Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzestupy a pády hereckého barda kopírovaly historii Československa. Tajnosti slavných

27.10.2018
Vzestupy a pády hereckého barda kopírovaly historii Československa. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Václav Voska byl elegantní i v detektivkách. Nejznámější z nich, Noc klavíristy, natočil v roce 1977, jen pět let před svým ochodem - zemřel 20.8. 1982.

FOTOGALERIE Tento týden si připomínáme sté výročí narození vynikajícího českého herce Václava Vosky. Také v jeho případě se zásadní životní mezníky odehrávaly v letopočtech s osmičkou, ať už jde o datum narození nebo úmrtí či důležité momenty v jeho kariéře. Každopádně však pro tohoto výjimečného muže platilo, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Jak už jsem uvedla v předchozí části, Václav Voska se narodil 21. října 1918. O dvacet let později, v listopadu 1938 mu coby studentovi právnické fakulty zásadním způsobem změnilo život uzavření vysokých škol, a namísto právníka se stal divadelním elévem. Po převratu v únoru 1948 byl jednou z mnoha obětí dalších neblahých historických událostí. Během angažmá v Národním divadle čelil represím kvůli obvinění z pravicového smýšlení. A když se u nás v roce 1968 začala svítat naděje na změnu, vstoupil načas do politiky.

Absolutní profesionál

Na vrcholu své kariéry se ocitl v šedesátých letech a v roce 1966 byl dokonce jmenován zasloužilým umělcem. Navíc si ho povšimli i v zahraničí, spolupracoval především se západoněmeckou televizí. Marie Boková ve své knize Václav Voska Intelekt a srdce zmínila, že filmaři nové české vlny ho paradoxně ignorovali a prozradila, že to herec nesl dost těžce. Útěchou mu byla alespoň hlavní role v psychologickém filmu Jaroslava Balíka Ta třetí. Boková se v souvislosti s tím zamýšlela, zda příčinou nebyla právě Voskova absolutní profesionalita, protože v té době okouzlovali režiséry i filmové diváky především neherci (příkladem jsou filmy Hoří, má panenko Miloše Formana nebo Sedmikrásky Věry Chytilové).

Naštěstí byl Václav Voska ideálním představitelem zcela jiných typů. Na své domovské scéně, Městských divadlech pražských, exceloval vedle již zmíněného Vajíčka v další roli, která mu dokonale seděla. Svoji noblesu a aristokratický zevnějšek skvěle uplatnil jako Lord Goring v oblíbené komedii Oscara Wildea Ideální manžel a zahrál si ho celkem dvě stě padesátkrát!

Zmařené naděje

V dramatickém roce 1968 se stal i jedním z aktérů politického dění, když byl zvolen nezávislým poslancem České národní rady. Sám byl překvapen, že pár dnů poté, co podepsal prohlášení 2000 slov, získal při volbě devadesát pět procent hlasů, navíc většinou protidubčekovkých poslanců. Nadějné okamžiky Pražského jara však trvaly krátce a Voska se jako herec i politik postupně ocitl na indexu, i když v divadle mohl zůstat. O to více se upnul k pedagogické práci na DAMU. Mezi jeho nejúspěšnější žáky patřil třeba Boris Rösner: „Stál jsem v portále a koukal, jak hraje. Tam jsem nahlédl do herecké kuchyně. Vidíš? Takhle se hraje divadlo, šeptnul mi jednou do portálu, když rozplakal sál,“ vzpomínal Rösner na svého pedagoga.

Skutečně uměl

V okamžiku, kdy Voska pod vlivem politické situace v zemi upadal do depresí a chtěl již na vše rezignovat, se však v MDP dočkal jedné z nejvýznamnějších rolí své kariéry. V inscenaci Play Strindberg hrál společně s Jaroslavou Adamovou manželský pár, který se navzájem trýzní a dělá si ze života peklo. Dürrenmattova transkripce mezinárodně proslulé hry Augusta Strindberga Tanec smrti nabízí protagonistům skvěle vystavěné dialogy na téma nekonečných manželských soubojů a jak Voska, tak Adamová, je mistrovsky využili. Jeho přítel Svatopluk Beneš se nechal slyšet, že to byla Voskova životní role a dodal: „My mu to nezáviděli, my mu to přáli. On skutečně uměl.“

Určit, která role je pro toho či onoho herce ta nejkrásnější, nejlepší a nebo největší, je však vždy velmi subjektivní. Někdo dodnes vzpomíná na Voskovy strhující divadelní výkony, na Emila Magise, Lorda Goringa, Edgara, Pana Hamilkara nebo Sokrata, televizní diváci zase na jeho účinkování v kultovních seriálech F. L. Věk nebo Sňatky z rozumu. Ale snad každý si ve spojitosti s jménem Václava Vosky vybaví noblesního elegána s nádherným hlasem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace