Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vadí mi, když tady nedodržuje zákony někdo, kdo je zde ilegálně, říká Pepa Vojtek z Kabátů. Přečetli jsme

27.08.2018
Vadí mi, když tady nedodržuje zákony někdo, kdo je zde ilegálně, říká Pepa Vojtek z Kabátů. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Pepa Vojtek

FOTOGALERIE Jméno Josefa Vojtka je od začátku spjaté s kapelou Kabát. Jeho chraplák ji doprovázal od začátku, je v ní od roku 1988, tedy třicet let. Kromě toho rozjel kariéru jako velmi úspěšný muzikálový herec, hrál v Krysaři, Hamletovi, Třech mušketýrech, Galileovi, Draculovi a mnoha dalších. Po prázdninách se opět můžeme vypravit na muzikál Mefisto, ve kterém si střihl dvojroli Mefista a Fausta zpěvák Josef Vojtek. O svém účinkování v něm pohovořil před časem v časopisu Týden.

I jeho osobní život je zajímavý. Ženatý byl třikrát, dětí má pět, třeba s herečkou Sabinou Laurinovou, poté si vzal Libuši Haraštovou, později Hůlkovou, poté Vojtkovou. Od tanečnice Libuše utekl k její kamarádce Jovance Skrčeské. Po padesátce se už snad uklidnil a konečně zůstává věrný.

Jak je to s tím životem

Josef Vojtek v rozhovoru poznamenal, že než z nějakého pekla a záhrobí, ale živých lidí: „Myslím si, že peklo si děláme my lidi tady na zemi. Nevěřím, že bych po skončení své pozemské pouti přišel někam k bráně, kde bude stát nebeský ouřada a bude rozhodovat, kdo půjde dolů do pekla a kdo nahoru do nebe. Nevěřím tornu, že vám můžou mrtví ubližovat, a nebojím se jít v noci na hřbitov. Ublížit vám můžou vždycky jenom ti živí. Věřím v to, že všechno, co se na zemi děje špatného, má nějakou příčinu. Za tou stojí člověk, nikdo jiný.“

Role nehraju, prožívám je

Svou roli Mefista a Fausta má rád: „Je to role, ve které se cítím dobře. Původně jsem chtěl říct, že se mi hraje dobře, ale to asi v mém případě není úplně přesné. Hrajou herci, což já nejsem. Jednou kdosi řekl, že vrchol herectví je, když role nehrajete, ale žijete. A já jsem zjistil, že tím, jak nejsem studovaný herec, své role opravdu žiju,“ svěřil se Josef Vojtek v časopise Týden. On sám by ve svém životě nic neměnil: „Nelituju ničeho, co jsem v životě udělal.“ Cítí se totiž spokojený: „Jsem šťastný, že mám zdravé děti, že kapela drží pohromadě, že můžu dělat, co mě baví. A že na co s kapelou sáhneme, nám vychází.“

Revivaly to nehrajou dobře

Kapele se stále daří dobře, je široce oblíbená, vlastně žádné skutečné konkurenty nemá: „Konkurence možná není přesný výraz, máme spíš kamarády, kolegy. My jsme měli tu výhodu, že od začátku jsme dělali vlastní písničky. Už když jsme hráli zábavy, jeli jsme svoje věci kromě asi dvou předělávek od Judas Priest a Status Quo. A utáhli jsme tříhodinovou zábavu. Když jsme vydávali první desku Má ji motorovou, lidi už věděli, kdo je Kabát a co dělá za písničky,“ konstatoval Josef Vojtek v časopise Instinkt. Kapela má mnoho napodobovatelů, tzv. revivalů: „Drtivá většina to ale hraje špatně, až jsme si říkali, že bychom dali akordy z našich nejznámějších písniček na náš web, ať to ty kapely hrajou alespoň trochu poslouchatelně,“ poznamenal.

Revival, co nehraje fér

Od jednoho z revivalů se dočkala kapela dokonce podtrhu: „Jedni kluci nám volali, jestli by mohli mít podobné logo jako my a že by tam k tomu dali slovo „revival". Říkali jsme jim: „Hele, kluci, na logo máme ochrannou známku, přes to nejede vlak:' A oni, že tam opravdu viditelně uvedou, že je to jen revival. Pak jedu a koukám, na autobusové zastávce visí plakát s naším logem. Říkám si: „Ty jo, co se to děje, nevím o tom, že bychom tady měli hrát." Tak jsem si plakát pořádně prohlídl a slovo „revival" tam bylo úplně miniaturním písmem. Tak tohle asi není úplně fér. Nápis revival museli tedy kluci zvětšit, ale fajn, aspoň s námi nějak komunikovali!“

Zastali se Ortelu

Kapela Kabát se při vyhlašování ankety Český slavík zastala kapely Ortel. Ten by totiž v anketě vyhrál, kdyby pořadatelé hlasy pro něj nezrušili, kapela prý porušila soutěž. Kabát nakonec vyhrál, ale cenu chtěl vrátit: „Českou hudební scénu neposlouchám, ale chtěl bych k tomu říct, že když už se tady v listopadu 1989 mávalo klíčema a volalo se po demokracii, myslím si, že každý má právo říct svůj názor. Jestli je správný, nebo ne, už musí posoudit ti, co tvoří zákony této země. Ale nikdo nemá právo nikomu zakazovat svůj názor říkat. Protože pak už se nemůžeme bavit o demokracii. Vše je jen odraz toho, co se ve společnosti děje. Já bych taky nerad, aby se moje děti bály vyjít na ulici. Vadí mi, když tady nedodržuje zákony někdo, kdo je zde ilegálně, tedy nedohledatelný, a tím pádem i nepostižitelný. To ale není rasismus,“ prohlásil v časopisu Týden a dodal: „Jde jen o to, aby naše zákony platily pro všechny bez výjimky. Když jste na dovolené třeba v Emirátech, taky vás nepustí v kraťasech do mešity a není to rasismus. Prostě jste porušil řád. Musíte prostě respektovat jejich pravidla a zákony, což je v pořádku. A byl bych rád, aby to platilo i opačně,“ vyjádřil se.

+

Kabáti se zastali ve Slavících kapely Ortel, pravda prý musí vyjít najevo, padni komu padni. To je pochopitelně sympatické, Kabát mohl anketu v pohodě vyhrát, ale dal přednost skutečným výsledkům.

Revivaly máme my Češi velmi rádi. Je smutné se dočíst, že některé revivalové kapely na svých vzorech vlastně jen parazitují.  

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace