Chudák Jílková. Sestavili přehlídku jejích nejhorších modelů. A kdyby jen to...
17.09.2018
Foto: ČT
Popisek: Michaela Jílková na promo fotce k pořadu Máte slovo
Moderátorka Michaela Jílková se kvůli svému pořadu Máte slovo stala v poslední době předmětem výsměchu nejen veřejnosti, ale i svých kolegů. Jedná část kritických hlasů se pohoršuje nad tím, že do studia pozvala vědmy, kartářky a astrology, satirický pořad soukromé televize Seznam Šťastné pondělí si ji pro změnu vzal na paškál kvůli jejím outfitům a sestavil „top ten“ modelů, které měla na sobě ve studiu.
Žebříček rób známé moderátorky, v nichž se objevuje na obrazovce České televize, je skutečnou přehlídkou nevkusu. A i když se na jejich výběru Jílková bezesporu sama podílí, je přinejmenším podivné, že nezasáhne žádný veřejnoprávní „arbiter elegantiarum“, tedy rozhodčí ve věcech vkusu. Česká televize zvládne zakázat leccos, třeba cenzurovat kritiku mocných, takže zasáhnout do volby příšerných kostýmů by jistě dokázala také. Je ovšem otázkou, zda excentrické modely, které hlavní aktérka úspěšného diskusního formátu obléká, nejsou záměrem, jak za každou cenu zvýšit jeho sledovanost. Zřejmě není náhoda, že si obléká dlouhé toalety, zatímco většina ostatních hostů ve studiu je ve všedních šatech.
Proč to pohoršení?
Dosti přehnaně však působí masové pohoršení nad tím, že v nejnovějším pokračování svého pořadu dala Michaela Jílková slovo kartářkám a jasnovidkám na straně jedné a jejich kritikům na té protější. Přitom jde o oblast podnikání, v níž se točí velké peníze a kšefty často zprostředkovávají privátní média. Jílková se navíc zcela právem zamýšlela nad tím, proč jsou Češi největšími ateisty v Evropě a v Boha u nás věří necelá třetina lidí (zatímco například v Polsku, Rusku či Maďarsku jsou to tři čtvrtiny), ale k jasnovidcům a astrologům mají důvěru. To přece není nijak bezvýznamný fakt.
Kartářka, nebo psycholožka?
A ještě více je kritika, směřující na Máte slovo, absurdní s ohledem na skutečnost, že se ve většině diskusních pořadů bezostyšně předvádějí politici, léta slibující voličům modré z nebe a svými špatnými rozhodnutími hazardují s jejich osudy rozhodně více, než v podstatě neškodní jasnovidci či kartářky. Nemluvě o tom, že je řada lidí považuje spíše za psychology, jimž se svěřují se svými problémy. To jasně předvedla i nejslavnější česká „televizní“ kartářka současnosti Jolanda. Ta na otázku Jílkové, zda to, co dělá na obrazovce, není vlastně podvod, odpověděla, že se musela dobře naučit psychologii a nechala se slyšet, že mnoha svým klientům skutečně pomohla. A to, že jako psycholožka funguje zřejmě dobře, dokazuje její značná obliba. Tu potvrdila i její klientka, které předpověděla, že přežije rakovinu a dodala jí tím víru do života.
Umění naslouchat
Za pravdu dal Jolandě i známý psycholog Jeroným Klimeš, který uznává, že lidé se svými problémy svěřovali vědmám odjakživa, podobně, jako dříve chodili se svým trápením ke zpovědi. Dnes, kdy na jejich trable nemá většina odborníků čas (a nezřídka jsou sami vyhořelí možná více než jejich pacienti), jsou pro ně setkání s čaroději nadpřirozených schopností velmi často útočištěm, kde nachází to, po čem touží. Především, že jim vůbec někdo naslouchá! A o tom, že kartářky a jasnovidky, vystupující v Máte slovo, mají určité nadpřirozené schopnosti alespoň v oblasti komunikace, vůbec nelze pochybovat. Tím spíše, že přítomní oponenti zůstali v jejich stínu.
Kdo za to může?
Samozřejmě, že není příliš etické, když jsou rady kartářek a jasnovidek poskytovány prostřednictvím předražených telefonních hovorů. Ale i zde je namístě ptát se, kdo za to může? Nejsou hlavním viníkem komerční televize, mající z těchto obskurních pořadů největší profit a různé televizní rady, co něco podobného umožňují?
Vložil: Adéla Hofmanová