Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Beze strachu... Václav Postránecký je kovboj, zlou nemoc chce porazit. Přečetli jsme

04.09.2018
Beze strachu... Václav Postránecký je kovboj, zlou nemoc chce porazit. Přečetli jsme

Autor: FTV Prima

Popisek: I přes vážné onemocnění točí Václav Postránecký nový seriál Krejzovi pro FTV Prima

Herec Václav Postranecký onemocněl před pár měsíci zhoubnou chorobou. Stopku od práce si nedává, ačkoliv zanedlouho oslaví pětasedmdesátku. MF Dnes se podařilo z herce, který v současné době rozhovory nerozdává, získat odpovědi alespoň po e-mailu. Ty ale nepostrádají odvahu a nějak sklíčeně rozhodně nepůsobí.

O svém onemocnění informoval Václav Postránecký na začátku června prostřednictvím televize Prima: „V životě každého z nás nastávají různé momenty a různá období. V tom svém právě prožívám zásadní etapu, kdy se snažím vrátit své tělo za pomoci týmu lékařů do obvyklé kondice. Je však jen na mně, abych se k celé věci postavil statečně a čelil tomu beze strachu, jak nejlépe dokážu. V některých situacích jsou další slova zbytečná a rozebírání detailů nežádoucí. Současnou situaci beru jako novou výzvu a příležitost. Nechci se skrývat ani stranit veřejného zájmu, ale věřím, že pochopíte, že nové síly chci nabírat zejména v soukromí a se svými nejbližšími,“ uvedl tenkrát herec bez bližšího určení choroby.

V seriálu hraje kutila

Na podzim se Václav Postránecký objeví v novém seriálu televize Prima Krejzovi, který natáčel i přes nemoc: „O nemoci jsem loni na podzim, kdy jsem se ke spolupráci zavazoval, neměl ani potuchy. Ta role spolupracuje s Receptářem, což bylo velmi lákavé. Nerozmýšlel jsem se dlouho. Nemoc se ohlásila až letos v březnu.“ Jde o podzimní hit Primy, komediální seriál, což je role Václavu Postráneckému blízká: „Hraju hlavu početné rodiny. Krejza žije se čtyřmi dcerami a jejich případnými rodinami ve vlastní vile, ve které je i veterinární ordinace a lokální rádio. Klid nachází jen ve své dílně. Dům je tedy akční a dějí se věci. Krejza i nezdary považuje za zcela regulérní. A je jich požehnaně. Mohl by dávat lekce, jak čelit přívalům nechtěného. Třeba neodbytnému sousedovi, který je fanatickým vynálezcem a marně očekává Krejzovo nadšení.“

Přes vážnou chorobu a náročnou léčbu se natáčení seriálu nezpozdilo: „Točí se podle plánu a já se zatím držím, přestože podstupuji chemoterapii. V Národním divadle jsem vynechal jen šest představení, kdy moje role převzali kolegové. V květnu už jsem hrál všechno zase já.“

Škola života

Václav Postránecký je a vždy byl velmi vytížený herec. Přitom nebyl z těch, kteří ho studovali na konzervatoři, nebo vysoké škole: „Podle mého je nejlepší školou život sám, a když vás tohle na vysoké nenaučí, tak jste tam chodila zbytečně. Přáním mého otce bylo, abych měl seriózní zaměstnání, tak jsem se vyučil zámečníkem. K divadlu jsem musel utéct. A herectví jsem samozřejmě studoval, jen trochu jinak než ti, co chodili na DAMU či JAMU,“ prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes Václav Postránecký.

Prvně hrál coby dítě, s pozdější hvězdou Vladimírem Pucholtem: „Chodil jsem do Dismanova dětského rozhlasového sboru a tak se dostal k filmu. S Vladimírem Pucholtem jsem se sešel v roce 1953 ve filmu Punťa a čtyřlístek. Jako kluci jsme měli malé rozmíšky, ale později jsme se harmonizovali. Rostl z něj veliký herec, ale dal přednost jiné cestě. Setkal jsem se s ním po revoluci v Torontu, kde jsem hrál s česko-kanadskou divadelní grupou Gogolovu Ženitbu. Moc mě potěšil, že se přišel podívat a pochválil. Samozřejmě jsme trochu vzpomínali. Smekám před ním. Vypracoval se na předního, všemi uznávaného dětského lékaře,“ pochvaloval si Václav Postránecký v rozhovoru pro MF Dnes.

Zbytek udělaly miliony diváků

Patrně nejvíce Václava Postráneckého proslavila komedie S tebou mě baví svět, na kterou dodnes rád vzpomíná: „S pocity hluboké vděčnosti. Neměli jsme nejmenší tušení, čím se ta komedie v budoucnu stane. Prožili jsme parádních čtrnáct dní na horách, pak čtrnáct dní v ateliéru a rozprchli se za dalšími úkoly. Zbytek udělaly až miliony diváků. Všichni to najednou chtěli vidět.“ V komedii hrál Michala, tatínka Míši a Dášenky a hudebního režiséra. Do časů, kdy ho točil, by se ale vracet nechtěl: „Dávám přednost nepoznanému před poznaným. Takže jsem zvědav, co se mnou udělá ta pětasedmdesátka,“ uvedl v MF Dnes.

Václav Postránecký sice hraje stále dost, ale jeho tempo je přece jenom trochu volnější: „ Nejraději mám role složité a pracné. Proto se mi špatně zvolňuje. Když moc zvolníte, už to ani není práce. Hodně jsem ubral jen ze svého angažmá pro Hereckou asociaci a dal šanci mladším kolegům.“ Kulatiny na krku ho nijak neděsí a ve zralém věku naopak spatřuje pozitiva: „Že už víte, které věci jsou úplně zbytečné. Třeba se pokoušet zastavit čas, nebo ho dokonce vracet. Hádat se a přít se.“

+

Přes nepříjemnou léčbu neztrácí životní elán a optimismus, což je základní krok k uzdravení. I přes to, že nemá tolik sil jako normálně, hraje v divadle a televizi, natáčí Receptář a hlavně všechno ho to stále baví. Na kulatiny žádné velké oslavy neplánuje: „Jen s nejbližší rodinou. U nás si nepotrpíme na humbuk. Ctíme heslo „Netlačit na pilu".

O podrobnostech se Václav Postránecký nebaví, ale je vidět, že bojuje se silným soupeřem. V posledním období velmi zhubl a v civilu působí trochu unaveně. Doufejme, že jde všechno tak, jak má a brzo zase nabere ztracenou sílu!

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace