Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co spojuje tyto dvě známé herečky? Krycí jméno Eva a tlustá čára. Tajnosti slavných

23.09.2018
Co spojuje tyto dvě známé herečky? Krycí jméno Eva a tlustá čára. Tajnosti slavných

Autor: Archiv Národního divadla

Popisek: Zora Jandová v roli Ofélie

Valérie Zawadská má pověst nejlepší české dabérky a vděčí za ni nepřeslechnutelnému hlasu. Umělecká, ani životní kariéra herečky, která tento týden oslavila šedesáté narozeniny, však nebyla snadná, obzvláště když byla před časem odemčena její třináctá komnata. Spolužačka Zora Jandová totiž náhodou zjistila, že na ni Valérie donášela. Velkoryse jí však odpustila a za bolestnou záležitostí udělala tlustou čáru.

Příběh Valérie Zawadské a Zory Jandové připomíná napínavý detektivní příběh. Když se Zora dozvěděla, že Státní tajná bezpečnost na ni vedla dva svazky, rozhodla se do nich nahlédnout. Přiznává však, že se jí do toho moc nechtělo. I když sama měla čisté svědomí, bála se, co ji v archivech čeká. Ale výsledek pro ni byl skutečně šokující.

Náhle odejita...

A také teprve po mnoha letech zjistila, proč byla náhle „odejita“ z Národního divadla. V roce 1986 slavila úspěchy jako Ofélie v legendární inscenaci Hamleta, kterou režíroval Miroslav Macháček. Hrála společně s tehdejšími největšími hvězdami Národního Borisem Rösnerem a Františkem Němcem a přesto s ní Národní divadlo ukončilo spolupráci: „Já jsem s tím vůbec nepočítala,“ přiznala se a prozradila také, že potom celé dny probrečela. Připustila ale, že konec v Národním souvisel s tím, že tam odmítla členství v KSČ. Již tehdy mimochodem zažila, co znamená profesní žárlivost. Někteří jí její úspěch nepřáli, zatímco jiní kolegové Národního divadla, například Josef Sommer nebo Blanka Bohdanová, se jí zastávali.

Byl to špión

Odchod z Národního však nebyl tím nejhorším co ji potkalo. Krátce po revoluci s hrůzou zjistila, že je evidována jako kandidát tajné spolupráce StB. Nejspíše se tam ocitla kvůli svým kontaktům s britským obchodním radou Smartem, který se doslova zamiloval do inscenace Hamleta. Samozřejmě nevěděla, že to byl špion. „Oni sledovali cizince a když zjistili, že se se mnou kamarádí pan Smart, tak projevili zájem i o mě,“ vyprávěla v Třinácté komnatě České televize. Když se jí také vyptávali na Petra Štěpánka, z nepříjemné otázky vybruslila s tím, že je v divadle teprve nová a nic o něm neví. „Táta mi poradil, abych zahrála naivku a řekla, že neudržím tajemství.“ A její lest zabrala. V jejím spise se pak objevil zápis, že je naivní a alibistická a navíc, že neovládá anglický jazyk. Myslela si, že tím vše skončilo.

Na seznamu

Jenže, když Zora vyhrála konkurs na moderování výstavy Expo 86 v Kanadě, byl na ni založen další svazek. Naštěstí tehdy estébáci o Zoře nezjistili nic podstatného, a tak druhý svazek záhy skartovali. Přesto se nakonec její jméno objevilo v Cibulkových seznamech. „Byla to velká nespravedlnost, věděla jsem, že jsem nikoho nenapráskala, že jsem nespolupracovala, že mám čisté svědomí.“ Ale když pak narážela v práci na to, že je estébačka, rozhodla se k razantnímu kroku. Při podrobném studiu záznamů StB o své osobě zjistila, že na ni donášela jistá Eva a dokonce o ní prohlásila, že Zora nemá kladný vztah k socialistickému zřízení. Zprvu nevěděla o koho se jedná, ale pak ke svému velkému překvapení zjistila, že jde o její spolužačku, velmi talentovanou a populární. Její jméno ale nezveřejnila.

Vyčištěno a odpuštěno

Teprve po odvysílání Třinácté komnaty některá média zjistila, že za krycím jménem Eva tajná policie evidovala právě Valérii Zawadskou. Zora Jandová se k ní zachovala mimořádně velkoryse. Sešla se s ní a vše společně probraly. „Myslím, že se jí ulevilo. Je to definitivně za námi. Vyčištěno a odpuštěno. Je to 25 let, proboha! Ulevilo se nám oběma. Tak to klidně můžete dát do komentáře,“ napsala autorům pořadu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace