Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak Sobotka s Hamáčkem zahubili levici v Čechách. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.10.2018
Kterak Sobotka s Hamáčkem zahubili levici v Čechách. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Objektiv zaostřil na skutečného lídra ČSSD? Na snímku Hamáček a Poche (ten ostřejší, resp. méně mlhavý)

V parlamentních volbách se ČSSD dočkala skutečně přepychového výsledku a sotva prolezla. Úctyhodný výsledek. Obzvláště na to, že to byla vládní strana s vlastním předsedou vlády. Nynější komunální a senátní volby výsledek z loňska jen potvrdily. ČSSD se dostala do nevole voličů. A to i těch skalních. A v komentářích to hýří bujarou radostí – mafiáni z Lidového domu jdou konečně od válu. Ještě pár nádechů, které Hamáček komicky označuje za odražení ode dna, než ta morem prolezlá herka zdechne definitivně.

No, já bych se až tolik neradoval. Proč se ČSSD dostala na takové dno? Spojila se v minulém období s Babišem v koalici. Čehož si váží babišovci, protože tím kmotři z Lidového domu vystavěli kariéru jejich vůdci. Ale babišovci volí Babiše. A ti, co volí ČSSD, nevolí Babiše z dobrého důvodu. Vědí, co je zač. A jelikož se ČSSD spojila v koalici právě s Babišem, odešlo ČSSD velké množství voličů. A do koalice nešli socani jen jednou, ale po divadélku při povolebních premiérách, které byly často zároveň derniérami, si odhlasovali koalici i podruhé. V komunálních a senátních volbách to jde vidět, ČSSD zase dostala za vyučenou.

Odklon od vlastní politiky

Jaký odklon od politiky? K tomu je potřeba vzít definici levice. Levice má hájit sociální jistoty a sociální rovnost, hájit zaměstnance před majiteli, má ochraňovat chudší obyvatele a kopat za jejich zájmy a životní prostor, což zahrnuje i umožnění rovných příležitostí pro prosazení se. Jedním z přímých důsledků jsou pak větší sociální jistoty, které vedou k vyšším daním. Vyšší daně jsou sice nemilé, ale je to kompenzované tím, že nikdo by neměl mít možnost padnout na takové dno, na jakém se ocitla ČSSD po volbách do sněmovny i senátu a komunálu, protože levice má vytvořit záchrannou síť o dost výš, než pravice. A proti výše napsanému ČSSD začala hřešit. Čím?

Přestala hájit ty dole. Stala se jakousi elitářskou sektou, která hájí přednostně práva obskurních uskupení homosexuálů, feministek, prosazuje rovnost na úkor většiny a při jednání s Evropskou unií vykazuje jasné známky psí oddanosti a submisivity. Do povědomí se ČSSD vežrala jako kmotrovská strana, jíž šéfují pochybné existence typu Poche, v pozadí a hezky postaru – nůž na krk a vyžadování loajality až za hrob. Následuje ubohé kšeftování s posty a postupné ovládání podhoubí celé politiky.

A teraz jsme v loji

Proč? Protože otěží se chytil všeho schopný podnikatel, který nevytvořil jasně definovanou politickou stranu, ale jakéhosi politického kočkopsa, který se snaží vyjít vstříc všem, a tedy nikomu. Na otěže se pomalu začíná těšit ODS, která ovšem v minulosti ukázala, co dokáže, a my bychom měli vědět, že krev z republiky kvůli politice ODS teče stále. A ta pravá levicová opozice, síla, která má v programu obyčejné lidi a jejich obyčejné problémy, se propadá v nenávratno. A právě takovou politiku zastávala (alespoň tedy svým programem, nikoliv vždycky činy) ve sněmovně ČSSD a částečně KSČM. Obě strany dostaly po mordě. Jediní levicoví Piráti se uchytili, ale u nich ta levicovost hraje na trochu jinou strunu a úlohu ČSSD prostě nezastanou. Nebo lépe, možná se o to pokusí, ale zákonitě selžou, protože jejich priority jsou ale úplně jinde a hlavně u zcela jiné voličské základny, která na nějaké zrušení poplatků u lékaře neuslyší. Piráti neakcentují problémy obyčejných, ale řeší svou globální politiku.

A tak se politika stane rejdištěm pro kočkopsy a levicové pravičáky, kteří po vzoru levice budou udržovat daňový systém na vysoké úrovni, ale sociální jistoty pro obyvatele budou akcentovat jen v nutných mantinelech, tedy přesně na čáře, kdy sociální jistoty nabízejí a zároveň se ještě nestávají masovými vrahy. To, že ve sněmovně ztratil hlas program, který doposud udržovala ČSSD, je přinejmenším na pováženou. A pokud by v ČSSD byla vůle po obrodě a vymetení jedinců, kteří stranu ovládli a dokonale překopali její směrování, mohlo by se do příštích sněmovních voleb jít s trochu lepšími vyhlídkami.

 

Vložil: Štěpán Cháb