Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dostane Rytmus po tlamě od Marpa? Drsný šoubyz žije sázkou roku, která se rozhodne až v ringu

28.09.2018
Dostane Rytmus po tlamě od Marpa? Drsný šoubyz žije sázkou roku, která se rozhodne až v ringu

Foto: FTV Prima

Popisek: Marpo alias Ota Petřina

FOTO Ota Petřina alias Marpo se původně proslavil jako rapper, který bubnoval u Chinaski po tragické smrti Pavla ´Hrocha´ Grohmana. V Chinaski už nehraje a také není jen rapperem, zformoval kapelu, se kterou se mu podařilo dobýt O2 Arénu. Kromě muziky rozebíral s Janem Krausem v jeho show svou druhou vášeň, kterou je box.

Ota je synem známého českého rockera Oty Petřiny: „Táta byl takový mentor. Já jsem od něj nasával, i takové to chování k lidem, jak máte zůstat nohama na zemi v té branži, i když táta se v ní nikdy nepohyboval, protože to neměl rád. Já taky nikam nechodím, nejradši jsem doma, když nehrajeme,“ prozradil Ota Petřina Janu Krausovi.

O2 Arénu připravoval rok a půl

Marpo na jaře dokázal vyprodat O2 Arénu, na což se dlouho připravoval: „Rok a půl trvaly ty přípravy, šest nebo sedm měsíců jsme se kvůli tomu scházeli denně.“ Právě z koncertů má v muzice to největší potěšení: „Pro mě je nejvíc, když ty lidi přijdou na koncert. Nemám rád talentové soutěže, já jsem si tu muziku fakt vydřel. Pro mě má mnohem větší smysl, když budu mít 15 000 lidí na koncertě, než když budu mít tisíc lajků,“ prohlásil v Show Jana Krause.

Hudebníci si u Krause vždy také zazpívají, zahrají, nebo zarapují...

Plány má opravdu velkolepé: „Na příští rok září chystáme koncert, kde by mělo být 25 000 diváků. Měl by to být nenákladnější koncert v dějinách Čech. Hodně českých interpretů se snaží na té show vydělat, my většinou proděláme. Ono se říká, že muzikantům dáte dvě bedny, nějakou ledku na kladce a je hotovo. My se snažíme tu show udělat jinak, snažíme se inspirovat světem a mít to jiné, než je zvykem v Čechách,“ pochlubil se Ota Petřina v Show Jana Krause.

Miluje box

Otu ale můžeme vidět také v ringu s boxerskými rukavicemi: „Sportuju od malička. Původně jsem hrál závodně házenou, pak jsem se odstěhoval a od osmnácti let boxuju. Dělám i thajský box. Já nejsem ohleduplný. Nejdem hrát golf, tak doufám, že to Rytmus ví,“ připomněl boj, ke kterému dojde 27. prosince letošního roku a ve kterém stane naproti Patriku Vrbovskému alias rapperovi Rytmusovi. Půjde o klasický box, Ota Petřina provozuje také thajský box, v tom se ale necítí být tak silný: „Já jsem byl v thajském boxu hodně dobrý na clinche, což je takové objímání a házení na zem a na lokty. Thajský box je nejtvrdší ringový sport. Tam se může koleny na hlavu a lokty. Není to moc příjemné. Většinou pak nemám moc přátelskou náladu.“

Rytmus ho vyzval

Uvedl také, jak si vlastně zápas s Rytmusem domluvil: „My jsme se potkali na jednom večeru MMA, podali jsme si s Patrikem ruku a promotér večera řekl, co kdybychom si dali zápas. Já jsem řekl, v judu, v karate, v čem chceš, bral jsem to ve srandě. Mně přijde, že Patrikovi se protočily dolary v očích a pár dnů nato vyzval mě na zápas,“ smál se Marpo v Show Jana Krause. Jeho protivník zatím vypadá slabší: „On trénuje dva a půl roku, věnuje se tomu hodně. Spíš neví, co to je vlézt do toho ringu. Tréma udělá hodně. Všichni tvrdí, že hrajeme před lidmi na koncertě, ale na koncertě nedostanete přes držku!“

Vystoupit jako bojovník před lidmi je prý pěkně náročné: „Člověku se stáhnou plíce, začne dýchat rychle. Všechno to, co natrénoval, ta fyzička, jde pryč. Já jsem začal trénovat od září. Na zápas nemá smysl se připravovat rok. Když člověk trénuje dvoufázově, dvakrát denně, tak to je nesmysl. Já jsem byl vicemistr republiky a šestý na Evropě. Teď je to hodně populární sport. Spousta herců a muzikantů se na to dává,“ prohlásil Ota Petřina v Show Jana Krause.

Vždycky chtěl hrát naživo

Jeho hraní s kapelou TrouibleGang je živé hraní se vším všudy: „Rapper většinou hraje jen s dýdžejem, což je cédéčko, ten to pouští, všechny ty základy, tu muziku. My máme zpívané refrény, máme celou kapelu. Máme v sestavě tři vokály, dýdžej, basa, kytara a bicí,“ popsal svou kapelu Ota Petřina. K živému hraní ho to táhlo odjakživa: „Já jsem vždycky chtěl dělat muziku, třeba i dřív, ale nemohli jsme zaplatit kapelu. Hráli jsme za pár korun, hráli jsme ve čtyřech vesměs zadarmo spoustu let. Vyhráli jsme si to, než začali chodit lidi. Když moje máma slyšela, že máme novou desku, tak říkala, že táta by byl na mě pyšný.“ Prozradil také své dalekosáhlé plány: „Já mám vždycky trojroční plán, když se daří. Teď máme ty Letňany a když se podaří, tak bychom chtěli udělat Strahov, nebo Eden. Je lepší mířit na hvězdy, než na kupu sraček a skončit v nich!“

 

Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina (1985), je český rapper. Byl členem skupiny Charakter crew, vystupoval v seskupení Marpo & Mc Wohnout, poté začal koncertovat jen se svou crew TroubleGang. Zároveň je bývalým bubeníkem kapely Chinaski. Dříve si přezdíval ´Král metafor´, ale za toho se již nepovažuje. Marpo je syn stejnojmenného otce, který byl součástí české populární hudby od šedesátých let minulého století. 

Otakar Ota Petřina (1949 - 11. července 2015) byl slavný český kytarista, skladatel, textař, zpěvák a kapelník. V šedesátých letech doprovázel v orchestru divadla Rokoko Martu Kubišovou, Václava Neckáře a Helenu Vondráčkovou, z nichž vznikla skupina Golden Kids. Pro Kubišovou napsal např. píseň „Tak dej se k nám a projdem svět“ na její první album Songy a balady. Neckář v rámci Golden Kids zpíval i Petřinovy rockové balady „Nautilus“ nebo „Royal“. Také s ním spolupracoval i po zákazu Golden Kids, a v letech 1971–1974 vedl jeho skupinu Bacily. Podílel se na jeho stěžejních albech Tomu, kdo nás má rád a Planetárium. Významnou roli sehrál při přípravě alba 13 HP sourozenců Ulrychových. V roce 1978 vydal své debutové album Super – robot, které připravil spolu s kamarádem a textařem Zdeňkem Rytířem. Je to jedno ze dvou vlastních alb, na kterém zpívá. Ve druhé polovině 70. let a první půlce let osmdesátých spolupracoval především se zpěvačkou Petrou Janů. Na její první dvě alba, Motorest a Exploduj!, složil všechny skladby. Na druhé z nich napsal i několik textů, které psal k vlastním deskám výjimečně, a to pokud textař nedodal včas slíbený text. Na počátku 80. let se autorsky rozešel se Zdeňkem Rytířem a pro Petru Janů připravil, byť s jinými textaři, alba Já + My a monotematickou desku Ročník 50 (na té si s ní zazpíval i téměř dvacetiminutový duet). V roce 1982 s textařem Ladislavem Kantorem připravil pro Václava Neckáře první díl jeho trilogie Příběhy, písně a balady, která zaznamenala komerční úspěch. S Kantorem spolupracoval i na některých písničkách pro skupinu C&K Vocal, ve které vystupoval mj. i Luboš Pospíšil. Roku 1983 se autorsky podílel na jeho první sólové desce Tenhle vítr jsem měl rád. Ta obsahovala i stejnojmenný hit, který dodnes patří k nejúspěšnějším písním Pospíšila. Téhož roku připravil své druhé, a poslední, autorské album Pečeť, na němž spolupracoval s básníkem Pavlem Vrbou. Po roce 1989 se ve velké míře věnoval opět koncertování s Neckářovou skupinou Bacily a napsal několik nových písní pro comeback zpěvačky Petry Janů. Písně skládal i jiným interpretům, v menším rozsahu spolupracoval např. s Hanou Zagorovou, Jiřím Kornem, Jitkou Zelenkovou, Petrem Rezkem, Michalem Prokopem nebo Alešem Brichtou. Mezi jeho největší autorské hity patří např. „Nautilus“, „Tenhle vítr jsem měl rád“, „Motorest“ nebo „Marilyn, Good-Bye“. Proslul dlouhými vlasy, které si nikdy neostříhal, ani v době normalizace. 

Vložil: Michaela Špačková