Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudák Jílková. Sestavili přehlídku jejích nejhorších modelů. A kdyby jen to...

17.09.2018
Chudák Jílková. Sestavili přehlídku jejích nejhorších modelů. A kdyby jen to...

Foto: ČT

Popisek: Michaela Jílková na promo fotce k pořadu Máte slovo

Moderátorka Michaela Jílková se kvůli svému pořadu Máte slovo stala v poslední době předmětem výsměchu nejen veřejnosti, ale i svých kolegů. Jedná část kritických hlasů se pohoršuje nad tím, že do studia pozvala vědmy, kartářky a astrology, satirický pořad soukromé televize Seznam Šťastné pondělí si ji pro změnu vzal na paškál kvůli jejím outfitům a sestavil „top ten“ modelů, které měla na sobě ve studiu.

Žebříček rób známé moderátorky, v nichž se objevuje na obrazovce České televize, je skutečnou přehlídkou nevkusu. A i když se na jejich výběru Jílková bezesporu sama podílí, je přinejmenším podivné, že nezasáhne žádný veřejnoprávní „arbiter elegantiarum“, tedy rozhodčí ve věcech vkusu. Česká televize zvládne zakázat leccos, třeba cenzurovat kritiku mocných, takže zasáhnout do volby příšerných kostýmů by jistě dokázala také. Je ovšem otázkou, zda excentrické modely, které hlavní aktérka úspěšného diskusního formátu obléká, nejsou záměrem, jak za každou cenu zvýšit jeho sledovanost. Zřejmě není náhoda, že si obléká dlouhé toalety, zatímco většina ostatních hostů ve studiu je ve všedních šatech.

Proč to pohoršení?

Dosti přehnaně však působí masové pohoršení nad tím, že v nejnovějším pokračování svého pořadu dala Michaela Jílková slovo kartářkám a jasnovidkám na straně jedné a jejich kritikům na té protější. Přitom jde o oblast podnikání, v níž se točí velké peníze a kšefty často zprostředkovávají privátní média. Jílková se navíc zcela právem zamýšlela nad tím, proč jsou Češi největšími ateisty v Evropě a v Boha u nás věří necelá třetina lidí (zatímco například v Polsku, Rusku či Maďarsku jsou to tři čtvrtiny), ale k jasnovidcům a astrologům mají důvěru. To přece není nijak bezvýznamný fakt.

Kartářka, nebo psycholožka?

A ještě více je kritika, směřující na Máte slovo, absurdní s ohledem na skutečnost, že se ve většině diskusních pořadů bezostyšně předvádějí politici, léta slibující voličům modré z nebe a svými špatnými rozhodnutími hazardují s jejich osudy rozhodně více, než v podstatě neškodní jasnovidci či kartářky. Nemluvě o tom, že je řada lidí považuje spíše za psychology, jimž se svěřují se svými problémy. To jasně předvedla i nejslavnější česká „televizní“ kartářka současnosti Jolanda. Ta na otázku Jílkové, zda to, co dělá na obrazovce, není vlastně podvod, odpověděla, že se musela dobře naučit psychologii a nechala se slyšet, že mnoha svým klientům skutečně pomohla. A to, že jako psycholožka funguje zřejmě dobře, dokazuje její značná obliba. Tu potvrdila i její klientka, které předpověděla, že přežije rakovinu a dodala jí tím víru do života.

Umění naslouchat

Za pravdu dal Jolandě i známý psycholog Jeroným Klimeš, který uznává, že lidé se svými problémy svěřovali vědmám odjakživa, podobně, jako dříve chodili se svým trápením ke zpovědi. Dnes, kdy na jejich trable nemá většina odborníků čas (a nezřídka jsou sami vyhořelí možná více než jejich pacienti), jsou pro ně setkání s čaroději nadpřirozených schopností velmi často útočištěm, kde nachází to, po čem touží. Především, že jim vůbec někdo naslouchá! A o tom, že kartářky a jasnovidky, vystupující v Máte slovo, mají určité nadpřirozené schopnosti alespoň v oblasti komunikace, vůbec nelze pochybovat. Tím spíše, že přítomní oponenti zůstali v jejich stínu.

Kdo za to může?

Samozřejmě, že není příliš etické, když jsou rady kartářek a jasnovidek poskytovány prostřednictvím předražených telefonních hovorů. Ale i zde je namístě ptát se, kdo za to může? Nejsou hlavním viníkem komerční televize, mající z těchto obskurních pořadů největší profit a různé televizní rady, co něco podobného umožňují?

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace