Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejslavnější ženu světa vítali na Hradě s poctami, pak ji zatratili. A Husák ukázal na štěnice v kanceláři… Tajnosti slavných

31.08.2018
Nejslavnější ženu světa vítali na Hradě s poctami, pak ji zatratili. A Husák ukázal na štěnice v kanceláři… Tajnosti slavných

Autor: Repro / dokument Olgy Sommerové z roku 2012 Věra 68

Popisek: Věra Čáslavská v roce 1968

Další obětí komunistické normalizace se stala fenomenální gymnastka Věra Čáslavská. Sedminásobná olympijská vítězka dala v roce 1968 jasně najevo, že nesouhlasí s okupací své vlasti. A vzhledem k tomu, že byla v té době považována za nejslavnější ženu světa a nejlepší sportovkyni planety, vyvolal její postoj obrovskou mezinárodní pozornost. Na olympijských hrách v Mexiku se proslavila výmluvným protestním gestem. Když stála na stupních vítězů, v okamžiku, kdy pro její soupeřku hrála hymna SSSR, odvrátila hlavu od stoupající rudé vlajky.

Dnes už se ani nechce věřit, že se kvůli okupaci musela dokonce nějaký čas skrývat. Vzhledem k tomu, že měla chatu ve vzdálených Jeseníkách, rozhodla se odjet z Prahy tam, ale ani to nestačilo. Její přítel, dnes již legendární náčelník jesenické Horské služby Zdeněk Zerzáň, jí potom ukryl na své chalupě ve Vřesové studánce a Věra se v okolních lesích tajně připravovala na olympiádu v Mexiku. Sestavy, s nimž za pár dnů vyhrála, trénovala na větvích. Do poslední chvíle ale nevěděla, zda se olympijských her vůbec zúčastní.

 

Triumfální návrat z OH v Mexiku, repro z filmu Věra 68 

Pocta na Hradě

Nakonec na hry odcestovala a ještě předtím se s ní na Pražském Hradě rozloučili čtyři hrdinové Pražského jara, Alexandr Dubček, Ludvík Svoboda, Josef Smrkovský a Oldřich Černík. Pár dnů nato se s nimi opět setkala a to díky svému fantastickému triumfu v Mexiku, kde získala čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile. Po návratu domu ji přijali na Pražském hradě, kde se dočkala různých poct. Ona sama předala Dubčekovi, Svobodovi, Smrkovskému a Černíkovi miniatury svých olympijských medailí. Malé slavnosti se zúčastnila společně se svým manželem Josefem Odložilem, vzali se právě v Mexiku. Od prezidenta Svobody dokonce dostali svatební dar.

 

A studená sprcha

Jenže, záhy bylo po obdivu. Kvůli podpisu pod Dva tisíce slov ji na Pražském hradě příště čekala studená sprcha. Prezident Svoboda, jehož si do té doby velmi vážila, se jí snažil přesvědčit, aby podpis odvolala se slovy: „Chybovat je lidské, ale setrvávat ve lži ďábelské.“ Tyto osudové okamžiky svého života po letech připomněla i v celovečerním dokumentu Věra, který natočila režisérka Olga Sommerová. A právě díky němu se Věra Čáslavská po mnoha letech vrátila do Mexika a bylo vidět, jak je v této zemi dodnes populární. Dokonce navštívila katedrálu Zócalo, v níž se v roce 1968 vdávala. Obřadu se tehdy zúčastnily desetitisíce lidí a novomanžele málem umačkali. Čeští olympionici, kteří je chránili vlastním tělem, měli co dělat, aby vyvázli zdraví. Přesto Věra přišla o část ozdob na svých svatebních šatech.

 

Její život byl jak na houpačce, nahoru, dolů... Repro z filmu Věra 68

Na Hradě s Husákem a se štěnicemi

A aby se Věra Čáslavská distancovala od svého podpisu pod Dva tisíce slov, po ní chtěl později i prezident Gustáv Husák. Také on ji pozval na Hrad, ale tentokrát to bylo kvůli dopisu, který mu napsala. Postěžovala si v něm, že se stala štvancem ve své vlastní zemi, že má jedenáct olympijských medailí a přesto je pět let nezaměstnaná.

Podobně jako například Kamila Moučková byla nucena dělat uklízečku, a to ještě tajně. Když mu pak na Hradě osobně vyprávěla o svých problémech a vysvětlila mu své politické postoje, dal jí najevo, aby raději nepokračovala. Z jeho gest pochopila, že jsou odposloucháváni.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace