Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS aneb jistota na pravici. Pán Bůh s námi a zlé je pryč? I kmotři?

23.10.2018
ODS aneb jistota na pravici. Pán Bůh s námi a zlé je pryč? I kmotři?

Foto: Facebook

Popisek: ODS, ilustrační foto

Někteří politologové se shodují, že uzavírání koalic mezi hnutím ANO a ODS může být velkým zklamáním pro voliče, kteří se k této straně vrátili a s nadějí pro ni opět hlasovali. Připouští sice, že se komunální politika od té celostátní v lecčems liší, ale připomínají, že zásadní odlišnosti pravicové či levicové politiky platí na všech úrovních. Vedení ODS se navíc chlubí, že je jejich strana hlavní pravicovou sílou u nás a jedinou reálnou opozicí vůči hnutí ANO.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija se vzápětí po letošních komunálních a senátních volbách nechala slyšet: „Z výsledků letošních komunálních a senátních voleb je patrné, že ODS je zpět v roli hlavní pravicové síly v této zemi a je jedinou reálnou opozicí vůči vládnímu hnutí ANO. Touha lidí po svobodě, férových a jednoduchých pravidlech podnikání, obraně tradičních hodnot, střídmosti ve vydávání zákonů a regulací a rozpočtové odpovědnosti, je z voleb patrná. Přesně pro tyto občany je ODS alternativou k ostatním stranám.“ A na stranickém webu ještě dodala: „Naplňuje mě to optimismem, neboť to vypadá, že by se politice mohl vrátit zpátky její obsah. Znovu by se mohla stát soubojem idejí a myšlenek a ne jen prázdných marketingových frází a ukřičeného aktivismu. To by byla pro všechny občany v naší zemi dobrá zpráva.“ Svoje nadšení končí slovy: „Tak pán Bůh s námi a zlé je pryč.“

Normální zápas?

Jenže namísto toho se občané dozvídají zcela jiné zprávy. ODS totiž s hnutím ANO, které před volbami hlasitě kritizovala, uzavírá koalice na krajích i v řadě velkých měst. Buď to tedy znamená, že její proklamace byly pouze předvolební taktikou, anebo že v krajích a městech vlastně nejde o politiku, ale „jen“ o chodníky či dopravu zdarma. Také šéf ODS Petr Fiala po letošních volbách voliče ujišťoval, že jejich výsledek je dobrou zprávou a radoval se, že komunální a senátní volby rozbily dva silné mýty, které v posledních letech úplně ovládly veřejnou debatu o české politice. Podle něj tak neplatí mýtus, že síla peněz a politického marketingu dokáže v dnešních časech převálcovat všechno a stejně tak neplatí, že nastal konec hodnotové politiky a tradičních stran a že je pravo-levé dělení zastaralé. A kdyby snad někdo pochyboval, že měl na mysli pouze velkou politiku, tak se ho snažil přesvědčit o opaku: „Vím, že lidé v komunálních a senátních volbách nevolili jen politickou stranu nebo politické hodnoty, ale i osobnosti, jejich konkrétní řešení, a jejich poctivou práci. Přesně to, co potřebujeme nejen ve městech, nejen v Senátu, ale i ve vládě. A proto končí období politických mýtů o zázračném talentu monopolního levicového ANO. Začíná normální zápas dvou hlavních politických alternativ.“ A také on zopakoval, že pro Českou republiku je to nepochybně po delší době dobrá zpráva.

 

Alexandra Udženija a Petr Fiala, kterého šéf Pirátů nazval ´fíkovým listem ODS´, což ho rozběsnilo... Foto Facebook

Návrat ke korýtkám kmotrů?

Jak však onen „normální zápas“ dvou hlavních politických rivalů vypadá, nyní každý den sledujeme ve zprávách, oznamujících uzavírání nových a nových koalic mezi ODS a ANO. Zpečetěny nebo ohlášeny jsou již například v Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Zlíně nebo v Karlových Varech. Voliči ODS tyto sňatky z rozumu vnímají velmi pozorně a řada z nich se zapřísahá, že tuto stranu už nikdy volit nebude, protože jí jde především o návrat ke korýtkám.

O obou stranách také hodně vypovídá mediální přestřelka, týkající se krachu plánované koalice ANO a ODS v Brně. Když jej Andrej Babiš nazval megapodrazem a návratem kmotrů, šéf ODS Petr Fiala mu vzkázal, že být na jeho místě, tak by o kmotrech moc nemluvil. „Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož, abych si s ním tykal nebo obchodoval,“ uvedl na svém Twitteru. Kmotři v jiných městech ale zřejmě oběma šéfům nevadí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace