Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muži si často vynucují sex pomocí domácího násilí

03.08.2013
Muži si často vynucují sex pomocí domácího násilí

Autor: profimedia.cz

Popisek: Domácí násilí, ilustrační foto

Počet odhalených případů domácího násilí se rok od roku zvyšuje. Jenom za první polovinu letošního roku bylo odhaleno 73 případů domácího násilí, které skončily vykázáním násilné osoby z bytu. Přitom za celý loňský rok bylo řešeno 139 případů.

„Daří se odhalovat stále brutálnější případy, které trvají i několik let. Spojuje je často bití, ponižování, nucení k sexu, vydírání, čemuž většinou přihlížejí i děti. Tíha odpovědnosti záleží na ohrožených osobách a na jejich rozhodnutí domácí násilí řešit. V poslední době se stále více ukazuje, že zejména u ohrožených žen se zvyšuje pocit důvěry v instituce, které se touto problematikou řadu let zabývají, a proto se na ně častěji obracejí,“ vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že nemalý podíl na informování o problematice domácího násilí mají i média.

Potvrzují to i případy odhalené v červnu, ve kterém bylo vykázáno čtrnáct násilných osob a Intervenční centrum Praha zaznamenalo 289 kontaktů či intervencí. „Prostřednictvím nich poskytujeme i služby jako sociálně právní poradenství a právní či psychologickou pomoc.  Právě tuto pomoc využívají nejčastěji i ženy, jejichž muži museli být kvůli domácímu násilí vykázáni z bytu,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová. Pomocnou ruku od Intervenčního centra přijala v červnu i mladá žena, která po téměř deseti letech nahlásila fyzické napadání od manžela.

Příklady násilí

Vše začalo hned po svatbě, od zesměšňování a projevů pohrdání, přes urážky, strkání, až po několik bouřlivých hádek zakončených fyzickým útokem, při kterém nechyběly ani facky a kopance. Muž si navíc vynucoval téměř každodenní sex bez ohledu na její náladu, potřebu či zdravotní stav. „V minulosti už jednou manželovo chování oznámila policii. Vše tenkrát skončilo na úrovni přestupku, čemuž se manžel vysmál.  Dlouho proto váhala, zda má znovu problémy s násilím řešit. Nakonec u ní převládl strach, protože poslední napadení bylo brutálnější,“ líčila Holušová. Mladá žena s dvěma dětmi ve spolupráci s Intervenčním centrem požádala o prodloužení vykázání a také o rozvod.

Další otřesný případ se odehrál mezi bývalými manželi ze Slovenska, kteří žijí a pracují v Česku už řadu let. Pětapadesátiletá žena na linku 158 a  oznámila násilí ze strany svého bývalého manžela. Policejní hlídka na místě zjistila, že údajný násilník se nachází ve značně podnapilém stavu, a proto byl odvezen na protialkoholickou záchytnou stanici. V nemocnici však skončila i postižená žena. „Vyšetření lékařem i pozdější výpověď poškozené odhalili, že ve vztahu docházelo k násilným útokům řadu let.  Obvykle jí bývalý manžel fackoval, bil pěstmi a když upadla na zem, tak ji kopal po celém těle. Často měl přitom v ruce nůž s dlouhou čepelí a šermoval s ním před jejím obličejem, když si vynucoval sex. Přitom jí vyhrožoval zabitím v případě, že bude jakkoli odporovat,“ uvedla Holušová.

Žena ve své výpovědi uvedla, že má za sebou už i horší útoky. Například před mnoha lety jí bývalý manžel při bití vyrazil dva zuby, jindy zase dostala takovou facku, že poté trvale přestala slyšet na jedno ucho. „Ani jeden z těchto incidentů ji ale nepřiměl, aby věc ohlásila na policii již dříve. Důvodem byl hlavně strach z jeho reakce a nedůvěra v instituce zabývajících se problematickou  domácího násilí. Ten nakonec překonala a vše se dalo do pohybu,“ uzavřela Holušová s tím, že pomoc ale i bezplatné konzultace  jsou poskytovány všem ohroženým osobám, které se na Intervenční centrum obrátí.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace