné dialogy na téma nekonečných manželských soubojů a jak Voska, tak Adamová, je mistrovsky využili. Jeho přítel Svatopluk Beneš se nechal slyšet, že to byla Voskova životní role a dodal: „My mu to nezáviděli, my mu to přáli. On skutečně uměl.“

Určit, která role je pro toho či onoho herce ta nejkrásnější, nejlepší a nebo největší, je však vždy velmi subjektivní. Někdo dodnes vzpomíná na Voskovy strhující divadelní výkony, na Emila Magise, Lorda Goringa, Edgara, Pana Hamilkara nebo Sokrata, televizní diváci zase na jeho účinkování v kultovních seriálech F. L. Věk nebo Sňatky z rozumu. Ale snad každý si ve spojitosti s jménem Václava Vosky vybaví noblesního elegána s nádherným hlasem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace