Oni nám v tý anketě hlasují lidi, to takhle přeci nejde dělat. Komentář Štěpána Chába
komentář
21.09.2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ortel
Tak Český slavík po druhém ročníku, nad kterým visel Ortel jako ortel, zavírá brány, bere si dovolenou a jde přemýšlet, jak sakra ocenit Jaroslava Hutku za jeho politicky angažované a zhudebněné přání smrti pro prezidenta Zemana. Protože lidi to tomu Hutkovi prostě nadají. No nedají. Oni radši Mešitu od Ortela, protože jim tak nějak mluví z duše.
A tak si tak představuju akademiky a porotce a vůbec celý ten ansámbl kolem slavíků, kterak hloubají nad novým systémem udílení cen. A to takovým systémem, který by generoval jen ty správné populární hudebníky. A to i když by byli populární ti nesprávní hudebníci. Mimo jiné už i tomu Gottovi haraší ve věži, protože všude vidí ilumináty a spiknutí a nějaké skryté příčiny, které jdou s Bakalou nebo s MF Dnes pochopit úplně jednoduše a hlavně bez doplňujících otázek. U Českého slavíka jde přeci o to nejlepší, co může Česká republika v hudební branži nabídnout. A to ať se to komu líbí nebo nelíbí.
Festival politické písně
A tak by se mohla oživit tradice festivalu politické písně. Hutka by stanul letos zaručeně na zaslouženém piedestalu. Porotci by mu za účasti veřejnoprávní televize zatleskali, poblahopřáli by si k tomu, jak si ty ceny krásně mezi sebou rozdali a mohlo by se jít domů. Obdivované umělce socialistické éry mohou nahradit Klus, Hutka nebo pískající Banga. A lidem se ta správná kultura prostě vnutí. Zatracený internet, dal těm lidem možnost neposlouchat normalizační éter českých rádií a nějak je zfanatizoval do stavu, kdy si z Hutkova přání smrti na zadek prostě nesednou. Žel bohu, zní od zřizovatelů Českého slavíka.
Nejlépe ty internety zakázat. Zastánce bychom na to měli, předseda ústavního soudu Rychetský, ten co tu zavedl na postu ministra spravedlnosti mýticky nespravedlivé a kruté exekuce, prohlásil, že by internetové sociální sítě nejradši zcenzuroval až do morku. Na Facebooku sdílet jen fotky koťátek a u slavíka hlasovat jen pro sympatizanty náhrobku Václava Havla. Snad je načase přejmenovat i samotnou anketu na Český Havel. Abychom v tom měli všichni konečně ale úplně jasno.
Politika ve všem
Ano, chápu pořadatele ankety. Aby jim vyhrával každý ročník obskurní Tomáš Ortel, jehož hudba je stejně politická, jako prohlášení Kluse, veršování Hutky nebo pískání Bangy, to aby to zabalili ale úplně. Ztratila se z toho hudba samotná. Takové to rutinní udělení ceny Gottovi a Bílé, rautík a čau zase za rok ve stejné sestavě. Něco podobného, jako každoroční daňové přiznání. Ty stejné dveře, ten stejně zhnusený výraz úřednice, to stejné podezření, že daně prostě krátíte jako čokoládový kalendář před Vánoci.
No jo, Gott a Bílá. Od předloňska pak – no jo, Gott, Bílá a Ortel. Jako jezdci z apokalypsy. Být na místě pořadatelů ankety, jdu radši fárat na šichtu do dolů. Protože to dilema, když diváci z celé estrády Českého slavíka ten Festival politické písně vlastně skutečně dělají, protože hlasují pro politicky angažovaného Ortela, to prostě nejde vyřešit. Ale oprostit to od politiky, aby na jednoho nekřičeli, že je cenzorem? Všem je jasné, že Ortel nejlepší není. Hlasují jen proti anketě Český Havel. A hlasuje jich dost na to, aby Ortel nejlepší byl. Jediné řešení, odstřihnout diváky od hlasování. Však porota odborníků to snad Gottovi a Bílé umí dát i bez asistence veřejnosti.
Vložil: Štěpán Cháb