Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Božský hlas, okouzlující úsměv, nezdolný temperament... Křehká kráska unesla tolik žalu, že by skolil i Goliáše. Tajnosti slavných

10.09.2018
Božský hlas, okouzlující úsměv, nezdolný temperament... Křehká kráska unesla tolik žalu, že by skolil i Goliáše. Tajnosti slavných

Foto: Supraphon

Popisek: Pavla Břínková

AUDIO/VIDEO Tragická smrt předurčila už její narození a pak si vybírala další a další daň. První tragédie ji srazila na kolena, druhá ji málem připravila o skvěle rozjetou kariéru. Slavná hvězda totiž utrpěla takový šok, že začala koktat.

Původně měla namířeno do světa velkých operních scén, jenže propadla kouzlu muzikálu. Hvězdou naší operetní scény je již téměř půl století, přesto neztrácí půvab, šarm, elán ani chuť do života. Přinejmenším na jevišti. V soukromí ji ale leckdy znovu hledala jen velmi obtížně. Drobné plavovlásce s nezaměnitelným hlasem a neuvěřitelným temperamentem totiž osud uchystal tak těžká traumata, že by klidně porazila chlapa jako horu. Musela totiž pohřbít své dítě, a dokonce dvakrát! Druhá tragédie ji navíc málem připravila i o kariéru, protože utrpěla tak obrovský šok, že začala koktat.

Směs z operet Franze Lehára:

Hvězdou jako by se už narodila

Narodila se 15. září 1949 do velmi početné rodiny – má tři sestry a sama přišla na svět jako náhrada za zemřelého bratříčka Pavla. Od dětství výborně zpívala a maminka ji v tom podporovala, takže zpívala v Dismanově rozhlasovém dětském souboru a v Kühnově dětském sboru. Vystudovala operní zpěv na pražské Státní konzervatoři a studium dokončila v roce 1970 absolventským představením s árií z Carmen. Ještě jako studentka se ale zúčastnila konkurzu do sboru pro muzikál West Side Story, který právě připravovalo Hudební divadlo Karlín. A nejenže konkurs vyhrála, ale získala rovnou hlavní roli. Navíc dostala angažmá a postupně se stala hlavní hvězdou vyhlášené pražské operetní a muzikálové scény.

Granada:

Operetní terapie

Vydržela zde dvacet let a odešla až po nástupu nového ředitele, který se během svého krátkého působení se souborem dostal do ostrého konfliktu. Pavla dál vystupovala velmi úspěšně sólově a už se nechtěla do divadla vrátit. Až nabídka zahrát si v Čardášové princezně ji přivedla zpět. Za výkon ve vedlejší roli získala o v roce 2008 Cenu Thálie a cítí to jako veliké zadostiučinění. Zpěv je pro ni totiž nejen součástí života, ale i největší terapií na všechny krize a bolestné prožitky. A bylo jich, bohužel, dost.

Muzikálová hvězda první velikosti
(s Janem Ježkem):

Prokleté jméno

První těžkou ranou byla pro ni smrt prvního dítěte, holčička, kterou pojmenovala symbolicky po zesnulém bratříčkovi Pavlína, zemřela pouhý týden po narození. Pavla byla zoufalá a z deprese se dostala jen díky práci. Obrovskou tragédii ale nedokázal ustát její manžel, takže jejich vztah skončil u rozvodového soudu. Vdala se znovu a narodil se jí syn Pavlík, který měl od narození zdravotní problémy. Mimo jiné měl i jednu nožičku kratší a musel podstoupit řadu operací. Jeho zdravotní potíže ale přivedly Pavle do cesty doktora Tomáše Terče, který se stal později jejím třetím manželem. Spolu mají dalšího syna Lukáše.

Kankán v Televarieté:

Vražedné drama na silnici

Pavlík se nakonec ze všeho zotavil, rád se staral o mladšího brášku, se vším doma pomáhal, úspěšně odmaturoval a začal studovat práva. Pak ale přišly prázdniny. Pavlík si sám našel brigádu, za vydělané peníze si koupil starou škodovku a vyrazil s kamarády na prázdninovou cestu. V noci ze 4. na 5. srpna 1998 v Bulharsku havarovali – narazili do kamionu, který stál neosvětlený přímo za zatáčkou. Dva chlapci byli těžce zraněni, dva zemřeli na místě – jedním z nich byl Pavlík. Bylo mu dvacet let.

Nikdo v celém světě:

Přemýšlela o sebevraždě

Ztráta druhého dítěte, to už bylo na křehkou Pavlu opravdu moc. Zhroutil se jí celý svět. Nejprve přestala mluvit vůbec, pak začala koktat. Tento problém se jí při velkém rozrušení občas vrací dodnes. Uvažovala i o sebevraždě, jen kvůli synu Lukášovi a manželovi to nakonec překonala. Jako vždy jí pomohlo zpívání. Když je na jevišti, cítí se alespoň chvíli šťastná. Pomáhá jí, když pravidelně chodí za Pavlíkem na hřbitov, což bývá i několikrát týdně. S jeho smrtí se asi nikdy úplně nevyrovná, ale doufá, že se jejich duše zase jednou setkají. A váží si každé hezké chvíle s rodinou.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská