Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milena Dvorská léta žila jako v pohádce, ale nakonec se bála vyjít mezi lidi. Tajnosti slavných

07.09.2018
Milena Dvorská léta žila jako v pohádce, ale nakonec se bála vyjít mezi lidi. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Snímek Mileny Dvorské přinesl pořad Smrt o Vánocích, dokument ČT k jejím nedožitým osmdesátinám

FOTOGALERIE Tento týden je tomu osmdesát let, co se narodila nezapomenutelná představitelka Marušky z legendární pohádky Byl jednou jeden král, Milena Dvorská. Není žádným tajemstvím, že se proslavila díky Janu Werichovi, který si překrásné ctitelky povšiml, když si za ním přišla do divadla pro autogram. Zatímco začátek její kariéry má nádech červené knihovny a připomíná osudy dívek, které přišly náhodou ke štěstí, její další osudy už příliš romantické nejsou. Ba naopak. Vydaly by na skutečné divadelní či filmové drama.

O začátku její herecké kariéry platí, že byla ve správný čas na správném místě. Bylo jí teprve patnáct let a začala studovat zdravotnickou školu, když si zašla do divadla pro autogram slavného herce. Nebyl jím nikdo menší než Jan Werich, který věděl, že režisér Bořivoj Zeman hledá představitelku hlavní role do nové pohádky Byl jednou jeden král. Spanilá dívka s nádhernými vlasy a „nejkrásnějšíma očima“ ho ihned zaujala a zeptal se jí, zda by chtěla být herečkou. Odpověděla mu, že ano. Traduje se, že si zapsal její jméno, ale pak ho prý ztratil, a tak po studentce pátrali, až ji našli právě ve škole. 

Konec velké lásky

Jan Werich ji dostal nejen k filmu, ale také do uměleckého prostředí. Během pár měsíců se ze zcela neznámé dívky stala herečka, která se pak získala řadu dalších filmových nabídek a rozhodla se herectví věnovat naplno, i za cenu osobních obětí. Na pražské DAMU se seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem. Na konci čtyřletého vztahu, který vyvrcholil sňatkem, se jim narodila dcera Lucie. Když se Cokov bez zájmu o rodinu vrátil do Bulharska, zůstala s dítětem sama a až do tří let Lucii vychovávali její prarodiče na Moravě. Vztah k divadlu bylo natolik silný, že nakonec mu dala přednost.

 

Přísná matka

Po malé dcerce se jí stýskalo, ale byla přesvědčená, že u rodičů je v nejlepší péči. Vztah matky a dcery to však navždy fatálně poznamenalo. „Tady se neutvořilo to pouto, jak má být,“ přiznala v Třinácté komnatě ČT. A mimořádnou mírou upřímnosti také prozradila, že byla na dceru velmi přísná, především proto, že byla baculatá a neohrabaná. Že by ji tím mohla ublížit, ji tehdy vůbec nedošlo. „Já jsem neměla ucho na její problémy,“ posteskla si a dokonce se obvinila, že jí nedala dosti lásky. A tak hledala Lucie lásku jinde. Jejím životním partnerem se stal Jakub Dvorský, známý jako vůdčí osobnost náboženské sekty Parsifal. A právě kvůli této sektě Dvorská dceru navždy ztratila. Když jí totiž dala rázně najevo nesouhlas s tím, jak a s kým žije i jak vychovává vnučku Julii, Lucie se s ní odmítla dále stýkat a zakázala jí i kontakt s Julinkou. Celá rodina nakonec emigrovala do Německa, herečka ale uznala, že na tom měla svůj podíl. Před kamerami se svěřila, že by Lucii i Jakubovi dokázala odpustit: „Ať přijdou, ať už nás přestanou nenávidět.“ Setkání s dcerou se už nedočkala, zato ji těsně před smrtí navštívila právě milovaná Julie.

 

Nesnesitelné trauma

Zatímco zpočátku se zájem médií soustředil na její velmi úspěšnou filmovou a divadelní kariéru, později to byly právě problémy s Lucií, kvůli nimž se ocitla na titulních stránkách bulvárního tisku. Zdeptaná herečka, kterou také trápilo stárnutí, se pak bála i chodit mezi lidi. Podle různých spekulací navíc začala kvůli rodinné tragédii pít. Tuto záležitost potvrdila v dokumentu České televize, věnovanému životu Mileny Dvorské, i její přítelkyně Helena Glancová. Ta je přesvědčena, že trauma, které kvůli dceři Lucii prožívala, bylo nesnesitelné. Jenže Lucie se zase opakovaně nechala slyšet, že jedním z důvodů, proč se s matkou rozešla, byla právě její závislost na alkoholu. A to, jak vážná mezi nimi byla trhlina, dokazuje i skutečnost, že se nezúčastnila ani pohřbu své matky. Cynicky se nechala slyšet, že se to dalo vzhledem k jejímu věku čekat. Milena Dvorská zemřela 22. prosince 2009 ve věku 71 let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace