Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První letěl dýmák a začal tanec smrti, úplně jsem zapomněl, že mám zlomený prsteníček, popsal herec své včelaření

15.10.2018
První letěl dýmák a začal tanec smrti, úplně jsem zapomněl, že mám zlomený prsteníček, popsal herec své včelaření

Foto: FTV Prima

Popisek: Václav Kopta

Václav Kopta musel nedávno spolknout hořkou pilulku. Kvůli zranění odstoupil z pořadu StarDance, v pořadu Show Jana Krause se ale rozpovídal hlavně o svém překvapivém koníčku, ba přímo koni. A je vidět, že o něm ví opravdu hodně.

Na StarDance se opravdu těšil, bohužel se mu nevyhnulo vážné zranění, dokonce hned dvě: „Je to taková tragikomická situace, jak je u mě dobrým zvykem. Stalo se to, že v den prvního tréninku jsem vykročil levou nohou a hned jsem si na ní zlomil prsteníček. Do té doby ani nevíte, že máte prsteníček na noze. U mě je už nyní utlačený a zralý na plastiku. Se čtecími brýlemi jsem vyběhl ze sprchy, nevím, proč jsem se sprchoval s brýlema, špatný odhad vzdálenosti a zlomil jsem si prsteníček o pelest postele. Strašně trapná příhoda, kdy to hrozně bolí a vaše účast v prestižní soutěži je ohrožena,“ hovořil o prvním zranění, kterého ještě mimo hru neposlalo.

Utrhlý vzpřimovač jako stopka

To ale nebylo všechno, řítila se na něj druhá pohroma, za kterou si tak trochu mohl sám: „O měsíc jsme to museli odložit. Všichni tančili a sbírali zkušenosti a obrušovali podpatky svých střevíců, zatímco já jsem si léčil zlomeninku. S tím měsíčním zpožděním jsem začal dohánět. To víte, ve třiapadesáti a s mými kily dohánět měsíční zpoždění je poměrně náročné. Později jsem se dozvěděl, že jsem si ulevoval od bolesti a přetěžoval tu druhou nohu. Tak enormně jsem se snažil s mou tanečnicí Janou Zelenkovou, abych dohnal tu ztrátu, že jsem opomenul signály svého těla. Měl jsem partnerku na zádech v mírném dřepu rozkročen, tím jsem ohrozil svůj vzpřimovač stehenní, on se nakrknul a prasknul.“ popsal druhou příhodu, po které už nemohl pokračovat a své místo přepustil Richardu Genzerovi.

Létání nenávidí celý svůj život

Jak se ukázalo, Václav Kopta se vrhá do nebezpečí bez bázně a hany i jindy. Před časem se vypravil na dovolenou na Madeiru, aniž by si ověřil, jak nebezpečné letiště se zde nachází a jaké problémy zde mají piloti s větrem, takže nemohou přistát: „Všechny větry světa tam čekají, až tam Kokta poletí na dovolenou,“ glosoval to. A vysvětlil, proč si vybral dovolenou právě zde: „Oni tam lítají jen geronti, je to destinace, která se hemží těmi bohatými spokojenými důchodci z Anglie, Německa, Holandska. Já jsem se těšil na Madeiru, protože mi někdo řekl, že je to věčně kvetoucí ostrov plný jara. Superlativy jeden za druhým, co vše tam kvete, od papoušků až po skály. Nikdo vám neřekne, že je tam jedno z nejnebezpečnějších letišť na světě. Všichni vám řeknou, že je let příjemný, s jedním přestupem v Lisabonu. Já létání nenávidím celý svůj život, já mám i respekt i když jedu na dálnici na Slaný,“ svěřil se herec Janu Krausovi.

Netočí pokračování Ikarie XB1, ale včelaří

Václav Kopta má neobvyklý koníček, kterým je včelařství. Opravdu ho miluje, neboť o něm hovořil s láskou a velkým zaujetím. Je vidět, že život včel opravdu studuje: „Dělám to velmi krátce. Kolega Aleš Háma, když mě viděl, tak se domníval, že natáčíme pokračování Ikarie XB1,“ popisoval své začátky.

Jana Krause také zasvětil do toho, jak se vlastně s včelařením začíná: „Koupíte si tohle základní vybavení, objednáte oddělky. Přijede profesionální včelař, který má třeba sto padesát včelstev, on udělá tzv. oddělek, kdy umístí matku královnu. Mně přivezl dva oddělky, které se oba uchytily, které začnou budovat ty nádherné plásty a začnou si žít svým životem. Vaším úkolem je přikrmovat, aby to včelstvo sílilo. Oni jsou nesmírně pracovití, člověk by se od nich měl co učit. Ale když jste včelař, oni dělají na vás. Já přikrmuju, sleduju a fascinovaně zírám.“

Včela v kukle

Pro svou vášeň si pořídil veškeré vybavení včetně speciálního obleku, který připomíná skafandr: „Ten oblek stojí hodně peněz a měl by zaručit bezpečnost včelaře začátečníka. Je to neprodyšné, profíci ale pracují i bez rukavic. Člověk, který mi ty včely přivezl, tak s nimi rozmlouval a včely mu lezly po krku. Mě kdyby zasáhly, tak tady nesedím,“ připustil. Rodina mu v jeho vášni nestála v cestě: „Rodina nebyla kupodivu proti. Oni už vědí, že když se k něčemu rozhodnu, tak je to nevratné, jakmile jsem začal budovat dům včel, tak věděli, že prohráli bitvu, stáhli se do ústraní a nevychází ven od té doby,“ smál se.

Nicméně i on neměl snadné začátky a bez žihadla se to neobešlo: „Když jsem měl první návštěvu, kdy se jde takzvaně do včel, tak jsem měl zlomený prsteníček a holandské dřeváky. Dýmákem jsem je měl zklidnit, ale já jsem je rozběsnil. Asi to byl pokus o vtip, ale někdo mi poradil, že jim mám zapálit přepravky na vejce, ale to jim dobře neudělalo. Strašně se naštvaly a šly po mě. Já měl takový zvláštní vnitřní klid, protože jsem byl v tom obleku. A najednou si říkám, ony jsou uvnitř! Byly v té kukle. První letěl ten dýmák a začal tanec smrti, úplně jsem zapomněl, že mám zlomený prsteníček. Zmítal jsem se jako tanec svatého Víta,“ pohovořil o okamžiku hrůzy.

Fascinují ho trubci

Ve včelím království ho prý nejvíce fascinují trubci: „Nejlepší na včelách je funkce trubce, ty mě tak rozesmáli. Kdybychom si udělali paralelu na lidský svět, trubec je samec, je jich jen pár a narodí se do velice privilegované pozice. Mají dvojnásobné dávky krmení, je opečovávaný těmi nejpůvabnějšími z dělnic, má jediný úkol, že během jediného svého letu mimo úl má provést zásnuby s královnou. Poté se vrátí do úlu a tam je už zavřeno a je po všem,“ konstatoval se smíchem.

Václav Kopta vystudoval pražskou konzervatoř, kde si ho i s jeho spolužákem Michalem Suchánkem všiml režisér Karel Smyzcek a obsadil ho do veleúspěšných Sněženek a machrů. Na rozdíl od Michala Suchánka už dál ve filmu nebodoval, získalo si ho hlavně divadlo a začal také textovat. Jeho znovuobjevení nastalo až v novém miléniu, bylo ale pořádné.

Pamatujeme si ho z filmu ...u mě dobrý, nebo z pokračování Sněženek a machrů, či Občanského průkazu, nejnověji se objeví v Chatě na prodej. A velmi úspěšně se zapsal také parťák Geni a Suchoše z různých televizních pořadů, kde jim vždy pokorně přepouštěl pozici těch nejvtipnějších.

Vložil: Michaela Špačková