Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozčílený Klaus mladší kritizoval obojetnou politiku Babiše. Jinak prý mluví k lidem v Blesku. A postěžoval si, že přituhuje

19.09.2018
Rozčílený Klaus mladší kritizoval obojetnou politiku Babiše. Jinak prý mluví k lidem v Blesku. A postěžoval si, že přituhuje

Autor: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší před FTV Prima

Poslanec Václav Klaus mladší dokáže svými názory pravidelně vyvolat nemalý poprask a má problém je prezentovat v mainstreamových médiích. Kritice čelí i u spolustraníků z ODS, kteří se od něj často distancují, i když straně výrazně pomáhá získávat voličské hlasy. Nyní se zase dostal na pranýř kvůli svým výrokům, týkajícím se postojům vedení EU vůči Maďarsku, což si tradičně vůbec nenechává líbit a za svými názory si jako vždy stojí.

Na mušku si v této souvislosti vzal i obojetnou politiku premiéra Andreje Babiše: „Já si prostě nemůžu si nevšimnout toho, že pan Babiš nějakým způsobem komunikuje s českou veřejností v Blesku, kde ze sebe pomalu dělá kamaráda pana Orbána a hájí ty hodnoty, které třeba hájím i já, ale jeho poslanci v Evropském parlamentu hlasují přesně opačně,“ rozčílil se o víkendu v Partii televize Prima. Když se mu snažila jeho soupeřka v debatě Helena Válková oponovat, že poslanci ANO zřejmě neměli dostatek informací a času si tuto kauzu prostudovat, radikálně to odmítl: „Já nesdílím názor, že se to musí nějak moc zkoumat. Buď jste demokrat, nebo nejste. Buď uznáváte právo Maďarů spravovat svoji zemi jak chtějí, nebo to neuznáváte.“ Varoval před tím, že to, co se nyní děje ve vztahu EU vůči Maďarsku a Polsku, se může časem stát i u nás. 

Jde o svobodu slova!

Klaus také kritizoval, že je stále více omezována svoboda vyjadřování. „Ve svobodné zemi si může každý říkat, co chce,“ zdůraznil a dokonce obhajoval, že lidé mohou říkat i věci hloupé, povrchní a provokativní, pokud nejsou v rozporu se zákonem: „To je demokracie, to je svoboda slova.“ Je přesvědčený, že v tomto směru u nás přituhuje, řada názorů je systematicky vytlačována a blokována z veřejného prostoru. Chce proto přispět k prosazení zákona, který zabrání tomu, aby byly některé názory na internetu omezovány. I jemu se totiž stalo, že mu zahraniční firma zablokovala příspěvek. Mimochodem, týkal se protestů v Chemnitz. „Jde o svobodu slova,“ zdůrazňuje a nesouhlasí také s tím, že některé nadnárodní firmy mohou názory cenzurovat. Podle něj si ani soukromé subjekty nemohou dělat, co chtějí, podobně jako nemůže privátní hotel někoho diskriminovat. Je přesvědčen, že jsou určité firmy pod nátlakem politiků a na podporu svého argumentu uvedl, že například německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně jednala s provozovateli sociálních sítí. 

Kde jsou hranice?

Válková však uvedla, že je nutné omezovat názory, které překračují hranice, jako je například propagace nacismu nebo totalitních režimů či podněcování k trestním činům. „To jsou přesně ty hranice, které musíme bedlivě sledovat.“ Klaus ale oponoval, že lidé mají zodpovědnost za to, co dělají, a pokud poruší zákon, tak to má řešit soudce. Zamyslel se pak nad tím, že na sítích jsou obskurní levičácká stanoviska, která veselé bují veřejným životem a nikdo s tím nic nedělá. Sám prozradil, že má velký problém prosadit svoje názory. „Já kdybych nepsal v pondělí na Novinky, kde to čte 300 tisíc lidí, tak mám jenom Facebook. To je můj způsob komunikace s veřejností, protože nejsem miláčkem těch největších médií,“ postěžoval si.

 

Klaus má recht!

Jak už to bývá, názory Václava Klause mladšího vyvolaly velký ohlas, přičemž naprostá většina lidí s ním souhlasí. Podobně, jako on jsou přesvědčeni, že provozovatelé Facebooku musí dodržovat zákony a pravidla a nemají právo nikoho cenzurovat.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace