Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politik je zaměstnancem všech, nikoliv jen těch, kteří s ním souhlasí. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.10.2018
Politik je zaměstnancem všech, nikoliv jen těch, kteří s ním souhlasí. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Zaslali jsme mnoha členům vlády podnět k řešení jisté sociální nespravedlnosti, která ovlivňuje běh života celé republiky. Chtěli jsme upozornit na problém a dočkat se vyjádření a návrhů řešení. Od toho tu jsme my, abychom pokládali znepokojivé otázky. Od toho tu jsou politici, aby na takové otázky hledali jak odpovědi, tak i řešení. A jaká byla naše zkušenost s Markétou Adamovou z TOP 09? Věru komická.

Její odpověď je totiž všeříkající: „Děkuji za Váš email, nicméně nepovažujeme Krajské listy stejně jako Parlamentní listy za seriózní médium a proto jim neodpovídáme. Děkuji za pochopení.“ Markéta Adamová se v rámci strany TOP 09 nechala delegovat na post předsedkyně expertní komise pro sociální politiku. Nechtěli jsme po paní Adamové, aby řešila v odpovědi svůj vztah ke Krajským listům, ale aby vyjádřila svůj postoj, a tím i postoj TOP 09, k popsanému problému. Dočkali jsme se ostentativního pohrdání.

Komu slouží zvolený politik

Politik je veřejná funkce, která má sloužit pro chod a blaho celé republiky. Pokud oslovíte policistu s tím, že vás okradli, předpokládáte, že nezačne lustrovat vaše politické přesvědčení a teprve po jeho zjištění bude jednat. Nebo nejednat, když náhodou nebude sdílet vaše politické smýšlení. Hasič pojede hasit požár tam, kde vznikne, nebude hasit jen tam, kde souzní s politickým názorem poškozeného. Nebo soudce? Poštmistrová? Finanční úřad? Co takhle zavést, že elektřinu mohou odebírat jen voliči toho správného politického směru? Odpojíme komunisty od elektroměru? Vypneme jim vodu? Zakážeme jim nakupovat? Protože s nimi nesouhlasíme?

Politik, který je ve funkci, má povinnost věnovat svou pozornost celému spektru obyvatel a to napříč politickými směry. I komunista může napsat paní Adamové a chtít po ní odpovědi. Protože Markéta Adamová je prostě veřejný činitel, který se má zodpovídat za své konání ve sněmovně všem. Včetně komunisty, protože jeho daně jdou také na plat paní Adamové.

Otázka serióznosti

Krajské listy zvedly z podlahy téma, které je potřeba urgentně řešit. Je totiž šokující, jakým způsobem stát trestá rodiny za to, že mají děti. A právě proto, že téma zvedly zrovna Krajské listy, zaslepí se předsedkyně expertní komise pro sociální politiku v rámci TOP 09 pohrdáním a o otázce odmítne diskutovat, o tématu uvažovat, ba vůbec odpovědět. Téma kolem ní prošumí nepovšimnuto, a ona, coby předsedkyně komise, která má řešit podobná témata, je řešit nebude. Protože Krajské listy. Tečka. Promiňte, nejste seriózní. V jakém smyslu?

Dala by Markéta Adamová rozhovor nebo odpověď týdeníku Respekt? A to i s vědomím toho, že jej vlastní Zdeněk Bakala, mnohými považovaný za největšího, a nepotrestaného, tuneláře porevoluční doby? Poskytla by Markéta Adamová svou odpověď MF Dnes? A to s vědomím, že vlastnictví tohoto deníku okrášluje podnikatelské portfolio (byť nyní zaparkované ve svěřenském fondu, dle zákona) Andreje Babiše? Není MF Dnes neseriózní? Není Respekt neseriózní, protože podjatý a ovládaný? Pro paní Adamovou je to nepodstatné, protože Respekt jakž takž jede podobnou politickou linku, jako samotná TOP 09. Neserióznost je totiž velmi vrtkavá. Ale jedno je u Krajských listů rozhodně přitažlivé. Nejsme vlastněni a ani placeni žádnou zájmovou skupinou, ani tunelářem a ani oligarchou. Jen si nás paní Adamová zařadila do kolonky neseriózní. A to zcela neopodstatněně. Život ve vakuu musí být báječný. Prostě nevidíte, neslyšíte. A nic vás nemusí trápit. Pravda zůstane pravdou, ať jí řekne kdokoliv, řekl Tomáš Akvinský. A jen hlupák bude ukazovat na nositele pravdy, ne na pravdu samotnou, dodávám se vší skromností já.

 

Vložil: Štěpán Cháb