Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

21. srpna 2018 začala nová normalizace. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.08.2018
21. srpna 2018 začala nová normalizace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek

K 21. srpnu bylo facebookové stránce NE-CZ zablokované publikování jakéhokoliv obsahu. Ke stejnému datu potkal obdobný osud i facebookovou stránku Naštvané matky. Stránka Naštvané matky měla dosah jeden milion lidí měsíčně. 43 000 fanoušků. Důvod zablokování? Fake news, nenávistný obsah. Facebooková stránka Naštvaných matek byla před pěti dny zrušena úplně. Stránku NE-CZ stejný osud potkal v pondělí. Fake news, nenávistný obsah. Zaklínací formulka nové cenzury nepohodlných názorů.

Definujme si pojem fake news. Jedná se o záměrně překroucenou informaci, která má za cíl ovlivnit pohled na politiku a společnost z úhlu, který pomáhá nepříteli. V tomto případě Rusku. Případně Kim Čong-unovi, těm zlým mimozemšťanům nebo vnukům Adolfa Hitlera. Fake news lže, překrucuje, mlží, záměrně mate. Facebooková stránka Naštvaných matek i stránka NE-CZ řešily dvě úhlavní témata. Svůj nepříliš dobrý vztah k Evropské unii. A imigranty. Případně pak českou politiku.

Nesmysly? A z které strany skutečně jdou?

Zablokování a zrušení zmíněných stránek bych chápal, kdyby šířily skutečné nesmysly typu – Evropská unie zakázala užívání mléka, protože je moc bílé – v tu chvíli by stačilo poklepat si na čelo a jít o dům dál. Ale ono to tak nebylo. Obě stránky se věnovaly konkrétním případům imigrantů a jejich zločinnosti, která je v lecčems nebývalá. Věnovaly se evropské politice, sledovaly evropské politické lídry. A zpochybňovaly. Jistěže mnohokrát apriori s odmítavým přídechem. Ale mají takový pohled na svět. Je třeba ho zakazovat a stát se skutečně tyranem?

Jako alternativu tu máme třeba iDnes a jeho hodinu povinné lásky k islámu, kde se dozvídáme, že jsme idioti, kteří neví, kteří neznají, dozvídáme se tam, že islám je náboženství lásky, že imigranti jsou přínosem a ekonomickou vzpruhou a záštitou na naše stáří a tak podobně. Máme tu Bakalova média, která jedou čistě jen propagandu. Máme tu Českou televizi, která je v mnoha otázkách prostě tendenční. Stránky Naštvané matky a NE-CZ podávaly informace z druhé strany. Z té skeptické, pochybující. A, samozřejmě, neměly za sebou sponzora velikosti Babiše, neměly za sebou Bakalu, ani notičky z unie, v tomto případě tedy z Kremlu, jak tvrdí oponenti-udavači.

Novodobí udavači

Za zrušením stránek stojí, jak tvrdí admini Naštvaných matek, udávání ze strany názorových oponentů, kteří se jali kašlat na diskusi a prostě začali s desetiletími ověřenými praktikami bolševismu i nacismu. Tedy s udáváním. S násilným umlčováním. I my jsme si prošli podobnou snahou jednoho z novodobých udavačů, který se nás snažil odstřelit na Facebooku a pak nám vyhrožoval žalobou (jako každý slabý člověk, který máchá paragrafy v domnění, že se jich všichni bojí, a ve výsledku skončí jen u toho šermování). Žel Bohu (pro něho) se o cenzuru pokusil před 21. srpnem, kdy mašinérie nejela na plné obrátky. Kdyby se pokusil teď, třeba už bychom letěli.

Ovšem přesné načasování zrušení zmíněných stránek ukazuje na trochu systémovější problém. Před nedávnem byli na Západě odříznuti od sociálních médií všichni úhlavní buřiči typu Tommy Robinson, Paul Joseph Watson, Info Wars, Alex Jones a mnozí další. Odříznuti, stejně jako Naštvané matky. Z tohoto pohledu to tedy vypadá jako záměr Facebooku. A její provozovatel Mark Zuckerberg byl několikrát na koberečku v lóžích Evropské unie i jednotlivých vysokých politiků (Merkelová, Junker, Macron). Což prostě páchne.

Jaký to bude mít dopad?

Úsměvný. Stránky jsou zrušené. Ale lidi a jejich názory se zrušit nepodařilo. Ba naopak, jen to rozvášní jejich snahu. Naštvané matky měly rozjíždějící se záložní stránku, tu udavači frontálním útokem zrušili během včerejšího dne. Stejně tak donutili hromadným nahlašováním zablokovat osobní účet zakladatelky Naštvaných matek Evy Hrindové. Stránka NE-CZ přechází na ruskou obdobu Facebooku, na VK.com, potažmo na sociální síť V kontakte. Tedy tam, kam na ně místní cenzoři zatím, předpokládejme, nemůžou. Předpokládám, že i Naštvané matky o podobném přemýšlejí. Co pak, milí udavači a cenzoři? Budete mít čistý Facebook, budete si tam honit ega vlastní slepoty a dál? Lidi jste tím neeliminovali, jejich názory už vůbec ne. Dokázali jste vlastně jediné – prohloubit tu nesnášenlivost mezi dvěma tábory. Místo toho, abyste se naučili komunikovat, diskutovat. Žádná tyranie neumí diskutovat, ta umí jen umlčovat. Ovšem touha po svobodě je vždycky příliš silná a umlčet se prostě nedá.

A tak si tak sakra říkám  co vás to všechny posedlo?!? Copak neumíte mluvit, diskutovat, hledat? Copak musíte být všichni tak přímočaří, jednostranní a neuvěřitelně agresivní? Moc rád bych zkřížil kordy s někým, kdo zmíněné stránky nahlásil. Sepsat oboustranně přínosný rozhovor, kde bychom společně odpověděli na otázku – proč. Protože já v tom prostě nevidím smysl, ale jen vyvolávání nálad, které mohou být ve výsledku strašlivé. Tvořit společnost neznamená bojovat, ale dohodnout se. Mluvit spolu. Tvořit spolu. Snažit se chápat, ne vylučovat, nenávidět a pohrdat.

 

Vložil: Štěpán Cháb