Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalousek jako pomstychtivý dědek, kterému už týden nepřišla penze. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.09.2018
Kalousek jako pomstychtivý dědek, kterému už týden nepřišla penze. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek slavnostně oznámil, že podává na vládu další ze svých desítek a stovek návrhů. Protentokrát se zaměřil na zákazy prodeje supermarketům o svátcích. Podle něj zákaz prodeje o svátcích omezuje svobodu podnikání a obtěžuje většinu lidí. A má pravdu, je fakt o vztek, když si jeden v půl desáté večer o Vánocích nemůže koupit vajíčka na salát. Prostě to nakrkne. A od Miroslava Kalouska je to promyšlený tah do budoucnosti. Má to prostě vymakaný.

Ale promítněme se o pár let zpátky. V roce 2012 byla Kalouskova TOP 09 ve vládě. Spolu s Nečasem dělal Kalousek tandem ve škrtících úsporných balíčcích a zaváděl echtovní pravicovou politiku podle vlastního střihu. A mezi jeho výborné nápady té doby patřil, světě div se, zákaz prodeje v supermarketech o svátcích. Bohužel mu ta nejapná kravina neprošla. A jelikož téměř totožný zákaz prohlasovala Sobotkova (Babišova) vláda v roce 2016, může se proti zákazu prodeje Kalousek ohradit a poslat na vládu z opozice návrh na zrušení nebo omezení. Fascinující je, že v roce 2012 by zákaz prodeje o svátcích podnikání neomezoval. A nikoho by nekrkal.

Když se místo politiky dělá permanentní předvolební kampaň

Stejná do nebe volající krátkozrakost nastala v okamžiku, kdy se z kalousekpartaje ozývaly pohoršené hlasy nad tím, že Babiš bude vládnout s tichým souhlasem komunistů. O to samé se Kalousek ve své době pokoušel společně s Paroubkem, přemlouvali komunisty k tiché podpoře koalice. Holt ale nenabídl dostatečné úlitby rudým bratrům, tak mu do oprátky nevlezli.

Tendenční politika, která létá ode zdi ke zdi jen proto, aby si odchytila voliče nebo aby byla dostatečně protibabišovská nebo protičemukolivná, Miroslava Kalouska a jeho exlidoveckou TOP 09 sráží čím dál víc ke dnu. A je věčná škoda, že zítra nejsou parlamentní volby. Kalousek by si z ušetřeného mohl koupit starý zámeček kdesi na vsi a ztratit se z očí veřejnosti. Podobně jako Matěj Stropnický a jeho nádherný debakl se Zelenými. Případně pak může využít knížecí statky a strávit se svým maskotem zbytek života tam. Výhodou by bylo, že jeho nekonečné záplavy návrhů na vládu by mohly zvesela skončit.

Otevíráme Andrejovy kouzelné dveře

Pro Miroslava Kalouska bylo posledních pět let příjemným výletem obsesemi z Andreje Babiše. Vše, co dělal a dělá, se točí kolem jeho alter ega jménem Andrej. Je ve všem, je všude, stává se Kalouskovou osudovou. Kdysi jsem četl autobiografii soudního psychologa Slavomila Hubálka. Moc pěkné to měl. Alespoň první polovinu knihy. Druhá část se začala točit kolem Davida Ratha a jeho kauzičce s krabicí vína. Při čtení jsem si říkal, bože, proč tolik prostoru nevýznamnému politikovi a jeho z dlouhodobého hlediska prázdné kauze. Kdyby Hubálek zemřel, v jeho posledním knižním zářezu do dějin lidstva nebude mluvit o své fascinující kariéře, ale o nějakém zbytečném Rathovi. A bum ho, rok nato už jel Slavomil Hubálek svatému Petrovi skrze bránu a obhajoval svou existenci.

To samé s Miroslavem Kalouskem, i když ta první polovina jeho „knihy“ je stejně šeredná, jako ta druhá. Proč Kalousek nebuduje svou jedinečnou politiku? Proč buduje svoji antibabišovskou politiku až do takového úpadku, že se rozčiluje u Babiše nad tím samým, co dělal on ve svých dnech slávy? Zemřela mu soudnost společně s vyhlášením výsledků voleb roku 2013? Miroslav Kalousek je dinosaurus devadesátek s přesahem do dalšího desetiletí. Napáchal toho až hrůza. Kdyby elegantně odešel na vejminek, všem by se ulevilo. Už u něj není vidět politika, ale škaredost pomstychtivého dědka, kterému se o týden zpozdila penze. Stojí u sámošky a vztekle mlátí holí každého, kdo jde okolo.

 

Vložil: Štěpán Cháb