Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V podstatě to byla vydíračka. Naši zastupitelé z ANO mě podráželi, kvůli… Krnáčová na odchodu drsně. Přečetli jsme

17.10.2018
V podstatě to byla vydíračka. Naši zastupitelé z ANO mě podráželi, kvůli… Krnáčová na odchodu drsně. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Adriana Krnáčová

Adriana Krnáčová se loučí s primátorským křeslem. Kdo místo ní stane v čele hlavního města, stále zůstává otázkou dohody pěti uskupení, která v Praze dosáhla téměř totožných výsledků. Hnutí ANO a Petr Stuchlík to však s největší pravděpodobností nebude. Brífink pražské primátorky, kde hodnotila své působení, přinesla ČT24. A rozhovor s Adrianou Krnáčovou přinesl i Nový Deník. V něm vysvětlovala svou prý těžkou pozici a spletité vztahy se spolustraníky, kde se dopustila mnoha dost ostrých vyjádření, byť nikoho nejmenovala přímo. A na otázku Nového Deníku o svém dalším působení řekla, že si bere volno a čas na rozmyšlenou, ale politika jí prý baví.

Krnáčová na začátek uvedla, že ji novináři tlačili, aby začala bilancovat ještě před volbami, což údajně odmítla a učinila tak až teď. Koalice na magistrátu prý nebyla pevná a měla většinu pouhého jednoho hlasu. „Přesto si myslím, že jsme hromadu věcí dokončili,“ prohlásila končící primátorka. Krnáčová se též ohradila, že zdědila mnoho problémů ještě z předchozích období, např. tunel Blanka, u níž uvedla, že zájmem dodavatelů rozhodně nebylo včasné zakončení, ale naopak prodlužování. Další zděděný kostlivec byla karta Opencard, která prý stála město 1,7 miliardy korun a byla pak nahrazena vlastním systémem, Lítačkou. Dále Škodův palác a jeho nájemné, kde prý ANO ušetřilo miliardu a dohromady 4,3 miliard.

Já jsem také zpovykaná pražskou dopravou

Co se týče chyb, jichž se dopustila, tak primátorka uvedla, že to bylo svěření dohotovení stavebních předpisů straně, která neměla zájem o to, aby se v Praze stavělo, a stejný zájem prý projevovala i při vyhotovování předpisů. Jedná se o Matěje Stropnického ze Strany zelených. Město údajně předává ve skvělé finanční kondici, dluh Prahy je prý o 10 miliard menší. Z kurióznějších projektů zmínila primátorka projekt zapuštěného bazénu ve Vltavě. „Věřím, že příští rok se již Pražané v bazénu vykoupou,“ uvedla. Výrok o „zpovykaných Pražácích“ také chtěla uvést na pravou míru s tím, že pouze řekla, že jsme všichni zpovykaní veřejnou dopravou, která patří mezi pět nejlepších na světě: „Jak ho znám, pan premiér reaguje někdy velice emocionálně. A pak někdy své vyjádření reviduje. Pan premiér také není mistrem šťastných vyjádření. V tomto jsme si jako Slováci velmi podobní. Ale není to myšleno špatně. Některé situace následně vnímáme jinak. A já jsem řekla, že Pražané jsou zpovykaní veřejnou dopravou. Ale bylo to pochopeno špatně, já jsem také zpovykaná pražskou dopravou - máme ji pátou nejlepší na světě,“ vysvětlila svůj vztah k Andreji Babišovi i pražské veřejné dopravě redaktorům Nového Deníku Lukáši Prchalovi a Prokopu Vodrážkovi.

Mrzí mne zřícení Trojské lávky

Co ji mrzí, je Trojská lávka, ale zde se odvolávala na firmu, která prohlásila, že měření jsou v pořádku a lávka bezpečná pro provoz. Také se opřela do Zelených a Trojkoalice, která prý zastavila výstavbu v Praze. Pak ´vytáhla´ dokument nazvaný „Předání agendy“ s tím, že je první, která agendu takto předává, a nabídla pomoc svým nástupcům.

Pokud jde o volební neúspěch v Praze, ten komentovala v Novém Deníku: „I kdybychom měli to, co před čtyřmi lety, tak ostatní mají většinu. Kdyby měl Stuchlík dvacet procent, stejně by měly ty tři strany (Praha sobě, Piráti, TOP 09 - pozn. red.) většinu.“ Že jí výsledek Andrej Babiš prý klade za vinu, to jí přijde nefér. Prý za to mohou různé aspekty. Krnáčová je popsala takto: „V první řadě je rozdíl mezi vnímáním politiky v Praze a na celostátní úrovni. Praha také citlivěji vnímá některá vyjádření čelných představitelů státu a jejich kroky. Druhá věc je, že před několika měsíci proběhly primárky a drtivě je vyhrál Patrik Nacher. A najednou měsíc před volbami se vybral nový lídr.“ Podle ní to nebylo šťastné rozhodnutí Andreje Babiše, o kterém se s ní navíc vůbec nebavil.

Spolustraníci z ANO? Vydírali mě

Za neúspěch ANO podle Krnáčové nemůže jen jeden člověk. Jeden z aspektů, které prý ´dopomohly´ k tomuto výsledku ANO, byl, že na začátku dělala nepopulární rozhodnutí. „Jedna z těch důležitých věcí byla, že jsem trvala na tom, aby naši lidé nebyli v dozorčích radách a představenstvech. A to byl věčný boj se zastupiteli našeho klubu. Způsobilo to nemalé pnutí mezi našimi zastupiteli. Pamatuji si, že pan premiér vždy říkal, ať je vyhodím, ať se jich zbavím. Ale já mu říkala, že jsou voleni. Že nemohu.“

Pak se opřela do svých spolustraníků, kteří ji prý vydírali. „Musela jsem jim vyhovět, jinak by mi v zastupitelstvu o ničem nehlasovali. V podstatě to byla z jejich strany taková vydíračka. Konstantně pracovali proti mně,“ odpověděla na otázku, zda jim musela vyhovět ve sporu o to, že Krnáčová prý trvala na tom, aby lidé z ANO nebyli v dozorčích radách a představenstvech. „A to byl věčný boj se zastupiteli našeho klubu,“ osvětlila pro Nový Deník. A dodala: „Mluvím o zastupitelích, kteří byli zvoleni. A kteří trvali na tom, že chtějí být v radách a představenstvech. Tohle je jedna z věcí, které mě furt dost mrzí. S těmito lidmi jsem musela pracovat.“

„Ale na druhou stranu nevím, jak jsem to měla udělat. Byla jsem jako pan Stuchlík vzata a představena politikům z ANO. Také jsem s nimi neměla nic společného. Kromě Patrika Nachera a Elišky Kaplické jsem neznala nikoho. A postupně jsem poznala, čeho všeho jsou ti lidé schopni. Oni konstantně pracovali proti mně,“ obvinila Krnáčová nejen spolustraníky; „Byli jsme nesourodá parta, a to i v koalici. V rámci našeho klubu jsem velmi kritická vůči některým lidem, protože si myslím, že tam nemají co hledat. Tato kombinace způsobila, že jsme možná mohli udělat něco víc, ale s těmi lidmi to nešlo,“ zakončila pro Nový Deník.

-

Paní Krnáčová to podává trochu alibisticky, jako by primátorka neměla pomalu žádnou výkonnou moc. Také od ní bylo hloupé, podle mého skromného názoru, se vůbec nechat do té funkce, v podstatě bez politických zkušeností a ´odsloužených´  let třeba v komunálu, kde se ty zkušenosti nabývají, instalovat. Je to prestižní a dobře placený post, otázkou ale je, zda si svým neúspěšným působením v čele Prahy nezavřela do budoucna mnoho dveří…

+

Sjednotit pro něco lidi z hnutí ANO, to je jak hnát stádo koček, zdá se. Přestože Krnáčová odmítla v rozhovoru s Novým Deníkem říci konkrétní jména, pojďme se podívat, kdo v ANO na ´velké´ Praze vůbec působí. V Radě hl.m. Prahy jsou kromě Krnáčové tito členové ANO: Eva Kislingerová, Karel Grabein Procházka, Libor Hadrava a Radek Lacko. V Zastupitelstvu pak Jarmila Bendová, Jiří Haramul, Michal Hašek, Eliška Kaplický Fuchsová, Antonín Lébl, Patrik Nacher, Radomír Nepil, Petr Novotný, Marcela Plesníková, Ondřej Prokop, Jaroslav Štěpánek a Vladislava Veselá. Takže teď jen stačí investigativcům zdvihnout rukavici a zjistit, kdo všechno má kde lukrativní posty v dozorčích radách a představenstvech :-).

 

 

Vložil: Anička Vančová