Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozčílený Klaus mladší kritizoval obojetnou politiku Babiše. Jinak prý mluví k lidem v Blesku. A postěžoval si, že přituhuje

19.09.2018
Rozčílený Klaus mladší kritizoval obojetnou politiku Babiše. Jinak prý mluví k lidem v Blesku. A postěžoval si, že přituhuje

Foto: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší před FTV Prima

Poslanec Václav Klaus mladší dokáže svými názory pravidelně vyvolat nemalý poprask a má problém je prezentovat v mainstreamových médiích. Kritice čelí i u spolustraníků z ODS, kteří se od něj často distancují, i když straně výrazně pomáhá získávat voličské hlasy. Nyní se zase dostal na pranýř kvůli svým výrokům, týkajícím se postojům vedení EU vůči Maďarsku, což si tradičně vůbec nenechává líbit a za svými názory si jako vždy stojí.

Na mušku si v této souvislosti vzal i obojetnou politiku premiéra Andreje Babiše: „Já si prostě nemůžu si nevšimnout toho, že pan Babiš nějakým způsobem komunikuje s českou veřejností v Blesku, kde ze sebe pomalu dělá kamaráda pana Orbána a hájí ty hodnoty, které třeba hájím i já, ale jeho poslanci v Evropském parlamentu hlasují přesně opačně,“ rozčílil se o víkendu v Partii televize Prima. Když se mu snažila jeho soupeřka v debatě Helena Válková oponovat, že poslanci ANO zřejmě neměli dostatek informací a času si tuto kauzu prostudovat, radikálně to odmítl: „Já nesdílím názor, že se to musí nějak moc zkoumat. Buď jste demokrat, nebo nejste. Buď uznáváte právo Maďarů spravovat svoji zemi jak chtějí, nebo to neuznáváte.“ Varoval před tím, že to, co se nyní děje ve vztahu EU vůči Maďarsku a Polsku, se může časem stát i u nás. 

Jde o svobodu slova!

Klaus také kritizoval, že je stále více omezována svoboda vyjadřování. „Ve svobodné zemi si může každý říkat, co chce,“ zdůraznil a dokonce obhajoval, že lidé mohou říkat i věci hloupé, povrchní a provokativní, pokud nejsou v rozporu se zákonem: „To je demokracie, to je svoboda slova.“ Je přesvědčený, že v tomto směru u nás přituhuje, řada názorů je systematicky vytlačována a blokována z veřejného prostoru. Chce proto přispět k prosazení zákona, který zabrání tomu, aby byly některé názory na internetu omezovány. I jemu se totiž stalo, že mu zahraniční firma zablokovala příspěvek. Mimochodem, týkal se protestů v Chemnitz. „Jde o svobodu slova,“ zdůrazňuje a nesouhlasí také s tím, že některé nadnárodní firmy mohou názory cenzurovat. Podle něj si ani soukromé subjekty nemohou dělat, co chtějí, podobně jako nemůže privátní hotel někoho diskriminovat. Je přesvědčen, že jsou určité firmy pod nátlakem politiků a na podporu svého argumentu uvedl, že například německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně jednala s provozovateli sociálních sítí. 

Kde jsou hranice?

Válková však uvedla, že je nutné omezovat názory, které překračují hranice, jako je například propagace nacismu nebo totalitních režimů či podněcování k trestním činům. „To jsou přesně ty hranice, které musíme bedlivě sledovat.“ Klaus ale oponoval, že lidé mají zodpovědnost za to, co dělají, a pokud poruší zákon, tak to má řešit soudce. Zamyslel se pak nad tím, že na sítích jsou obskurní levičácká stanoviska, která veselé bují veřejným životem a nikdo s tím nic nedělá. Sám prozradil, že má velký problém prosadit svoje názory. „Já kdybych nepsal v pondělí na Novinky, kde to čte 300 tisíc lidí, tak mám jenom Facebook. To je můj způsob komunikace s veřejností, protože nejsem miláčkem těch největších médií,“ postěžoval si.

 

Klaus má recht!

Jak už to bývá, názory Václava Klause mladšího vyvolaly velký ohlas, přičemž naprostá většina lidí s ním souhlasí. Podobně, jako on jsou přesvědčeni, že provozovatelé Facebooku musí dodržovat zákony a pravidla a nemají právo nikoho cenzurovat.

Vložil: Adéla Hofmanová