Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS aneb jistota na pravici. Pán Bůh s námi a zlé je pryč? I kmotři?

23.10.2018
ODS aneb jistota na pravici. Pán Bůh s námi a zlé je pryč? I kmotři?

Foto: Facebook

Popisek: ODS, ilustrační foto

Někteří politologové se shodují, že uzavírání koalic mezi hnutím ANO a ODS může být velkým zklamáním pro voliče, kteří se k této straně vrátili a s nadějí pro ni opět hlasovali. Připouští sice, že se komunální politika od té celostátní v lecčems liší, ale připomínají, že zásadní odlišnosti pravicové či levicové politiky platí na všech úrovních. Vedení ODS se navíc chlubí, že je jejich strana hlavní pravicovou sílou u nás a jedinou reálnou opozicí vůči hnutí ANO.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija se vzápětí po letošních komunálních a senátních volbách nechala slyšet: „Z výsledků letošních komunálních a senátních voleb je patrné, že ODS je zpět v roli hlavní pravicové síly v této zemi a je jedinou reálnou opozicí vůči vládnímu hnutí ANO. Touha lidí po svobodě, férových a jednoduchých pravidlech podnikání, obraně tradičních hodnot, střídmosti ve vydávání zákonů a regulací a rozpočtové odpovědnosti, je z voleb patrná. Přesně pro tyto občany je ODS alternativou k ostatním stranám.“ A na stranickém webu ještě dodala: „Naplňuje mě to optimismem, neboť to vypadá, že by se politice mohl vrátit zpátky její obsah. Znovu by se mohla stát soubojem idejí a myšlenek a ne jen prázdných marketingových frází a ukřičeného aktivismu. To by byla pro všechny občany v naší zemi dobrá zpráva.“ Svoje nadšení končí slovy: „Tak pán Bůh s námi a zlé je pryč.“

Normální zápas?

Jenže namísto toho se občané dozvídají zcela jiné zprávy. ODS totiž s hnutím ANO, které před volbami hlasitě kritizovala, uzavírá koalice na krajích i v řadě velkých měst. Buď to tedy znamená, že její proklamace byly pouze předvolební taktikou, anebo že v krajích a městech vlastně nejde o politiku, ale „jen“ o chodníky či dopravu zdarma. Také šéf ODS Petr Fiala po letošních volbách voliče ujišťoval, že jejich výsledek je dobrou zprávou a radoval se, že komunální a senátní volby rozbily dva silné mýty, které v posledních letech úplně ovládly veřejnou debatu o české politice. Podle něj tak neplatí mýtus, že síla peněz a politického marketingu dokáže v dnešních časech převálcovat všechno a stejně tak neplatí, že nastal konec hodnotové politiky a tradičních stran a že je pravo-levé dělení zastaralé. A kdyby snad někdo pochyboval, že měl na mysli pouze velkou politiku, tak se ho snažil přesvědčit o opaku: „Vím, že lidé v komunálních a senátních volbách nevolili jen politickou stranu nebo politické hodnoty, ale i osobnosti, jejich konkrétní řešení, a jejich poctivou práci. Přesně to, co potřebujeme nejen ve městech, nejen v Senátu, ale i ve vládě. A proto končí období politických mýtů o zázračném talentu monopolního levicového ANO. Začíná normální zápas dvou hlavních politických alternativ.“ A také on zopakoval, že pro Českou republiku je to nepochybně po delší době dobrá zpráva.

 

Alexandra Udženija a Petr Fiala, kterého šéf Pirátů nazval ´fíkovým listem ODS´, což ho rozběsnilo... Foto Facebook

Návrat ke korýtkám kmotrů?

Jak však onen „normální zápas“ dvou hlavních politických rivalů vypadá, nyní každý den sledujeme ve zprávách, oznamujících uzavírání nových a nových koalic mezi ODS a ANO. Zpečetěny nebo ohlášeny jsou již například v Ostravě, Plzni, Olomouci, Hradci Králové, Zlíně nebo v Karlových Varech. Voliči ODS tyto sňatky z rozumu vnímají velmi pozorně a řada z nich se zapřísahá, že tuto stranu už nikdy volit nebude, protože jí jde především o návrat ke korýtkám.

O obou stranách také hodně vypovídá mediální přestřelka, týkající se krachu plánované koalice ANO a ODS v Brně. Když jej Andrej Babiš nazval megapodrazem a návratem kmotrů, šéf ODS Petr Fiala mu vzkázal, že být na jeho místě, tak by o kmotrech moc nemluvil. „Na rozdíl od pana Babiše se s nikým takovým neznám, natož, abych si s ním tykal nebo obchodoval,“ uvedl na svém Twitteru. Kmotři v jiných městech ale zřejmě oběma šéfům nevadí.

Vložil: Adéla Hofmanová