Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chci, aby moje děti mohly chodit v noci beze strachu, jenže taky nechci, aby byl na každém rohu policajt se samopalem, řekl Josef Nosek

komerční sdělení 02.10.2018
Chci, aby moje děti mohly chodit v noci beze strachu, jenže taky nechci, aby byl na každém rohu policajt se samopalem, řekl Josef Nosek

Autor: archiv JN

Popisek: Josef Nosek

ROZHOVOR „Nejenom ODS, ale i ostatní strany najednou ztratily myšlenky, vize. Všimněte si, že většina volebních výkřiků jsou: ‚Já nejsem jako oni a já to dokážu.‘ Všichni slibují to samé: ‚Tráva bude zelenější, postavíme parkovací domy i pod lavičky a okruh bude.‘ Všichni budou najednou schopní a pomůžou nám. Jenom socani šli ještě dál a slibují ráj na zemi, kde bude všechno zadarmo. My jsme jen místní strana, já hledám problémy Prahy 8, které lze vyřešit, a ne výkřik typu ‚já to umím‘,“ říká bývalý náměstek primátora a exstarosta Prahy 8 Josef Nosek, který kandiduje v komunálních volbách na osmičce a do Senátu.

Vy jste byl dlouhá léta v ODS. Proč vlastně kandidujete za hnutí Starostové pro Prahu?

Vystoupil jsem z ODS v roce 2013, když pan Humplik se stal předsedou pražské ODS nikoli proto, že nás přesvědčil, ale, a to cituji pana Svobodu, protože dal ODS největší sponzorský dar, tedy pět milionů korun. To už bylo na mne moc. Ale zjistil jsem, že mi politika chybí, přece jenom je to dvacet let mého života.

 

A nejste ale jen spolek vyhořelých politiků ze všech možných stran, které ve svých stranách už nechtěli?

Myslíte spolek jako Unie svobody, ODA, TOP 09 nebo třeba ANO? Kdyby ODS fungovala jako za Klause, tak bych tam zůstal. Na Praze 8 jsme za Starosty pro Prahu jen dva bývalí politikové – já a Václav Musílek, který je za mnou na druhém místě. Byl to můj předchůdce jako starosta a naopak po mně šel dělat radního.

 

A co tedy můžete jako Starostové pro Prahu nabídnout?

Nejenom ODS, ale i ostatní strany najednou ztratily myšlenky, vize. Všimněte si, že většina volebních výkřiků jsou: „Já nejsem jako oni a já to dokážu.“ Všichni slibují to samé: „Tráva bude zelenější, postavíme parkovací domy i pod lavičky a okruh bude.“ Všichni budou najednou schopní a pomůžou nám. Jenom socani šli ještě dál a slibují ráj na zemi, kde bude všechno zadarmo.

My jsme jen místní strana, já hledám problémy Prahy 8, které lze vyřešit, a ne výkřik typu „já to umím“. Například pořádek na ulicích. Proč třeba neudělat uklízecí pohotovost? Stačilo by jedno, možná dvě auta s dvěma zaměstnanci. Když jako občan projdete kolem bordelu, tak můžete zavolat horkou linku a do dvou tří hodin bordel prostě zmizí. Ne samozřejmě černé skládky, ale takový ten běžný bordel třeba pod keřem nebo v průchodu. A když budou mít na autě i sekačku na trávu, tak se taky nic nestane.

A z těch velkých projektů, které bych rád realizoval… Ještě jako náměstek primátora přes dopravu jsem zpracoval dokončení vnitřního okruhu za zhruba šest miliard. Je to řešení, které potřebuje zahloubit ulici V Holešovičkách a výstavbu dvou mimoúrovňových křižovatek na Praze 9. A najednou máte celý okruh Prahou za 5 let hotový. Dokončení původního pokračování Blanky zablokoval soud. Studie je hotová a je zcela reálná.

 

Jak hodnotíte fungování dosavadní koalice na magistrátu?

Myslel jsem si, že po Hudečkovi už nic horšího nebude, ale je. Jenže oni za to ani nemůžou, prostě šli po ulici poblíž Mariánského náměstí a najednou z nich byli radní, zastupitelé a tak dále. V tradičních stranách musí nejprve člověk projít nošením kafe, pak několik let pracuje na městské části a pak teprve se může dostat na magistrát. Paní Krnáčová teprve teď začíná vědět, jak řídit město. Ono totiž na rozdíl od hesel „já na to mám“ je řízení města práce jako každá jiná. Musíte se jí naučit a to prostě nějaký čas trvá. Když to neumíte, tak to dopadne jako Praha v posledních letech.

 

Vedení Prahy bývá často vyčítáno neřešení dopravních problémů. Co s tím?

Vyměnit vedení Prahy.

Máte dva problémy, parkování a zácpy ve špičkách. Kdyby mě slyšel dopravák, tak mi vynadá, zácpu máme my, doprava má kongesce.

Parkování je problém částečně zaviněný ranním dovozem aut ze Středočeského kraje, to se docela vyřešilo pomocí modrých zón. Jiné je to na sídlištích, byly projektované na 0,4 auta na jednoho obyvatele, dnes je prakticky jedno auto na jednoho obyvatele, to je prostě šílený nárůst. Na sídlištích se dá trochu ubrat na chodnících a izolační zeleni a postavit auta na kolmo, ale jen někde. Rozumné řešení neexistuje, parkovací domy je pohádka pro voliče.

Dopravní zácpy se řeší kupodivu jednodušeji. Ono řešení za šest miliard opravdu pomůže; stejně jako Blanka. Ale existuje i rychlejší řešení. To je, že se křižovatky přizpůsobí dopravě. A ne doprava křižovatkám. Kdybyste chtěl vypadat jako vzdělanec, tak tomu říkejte liniové řízení.

Ve skutečnosti je to docela jednoduché, prostě tam, kde je víc aut, je delší zelená, a pokud se to někde ucpává, tak tam těch aut pustíte naopak míň. Není to žádná věda, všechno je připravené, technika je už funkční. Celé jsem to připravil s dopraváky z fakulty, projekt je hotový, jen projednat s policií, koupit program a stisknout Enter.

Fakt nechápu. Svému nástupci z TOPky jsem to nechal doslova na stole. Sice jsem chtěl být slavný já, ale odvolali mě, a proto mu to zůstalo. Lidi jsou líní číst, měl jsem mu to tam asi nechat jako krátké video na YouTube. Přitom by to umožnilo, aby projelo asi o dvacet procent více aut.

Jedním z klíčových témat je, zda je důležitější výstavba, nebo ochrana životního prostředí či památek. Výbor pro světové dědictví UNESCO poslal v létě po svém zasedání v Bahrajnu Praze vytýkací dopis. Vyjádřil v něm „velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace, a také nad nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu“. Jak vy se na to díváte?

Je to důsledek neřešení regulace výstavby. Na jedné straně neuvěřitelná pitomost, kdy od 1. ledna se všichni žadatelé o stavební povolení musí jít poklonit dalšímu úředníkovi na magistrát – už teď mají skluz kolem jednoho měsíce. Nesmyslně a zbytečně další razítko, bez kterého nic nepostavíte, další úřad navíc. 

Na druhé straně není regulace pomocí územního plánu; místo vydání nového územního plánu se experimentuje několik let s metropolitním plánem. Takže sice si můžete postavit mrakodrap tam, kde nemá co dělat – metropolitní plán to nezakáže, ale musíte i s kozím chlívkem na magistrát, zda to náhodou metropolitnímu plánovači nevadí.

To už není ironie ani černý humor, to je realita k pláči.

 

Jak se díváte na otázku bydlení? Je třeba stavět obecní byty či privatizovat stávající?

Zní to blbě, ale obojí. Je nesmysl, aby se město staralo o byty s nájemníky, ale potřebuje stabilizační byty pro lékaře, policisty, zaměstnance, které potřebuje. Dále potřebuje byty pro zcela mimořádné případy, ty se občas vyskytnou mimo sociální síť. Ale všechny tyto byty musí být na dobu určitou, pro zaměstnance po dobu zaměstnání, sociální pouze po dobu nezbytně nutnou.

Dnes sehnat třeba učitele pro základku je problém, ale když vysokoškolákovi po škole půjčíte garsonku, tak to najednou jde.

 

Zelení navrhují, že by Praha mohla přijmout až pět tisíc uprchlíků. V Brně to požadovalo hnutí Žít Brno. I francouzský prezident Macron navrhoval, že by ne státy, ale města dostávala z EU dotace na přijímání uprchlíků. Kdyby EU nabídla takové dotace na uprchlíky, přijal byste dotace i s uprchlíky?

Ne. Ale klidně bych přispěl Paříži.

 

A kdyby chtěl někdo na osmičce mít něco podobného Klinice, byl byste pro? Piráti Kliniku podporují…

Piráti jsou anarchisté, já jsem konzervativec. Obávám se, že na tom bychom se určitě neshodli.

 

Co otázka bezpečnosti? Je to uspokojivé? Jel jste někdy večer MHD či se prošel po Václaváku?

Jel a prošel. Chci, aby moje děti mohly chodit v noci beze strachu, jenže taky nechci, aby byl na každém rohu policajt se samopalem.

Není někdy příjemné jet noční tramvají a kolem hlavního nádraží chodím hodně rychle, ale jsme na tom docela slušně. Víc jsem se bál v Paříži přes den mimo centrum. Projděte se tam satelitním sídlištěm; vypadá to jako sídliště Chanov, jenom se tam mluví arabsky.

Co bych rád změnil, tak je městská policie. Nevím, proč má městská policie honit rychlost aut a vybírat pokuty. Na to máme policii. Město má mít strážníky v původním slova smyslu. Mají chodit po ulici, mají vědět, že v tom žlutým baráku je paní Vonásková, která se každý večer hádá s manželem a budí sousedy, že poblíž pátého paneláku chodí bezdomovec Franta vybírat popelnice. Má bezdomovce Frantu umravnit a poslat na Armádu spásy, nebo alespoň tam, kde neotravuje ostatní, vynadat puberťákům, co blbnou na hřišti…

Ale strážník číhající za stromem, koho nachytá jet o pět kilometrů rychleji, to je hloupé...

Komerční sdělení

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace