Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásný pořad bez urážek a vulgarit. Ale tipněte si, podle koho vaří nejvíc Čechů...

14.09.2018
Krásný pořad bez urážek a vulgarit. Ale tipněte si, podle koho vaří nejvíc Čechů...

Autor: ČT

Popisek: Manu a Matěj na cestě do Říma

I když obliba různých kuchařských show napříč televizními stanicemi pomalu a jistě klesá, objevují se další a další. Úplnou novinkou je sympatický pořad České televize, nazvaný Manu a Matěj na cestě do Říma. Populární kuchař Emanuel Ridi v něm vaří společně se skvělým zpěvákem Matějem Ruppertem a už proto stojí tento gastronomický tah za to.

Skutečně málokdy se stane, aby diváci České televize dali najevo tolik nadšení. Většina z těch, co se na první díl Manu a Matěje dívali, ocenili nejen originální recepty a úžasné prostředí, ale především to, že se dá dělat kulinářská show bez urážek a vulgarit. Jasně tak reagují na kuchařské formáty, vysílané jinými stanicemi.

 

Manu a Matěj na cestě do Říma, foto ČT

Hrdina kuchyně

Bohužel však podobné pořady, v nichž si kuchaři zakládají na tom, jak jsou drsní, ty mnohem slušnější stále válcují. Velmi nedoceněnou cooking show se například stal loňský Hrdina kuchyně televize Prima, v níž společně účinkovali jeden z nejúspěšnějších českých kuchařů současnosti Martin Škoda (bodující i v zahraničí) s herečkou Marií Doležalovou. Hrdinou kuchyně přitom nebyli oni, ale nejlepší suroviny, třeba losos, krůta, jablko či vejce. Ten kdo obsahově i esteticky velice zdařilého Hrdinu sledoval, dá jistě zapravdu těm, co říkají, že s Martinem je škoda nevařit.

 

Většina podle Šéfa?

Jenže v Čechách holt vítězí drsňáci, jakým je například Zdeněk Pohlreich. Nedávno byl zveřejněn průzkum společnosti KPMG, která se věnuje trendům ve vaření. Z něj vyplývá, že podle receptů „Šéfa“ Pohlreicha údajně vaří 61% dotázaných. To, jak Zdeněk Pohlreich válcuje své ostatní kolegy, je až překvapivé. S velkým odstupem - pouhých 14% procent se za ním umístili Kluci v akci z ČT 1 (Filip Sajler a Ondřej Slanina). Na třetí příčku se s 11 % dostal Jiří Babica, zatímco kůžičkami nechvalně proslulý Láďa Hruška je s 9% čtvrtý. Aktéři dalších známých kuchařských show, například Roman Vaněk, Roman Paulus, či Emanuel Ridi inspirují k vaření kolem 5% dotázaných. Pouhé jedno procento vybojovala Jiřina Bohdalová. Celkově se známé kuchařky umístily dost mizerně, nejvíce bodovala Karolína Kamberská se 3% a Dita Pecháčková se 2%.

 

Už to leze krkem

Je ovšem otázka, jak dalece je podobný průzkum reprezentativní. Jen tak pro zajímavost jsem se zeptala několika lidí ze svého okolí a drtivé vítězství Zdeňka Pohlreicha je rovněž dost překvapilo. Musím ovšem přiznat, že původně tipovali jako vítěze Láďu Hrušku. Většina se shodla na tom, že podle kuchařských pořadů nevaří a už je ani nebaví se na ně dívat: „Mně už to doslova leze krkem, každý den musím vařit a nemám chuť se na to ještě dívat v televizi,“ přiznává penzistka Kristina z Karlových Varů. Prozradila, že nejvíce receptů vaří podle své německé babičky, třeba vynikající houbovou omáčku s chlupatými knedlíky. 

Nejlepší inspirace? Mama mia!

Také maminka dvou dětí a obchodní manažerka Simona nikdy podle kuchařských pořadů nevařila. A to především kvůli tomu, že většinou na ně nemá k dispozici všechny suroviny. „Zásadně vařím, co dům dal, ale nejvíce miluji jídla, která umí „mama mia“, tedy moje maminka. Její recepty si zapisuji a využívám je hlavně při slavnostních příležitostech. Ale kdybych si měla vybrat, co se mi pravdu líbí, tak je to nádherný blog Kitchenette. Vždycky si říkám, tohle musím udělat, ale bohužel na to nikdy nedojde.“ Učitelka Dana má prý kuchyň plnou kuchařek, ale uvařila podle nich jen pár jídel. „Nejvíce mě inspirují Kluci v akci. Dělala jsem podle nich Salát Waldorf, a od té doby ho dělám pořád,“ chlubí se. Vítězství Zdeňka Pohlreicha ji prý ale vůbec nepřekvapuje: „Já myslím, že na tom má zásluhu to, že Češi jsou posedlí grilováním.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace