Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politik je zaměstnancem všech, nikoliv jen těch, kteří s ním souhlasí. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.10.2018
Politik je zaměstnancem všech, nikoliv jen těch, kteří s ním souhlasí. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Zaslali jsme mnoha členům vlády podnět k řešení jisté sociální nespravedlnosti, která ovlivňuje běh života celé republiky. Chtěli jsme upozornit na problém a dočkat se vyjádření a návrhů řešení. Od toho tu jsme my, abychom pokládali znepokojivé otázky. Od toho tu jsou politici, aby na takové otázky hledali jak odpovědi, tak i řešení. A jaká byla naše zkušenost s Markétou Adamovou z TOP 09? Věru komická.

Její odpověď je totiž všeříkající: „Děkuji za Váš email, nicméně nepovažujeme Krajské listy stejně jako Parlamentní listy za seriózní médium a proto jim neodpovídáme. Děkuji za pochopení.“ Markéta Adamová se v rámci strany TOP 09 nechala delegovat na post předsedkyně expertní komise pro sociální politiku. Nechtěli jsme po paní Adamové, aby řešila v odpovědi svůj vztah ke Krajským listům, ale aby vyjádřila svůj postoj, a tím i postoj TOP 09, k popsanému problému. Dočkali jsme se ostentativního pohrdání.

Komu slouží zvolený politik

Politik je veřejná funkce, která má sloužit pro chod a blaho celé republiky. Pokud oslovíte policistu s tím, že vás okradli, předpokládáte, že nezačne lustrovat vaše politické přesvědčení a teprve po jeho zjištění bude jednat. Nebo nejednat, když náhodou nebude sdílet vaše politické smýšlení. Hasič pojede hasit požár tam, kde vznikne, nebude hasit jen tam, kde souzní s politickým názorem poškozeného. Nebo soudce? Poštmistrová? Finanční úřad? Co takhle zavést, že elektřinu mohou odebírat jen voliči toho správného politického směru? Odpojíme komunisty od elektroměru? Vypneme jim vodu? Zakážeme jim nakupovat? Protože s nimi nesouhlasíme?

Politik, který je ve funkci, má povinnost věnovat svou pozornost celému spektru obyvatel a to napříč politickými směry. I komunista může napsat paní Adamové a chtít po ní odpovědi. Protože Markéta Adamová je prostě veřejný činitel, který se má zodpovídat za své konání ve sněmovně všem. Včetně komunisty, protože jeho daně jdou také na plat paní Adamové.

Otázka serióznosti

Krajské listy zvedly z podlahy téma, které je potřeba urgentně řešit. Je totiž šokující, jakým způsobem stát trestá rodiny za to, že mají děti. A právě proto, že téma zvedly zrovna Krajské listy, zaslepí se předsedkyně expertní komise pro sociální politiku v rámci TOP 09 pohrdáním a o otázce odmítne diskutovat, o tématu uvažovat, ba vůbec odpovědět. Téma kolem ní prošumí nepovšimnuto, a ona, coby předsedkyně komise, která má řešit podobná témata, je řešit nebude. Protože Krajské listy. Tečka. Promiňte, nejste seriózní. V jakém smyslu?

Dala by Markéta Adamová rozhovor nebo odpověď týdeníku Respekt? A to i s vědomím toho, že jej vlastní Zdeněk Bakala, mnohými považovaný za největšího, a nepotrestaného, tuneláře porevoluční doby? Poskytla by Markéta Adamová svou odpověď MF Dnes? A to s vědomím, že vlastnictví tohoto deníku okrášluje podnikatelské portfolio (byť nyní zaparkované ve svěřenském fondu, dle zákona) Andreje Babiše? Není MF Dnes neseriózní? Není Respekt neseriózní, protože podjatý a ovládaný? Pro paní Adamovou je to nepodstatné, protože Respekt jakž takž jede podobnou politickou linku, jako samotná TOP 09. Neserióznost je totiž velmi vrtkavá. Ale jedno je u Krajských listů rozhodně přitažlivé. Nejsme vlastněni a ani placeni žádnou zájmovou skupinou, ani tunelářem a ani oligarchou. Jen si nás paní Adamová zařadila do kolonky neseriózní. A to zcela neopodstatněně. Život ve vakuu musí být báječný. Prostě nevidíte, neslyšíte. A nic vás nemusí trápit. Pravda zůstane pravdou, ať jí řekne kdokoliv, řekl Tomáš Akvinský. A jen hlupák bude ukazovat na nositele pravdy, ne na pravdu samotnou, dodávám se vší skromností já.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace