Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně nový komik. Na vedlejší kolej odsunul i Donutila. Vycházející české hvězdy

16.09.2018
Konečně nový komik. Na vedlejší kolej odsunul i Donutila. Vycházející české hvězdy

Foto: ČT

Popisek: Strážmistr Topinka se v seriálu Doktor Martin líbil natolik, že dostal vlastní spin off

Opravdu už byl nejvyšší čas, aby sestavu okoukaných herců, kteří dokáží diváky pobavit vkusně a bez přídechu trapnosti, doplnily nové tváře. Jednou z těch nejnadanějších a nejzajímavějších je herec Robert Mikluš. Již dříve na sebe sice upozornil jako herec Divadla Husa na provázku i v několika filmových a televizních rolích, ale zatím největší příležitost dostal v právě reprízovaném seriálu České televize Doktor Martin.

Hraje v něm svérázného policistu Tomáše Topinku tak znamenitě, že ve třetí řadě získal podstatně větší prostor předvést svůj mimořádný komediální talent. Na vedlejší kolej dokonce odsunul samotného Doktora Martina, Miroslava Donutila. 

První „spin off“ britského originálu 

A to tak dalece, že další pokračování populárního seriálu se bude jmenovat přímo Strážmistr Topinka a půjde o vůbec první „spin off“ britského originálu Doc Martin, uváděného v řadě zemí. Pro Roberta Mikluše je to velký úspěch, protože jde vlastně o jeho první seriálovou roli a hned napoprvé se uvedl skvěle. Za tuto šanci ovšem vděčí především svým dosavadním divadelním výkonům z Husy na provázku. Když hostoval v pražském Divadle Archa, všiml si ho režisér Petr Zahrádka a roli Tomáše Topinky mu nabídl. 

Dobré spojení

Jak ale přiznává Robert, zpočátku se trochu zdráhal, zda ji má vzít či ne. Ale naštěstí se v té době stěhoval do Prahy za svojí přítelkyní. „Tak jsem si řekl, že je to dobré spojení,“ prozradil v České televizi. To, že si ale svoji účast v Doktoru Martinovi rozmýšlel, prý především ovlivnila skutečnost, že v něm hrál Miroslav Donutil, což znamená dosti vysokou sledovanost. „Najednou je člověk na očích lidem a ne každý to úplně chce,“ říká a přiznává se, že nevyhledává svět šoubyznysu a není opojen světly kamer a reflektorů. Na druhé straně si ale uvědomil, že jeho postava má největší komické obrysy, protože na co strážmistr Topinka sáhne, to se mu nepodaří. Nemá však tak úplně pravdu. Třeba jeho taneční kreace s lepou Jitkou Čvančarovou připomíná neméně senzační výkon Arnoštka v kultovním filmu Tomáše Vorla Kouř. Svíjejícímu diskžokejovi (který je vážně boží) sekunduje velmi důstojně, i když Robert bohužel zatím ještě nezpívá. 

Topinka je výzva

Stejně tak si uvědomuje, že role v tomto seriálu mu nabídla mimořádnou hereckou příležitost: „Pro mě je výzva, že je Topinka napsaný situačně, vtipně. Je to element, který šíří zvláště humorný entuziasmus,“ popisuje postavu, kterou v Doktorovi Martinovi hraje. Především jeho zásluhou postava strážmistra Topinky diváky velmi bavila, a tak se autoři české verze Doc Martina rozhodli, že z vedlejší postavy vytvoří hlavní a vytvoří pro ni úplně nové příběhy, tentokrát s detektivními zápletkami.

Nová láska, Jenůfka Boková

Třináctidílná série, navazující na dvě řady Doktora Martina, se tak změní v jakousi vesnickou detektivku, v níž se objeví nové postavy. Například nadřízeného snaživého Topinky bude hrát Jiří Bartoška. A poté, co Tomovi vnadnou učitelku Lídu (Jitka Čvančarová) odloudil samotný doktor Martin Elinger, najde si novou holku. Tu bude hrát Jenovéfa Boková. A vzhledem k tomu, že Strážmistr Topinka vznikl v česko-slovenské koprodukci, nechybí v něm ani slovenský policista Ostrý… Jak ale historicky první licenční spin-off dopadne, si ještě budeme muset počkat. Zatím se totiž stále natáčí.

 

 

Rekordman v pojídání párků dostal vlastní seriál

Ostravský rodák Robert Mikluš (35) vystudoval Matiční gymnázium a poté činoherní herectví na brněnské JAMU, kde pokračoval i v doktorandském studiu. Divadlo dělal od střední školy. Nejprve v Divadle pod Sašou Rycheckým a potom v divadelním souboru Tajfun pod vedením Jiřího Popiolka. Výrazněji na sebe upozornil na prknech brněnského divadla Husa na provázku, kde působil v letech 2006 - 2012 (hrál např. ve všech dílech trilogie Vladimíra Morávka Perverze v Čechách či projektu Sto roků kobry, v tamějších inscenacích Jana Mikuláška, Petra Formana, Martina Hubu a dalších.). Objevil se ve filmech Roberta Sedláčka Největší z Čechů, Muži v říji, Sráči, Dědictví aneb Kurva se neříká. V Národním divadle účinkuje v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí. Měli jsme rovněž příležitost vidět jej v koláži her Václava Havla nazvané Cirkus Havel. V hořké komedii Největší z Čechů z roku 2010 hraje rekordmana v pojídání párků…

  S přáteli a kolegy v Národním divadle, foto Facebook

50 kilo brnění 

Aktuálně jsme ho viděli na ČT v televizním filmu ´Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře´ s Karlem Dobrým v hlavní roli, hrál významnou historickou postavu - Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic: „Historický film jsem předtím nikdy netočil,“ prozradil Mikluš s tím, že „natáčet v létě ve vedru a mít na sobě padesát kilo brnění, nebo třeba jen okruží kolem krku… Není to nic příjemného, po třech hodinách nošení se to skoro nedá vydržet. Nejde v tom sedět, vlastně vůbec nic, člověk se cítí jako v kleci,“ postěžoval si.

  Karel Dobrý (Jindřich Matyáš Thurn) a Robert Mikluš (Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic), foto       Facebook

Táta dělal celý život na šachtě

Velký úspěch měl také film režiséra Davida Ondříčka Dukla 61, v němž si zahrál horníka Edu Slonka. „Je to ´synek mlady, ale šikovny´. Během příběhu je převelen ke skupince havířů na osmé sloji, aby jim šéfoval. Kumpán, který nezkazí žádnou srandu, ale na konci mu do smíchu moc není. Ví, co je riziko a zával,“ popsal svou pro Deník.cz Mikluš a vysvětlil: „Já jsem se s tou postavou propojil skrze svého otce, který dělal celý život v Ostravě na šachtě. Patřil k tzv. šlechtě. K borcům z VOKD, kteří pracovali na čelbě a razili hlavní štoly asi na třinácti šachtách. Rady a historky mého otce Jardy pro mě byly nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Některé věci jsme se scenáristy a s Davidem Ondříčkem na poslední chvíli i zakomponovali do filmu.“ Miklušova maminka dělala dokonce hlasovou poradkyni Marthě Issové, představitelce hlavní ženské role… „Pamatuju si na první natáčecí den, který jsme měli v Rakovníku. Sfárali jsme s asi padesátičlenným štábem do hloubky 110 metrů a šli jsme třeba dva a půl kilometru na určitou lokaci, kde jsme měli začít točit. David Ondříček nás poprosil o tříminutové ticho, které chtěl držet za všechny oběti. A vysvětlil, že je to z důvodu, aby byla naše společná práce dostředivá. Byl to pro mě hrozně silný okamžik,“ popsal Robert Mikluš, který nyní stoupá vzhůru jak kometa.

  Eda Slonek v Dukle 61, foto ČT

Ty jsi můj čenich 

Jak už bylo řečeno, v česko-slovenském seriálu Doktor Martin má výraznou roli místního policisty Tomáše Topinky a právě natáčí spin off v několika evropských zemích adaptovaného seriálu Doc Martin. „Mám za to, že Mirek Donutil už Doktora Martina hrát nechtěl, a tak přesměrovali hlavní pozornost na mě. Ne, vážně, mám radost, že se postava strážmistra Topinky líbila natolik, že o něm vzniká samostatný originální příběh. Podle informací, které mám, se líbil i majitelům práv britské společnosti Buffalo Pictures, kteří dali k naší práci svolení. Mimochodem diváci nepřijdou ani o Mirka Donutila. Natáčíme stále v beskydském městečku Protějov. Možná bych ještě mohl říct, že všechny díly mají v názvu slovo Zločin s podtitulem buď na poště, v zoo… Topinka se samozřejmě do každého pouští s urputností sobě vlastní. Zatím mě natáčení baví. Díky scénářům, které se nevážou na originální předlohu, máme svobodu, s níž ovšem nakládáme velice opatrně, abychom úplně nevybočili z pojetí Doktora Martina. Chci tím říct, že cítíme odpovědnost vůči divákům. Přál bych si, aby Topinka bavil všechny věkové generace, nejenom tu moji,“ popsal pro Deník Mikluš a prozradil ještě jednu zábavnou podrobnost: „Topinka rád sleduje seriál s komisařem Majerem, kterého hraje Tomáš Hanák, a ten má parťáka komisaře Štrose, jehož ztvárňuje Robert Nebřenský. Jde vlastně o seriál v seriálu. Tomáš Hanák v něm jezdí na koni, má sokola a říká: ´Ty jsi moje oči.´ Topinka se v tom zhlédne. Začne jezdit na koni a svému psovi říká: ´Ty jsi můj čenich…´

Béháčka v Česku na protialkoholním  

A co divadlo? „Rád bych diváky pozval na skvělou inscenaci Pusťte Donnu k maturitě! (na snímku, Robert Mikluš vpravo, foto Divadlo pod Palmovkou - pozn. red.), kterou jsme nazkoušeli v pražském Divadle pod Palmovkou. Jde v ní o návrat do devadesátých let. Bandu z Beverly Hills 90210 pošlou do Česka na protialkoholní léčení a co tady potkají, to asi všichni víme… Hraju pořád i v Brně v HaDivadle (Strýček Váňa), v Huse na provázku (Lásky jedné plavovlásky či Amadeus), v Divadle Komediograf, kde mám své monodrama Pokus o vytvoření osobnosti ze sebe sama,“ prozradil Robert Mikluš.

Vložil: Adéla Hofmanová