Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zničehonic mi strčil ruku zezadu mezi nohy až k… Slavný český fotograf odsouzen bez soudu. Přečetli jsme

28.08.2018
Zničehonic mi strčil ruku zezadu mezi nohy až k… Slavný český fotograf odsouzen bez soudu. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Antonín Kratochvíl - autoportrét

VIDEO, FOTO Kampaň #MeToo má jednu oběť z řad Čechů. Jde o slavného fotografa Antonína Kratochvíla, kterého nařkly tři jeho kolegyně ze sexuálního obtěžování. To stačilo, aby ho slavná a prestižní světová fotografická agentura VII., jejíž je emeritním členem, vyškrtla ze svých řad. Jde ale skutečně o oběť, nebo o muže, který zneužívá své postavení? MF Dnes na otázku nedává jasnou odpověď.

Antonín Kratochvíl je od pohledu svéráz, jde ale o velmi úspěšného fotografa. I on se ale ocitl mezi muži, kteří byli obviněni v rámci kampaně #MeToo a bez soudu odsouzeni, konkrétně přestal být zasloužilým členem význačné agentury. Vše rozpoutal článek, ve kterém se americká reportérka Kristen Chicková dotazovala na poměry mezi fotografy, konkrétně na to, zda jsou zde ženy terčem sexuálního obtěžování. Na Kratochvíla si stěžovaly tři ženy, fotografky. Konkrétně pak Anastasia Taylorová-Lindová, jeho dřívější kolegyně z agentury: „Stalo se to před čtyřmi roky. Měla jsem na sobě dlouhou sukni a stála ve skupince lidí u okna, měli jsme zrovna přestávku. Antonín ke mně přišel a zničehonic mi strčil ruku zezadu mezi nohy až k vagině. Tam tu ruku chvíli nechal. Úplně jsem ztuhla a nezmohla se na reakci,“ popsala prý Anastasia v článku obtěžování. Sama prý nechtěla Kratochvíla „prásknout“, vše řekla až za účelem článku: „Měla jsem za to, že s takovým chováním se prostě musím smířit. Nechtěla jsem být za tu nedůtklivku, co si hned stěžuje. Už když jsem do agentury nastoupila, Kratochvíl komentoval nahlas přede všemi moje prsa. Nikdo na to nereagoval, a když jsem se ozvala, dostalo se mi odpovědi typu - Antonín je holt takový." 

Líbal je proti jejich vůli

Dále se přihlásila ještě anonymní fotografka, kterou měl Kratochvíl proti její vůli líbat, stejně jako fotografku Stephanii Sinclairovou. Ta sama s nařčením nevystoupila, ale promluvili svědci, kterým se měla svěřit. Těm řekla, že s ní Kratochvíl hovořil velmi vulgárně. A konečně, další členka agentury VII Jessica Dimmocková prý prohlásila, že i ji Kratochvíl líbal: „Toto je poprvé, co to většina z mých kolegů a přátel uslyší, ale před lety i mě Antonín začal líbat proti mé vůli. Ani já jsem o tom tehdy nikomu neřekla. Držela jsem to v tajnosti ne proto, že bych ho chtěla krýt, ale proto, že to bylo osobní. Je spousta důvodů, proč ženy o podobných útocích mlčí," uvedla na sociální síti. 

Fotograf na pár let starém snímku, foto Facebook

Slovo muže dnes nemá žádnou váhu

Antonín Kratochvíl se k událostem vyjádřil před pár týdny v časopise Reflex, dále už nechtěl případ komentovat. „Je to moje slovo proti jejím. Jaký mají ty dvě motiv, to se mohu jen domnívat. Jednu jsem neznal, jen jsem ji potkal v Paříži, když tam byla naše výroční schůze. Tu druhou jsem znal, byl jsem s ní v Iráku. Problém byl v tom, že, když odcházela z naší agentury, tak jsem se proti ní postavil. Musel jsem ji nějak naštvat, jinak si to nedovedu vysvětlit, že si na mě vymyslela takového kraviny. Pak jsem se s ní setkal tady v Praze. To se divím, že se mnou šla, když si myslí, že jsem takové prase. Neznám to zákulisí, ony už členky mé agentury nejsou. Mé bývalé agentury, protože mě suspendovali. Mrzí mě to, v tomhle kšeftu jsem byl padesát let. Nikoho jsem nikdy neobtěžoval. Naopak. Jejich slovo má asi větší váhu. Když jste muž, nikdo na vás nedá. Možná se spojili s někým, kdo chce moji agenturu zničit,“ uvažoval v časopise Reflex. Paradoxně, podívejte se ZDE na video, kde se Kratochvíl zastává žen a rovného odměňování...

Charisma, co by se dalo krájet

Na jeho podporu se ale vyslovilo mnoho jeho kolegů, či jiných lidí, vznikla také petice. V MF Dnes ho podpořila třeba herečka Mahulena Bočanová, kterou Kratochvíl fotil pro New York Times: „Tonda je geniální fotograf a silná osobnost se specifickým smyslem pro humor. Je pro mě nepochopitelné, že ho někdo nechápe správně. Fotili jsme v romském ghettu v oblečení od Gucci, pak jsme jeli nakoupit k řezníkovi skvělé maso a celý den prokecali. Je to strašně sympatický chlap, který nemá zapotřebí opruzovat ženy. Má charizma, které by se dalo krájet. Víte, někdo s takovým intelektem, životem a humorem jako Tonda musí ženské spíš odhánět," tvrdí Mahulena Bočanová v MF Dnes.

 

Tento ikonický Kratochvílův snímek herce Willema Defoa již na internetu nenajdeme, dočteme se, „page not found“ - agentura všechny jeho fotografie smazala

Anonymní svědectví proti Kratochvílovi

MF Dnes ale tvrdí, že zná české ženy, které neměly s Antonínem Kratochvílem jen dobrou zkušenost, ženy chtějí zůstat zcela v anonymitě, nechtějí ani prozradit konkrétní špatný zážitek: „Podle těchto výpovědí byl Kratochvíl při práci vulgární a žoviální až nemístně a na vymezení hranic reagoval podrážděně. Začal prý pak být nepříjemný, shazovat je před ostatními a jedné z nich dokonce sprostě nadávat. Jejich zážitky naznačují, že ozvat se a vymezit si hranice nemusí být vždy tak jednoduché, zvlášť když jde o mladou ženu a staršího, slavného muže. I hranici toho, co je pro koho přijatelné, má dnes každý jinde,“ uvádí MF Dnes.

 

Je to prostě bourák

Známý český fotograf David Neff, který fotí právě pro Mafru, vyjádřil svému kolegovi podporu: „Antonín je světák a dobrodruh, prostě bourák. Má ohromnou energii a charizma, čiší to z něj. Když fotíte světové celebrity, musíte mít sakra sebevědomí na to, aby vás braly vážně. David Bowie nebude chodit po městě a nechávat se fotit jen tak někým." Podle Neffa bylo vždy Kratochvílovo chování vůči ženám korektní: „Není žádný sexuální loudil. Ženské má rád, to ano, ale jim se líbí a jsou to spíš ženy, které vyhledávají jeho. On je vždycky středem pozornosti, naprosto oslňující. Mluví lidově, ale je to ten typ, který sprostá slova umí použít. K němu to naprosto sedí."

+

Za Antonína Kratochvíla se postavilo obrovské množství jeho kolegů. Ti všichni věří, že slavný fotograf ženy neosahával, ale choval se k nim korektně. A stojí při něm i jeho čtvrtá manželka, Gabriela Kratochvílová. 

-

Kampaň #MeToo se začíná zvrhávat v hon na čarodějnice. Těžko pochopit, proč bývalá Kratochvílova agentura odsoudila i jeho dílo, které nyní na stránkách agentury VII už prostě nenajdete. Navíc, případ Antonína Kratochvíla nevyšel najevo tak, že by se postižené ženy samy ozvaly, ale teprve, když ho reportérka začala cíleně rozkrývat, vyptávat se, zkrátka tak zvaně rybařit v naději, že se jí něco povede objevit. Nejsme proti kampani apriorně, jen cítíme, jak za prvé nerespektuje kontext doby – marná sláva, pokud nejde přímo o znásilnění, což bylo a je trestné, dříve panovaly trochu jiné mravy; za druhé pak v podstatě nedává možnost obětem se bránit. A to je vždy špatně.

 

 

 

Vložil: Michaela Špačková