Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenávistné komentáře si čtu nahlas a pak se jim směju, říká slavný youtuber. No, není to dobrý nápad?

26.09.2018
Nenávistné komentáře si čtu nahlas a pak se jim směju, říká slavný youtuber. No, není to dobrý nápad?

Foto: FTV Prima

Popisek: Jirka Král u Krause

Jirka Král je znám hlavně mladší populaci. Ti totiž vědí přesně, kdo je to Youtuber, případně také Letsplayer, právě to je totiž jeho doména. Nedávno se však Jirka rozhodl s natáčením videí skončit, i to byl důvod, proč přišel k Janu Krausovi do jeho Show.

Pro fanoušky bylo Jirkovo rozhodnutí šokem, počet shlédnutí se rozhodně nezmenšoval, nic nenasvědčovalo tomu, že skončí: „Já z toho úplně vzrušený nejsem, ale spadl mi kámen ze srdce,“ přiznal Janu Krausovi Jirka Král. S videi končí po několika letech: „Dělám to od roku 2012, šest let. Od roku 2013 jsem do toho šel naplno a řekl jsem si, že chci každý všední den dávat video. Mám tam 1200 videí a to u sebe na kanále, pak jsou další videa, která jsem točil dalším Youtuberům, kde jsem hostoval.“

Když jsem měl špatnou náladu, nenatáčel jsem

Tato frekvence pro něj prý nebyla vůbec snadná, navíc ne vždy je na natáčení nálada: „Je to dost náročné. Musí to ty lidi bavit. Naštěstí je pravda, že jsem nenatáčel, když jsem měl špatnou náladu. Pak by to na ty lidi působilo špatně. Zase jsem tam svůj, vystupuju pod svým jménem, takže jsem mohl natočit i video, ve kterém bych řekl, že je všechno na...“

Jirkovi se nelíbí to, že dnešní Youtubeři jsou oproti jeho začátkům mnohem drsnější: „Je to čím dál tím horší,“ přisvědčil Jirka Král v Show Jana Krause. V poslední době ho živí vlastně už jen video a aktivity s tím spojené, ale nebylo tomu vždy tak: „Na začátku to bylo hrozně náročné, ještě jsem u toho chodil do práce. Po večerech jsem natáčel, do noci stříhal, nahrával to video na Youtube v práci, což bych asi neměl říkat, ale nějak mi to procházelo,“ popisoval Jirka život, který na začátku vedl. „Když jsem si večer lehal, tak to bylo hodně brzo ráno. Já jsem si udělal takový plán na měsíc, protože jsem v tom už nebyl sám, ale mám i střihače Štefana. Takže jsme si vzali plán, naplánovali, některá ta videa potřebují delší přípravu, některý se jedou z fleku, podle toho jsem jel,“ vysvětlil svůj systém práce.

Pořídil si vlastní podnik

Jirka není příliš kontroverzní, lidé ho prostě mají rádi, i když výjimky se najdou, jak poznal podle komentářů u videí: „Ne vždy mi psali pozitivně. Pořád tam ale byla většina pozitivních komentářů.“ Z hraní a natáčení si vybudoval hodně solidní byznys: „Mám podnik v Kotvě a časopis komix,“ pochlubil se Jirka svým prostorem Zetko, které otevřel před dvěma lety v třetím patře obchodního domu Kotva a kde se nachází kavárna, herna a prodejna oblečení s jeho logem.

Z internetu ale nechce prchat docela, na sociálních sítích chce zůstat: „Mám plány pořád s Instagramem, tam chci sdílet svůj život. Na Instagramu je skvělé, že tam nikdo nemůže psát komentáře. Já natočím Instastories a psát komentáře tam mohou jen kamarádi, které já sleduju. Nikdo mi tam nemůže psát zbytečné zprávy. Má to pro mě nějaký smysl,“ prohlásil v Show Jana Krause.

Rozloučil se hodinovým dokumentem

Z nenávistných komentářů si prý nic nedělá: „Já si občas zkouším číst ty komentáře nahlas,“ vysvětlil, že takto se jim může jen zasmát. Jirka se bál, že když oznámí, že končí, strhne se vlna negativních komentářů: „Měl jsem strach, co na to řeknou diváci, jak to pochopí. V komentářích se to neprojevilo. Jsem rád, že jsem to udělal tím dokumentem, že to nebylo jen obyčejné video. Ten dokument se natáčel rok, vyšel u mě na Youtube. Je hodinový,“ vysvětlil.

Začínal na Farmě

Jirka byl jedním z prvních, kteří s natáčením videí vlastně začali: „Hodně jsem se snažil to tady prosadit a držet tu partu pospolu, tak uvidíme, jak to půjde dál.“ Proslavil se ale v reality show na Nově: „To, že jsem byl ve Farmě, na začátku hodně pomohlo. Na druhou stranu to brali špatně diváci, co sledovali ty ostatní Youtubery, naštěstí ti ostatní mě přijali a řekli, že se jim líbí to, co dělám. Na začátku to bylo fakt těžké,“ připomněl Jirka Král. V jeho videích se hrály hlavně počítačové hry, kterým zůstal věrný: „Partnerka chce občas hrát se mnou. Ona je celkem dobrá, to je ještě horší, než kdyby to neuměla,“ promluvil o své dívce, která je známá jako bloggerka pod přezdívkou Little Kao.

Děti nevidí za internetem člověka

Nové Youtubery od natáčení videí Jirka spíše odrazoval: „Asi radši nezačínejte. A když už tak aspoň od třinácti let. Mladší si neuvědomují, co by měli a neměli sdílet. I z psychologického hlediska je to nebezpečné, mladší třinácti let si neuvědomují, že za tím internetem je reálný člověk. Oni mají pocit, že když tam je někdo s fotkou poníka, tak oni si píší s poníkem. Oni sdílí věci, o kterých rodiče vůbec neví, je to nebezpečné,“ varoval Jirka Král a dodal: „Mně se líbí, co říkal Will Smith. Říkal, že jako mladý dělal hlouposti a věci, za které bych se dnes styděl. Akorát že nebyl Facebook, kde by to mohl sdílet, takže o tom nikdo neví. Díky tomu mohl být dnes herec. Já jsem dělal také hlouposti, když jsem byl mladý. Zaplať Pánbu jsem je nikde nesdílel.“

Vložil: Michaela Špačková