Stále stejný Miloš Jakeš: Zase došlo na zpěváky. Zalitoval, že neumí zpívat a vehementně obhajoval srpen 68
26.08.2018
Foto: Real Film Production
Popisek: Miloš Jakeš
Někdejší generální tajemník Komunistické strany Československa Miloš Jakeš po mnoha letech promluvil. A nic nezůstal dlužný své pověsti. Soudruh, který se ke konci kariéry proslavil svým legendárním projevem, opět svými slovy vzbudil pozornost. Za svými postoji si dodnes stojí a obhajuje i vstup armád Varšavské smlouvy do naší země. Podle něj to okupace nebyla. A zase došlo i na zpěváky.
Na Miloše Jakeše se v souvislosti s letošním 50. výročím srpnové okupace příliš nevzpomíná, i když je jedním z mála žijících pamětníků tehdejšího dění, odehrávajícího se ve vrcholných orgánech KSČ. Jako člen předsednictva se zúčastnil nejdůležitějších jednání. Těsně před okupací se vrátil domů, z dovolené v Sovětském svazu a musel s dalšími soudruhy řešit velmi vážnou situaci. Přiznal, že po srpnové okupaci čelil útokům na svou osobu, jednou přišel domu a našel domovnici, jak se snaží u vchodu do domu odstranit nápis „Zde žije zrádce Jakeš“.
Nebyla to okupace
Dodnes je přesvědčen, že v srpnu 1968 k žádné okupaci nedošlo. Přítomnost vojsk Varšavské smlouvy podle něj zabránila, aby u nás nedošlo ke kontrarevoluci jako v Maďarsku. Situace v okolních zemích a celé Evropě byla v té době velmi neklidná. Přítomnost okupačních armád omlouvá tím, že zde neměly žádnou moc jako třeba hitlerovská vojska. „Tedy mluvit o okupaci je podle mého názoru nesprávné. My jsme měli smlouvu, jako má dnes s některými zeměmi Amerika,“ snažil se obhájit svůj postoj v rozhovoru pro televizi XTV. S rozčilením připomněl, že americký prezident Regan napsal velkou stať na téma Jak zničit Sovětský svaz. A v této politice prý USA dodnes pokračuje.
Plačící Brežněv
Prozradil i jak na něj osobně zapůsobil Leonid Brežněv. Podle Jakeše byl velice emocionální, vůbec z něho nešel strach, spíše vyvolával lítost a úsměv a při řešení některých témat se prý i rozplakal. A rozplakat prý dokázal i své okolí, především ženy. Sám Jakeš ale uměl při rozhovoru také dojmout k pláči. Třeba když došlo na téma českých zpěváků. Právě o nich hovořil ve svém legendárním projevu na Červeném hrádku, kde se mimo jiné zmínil, že Hana Zagorová je milá holka, ale bere miliony.
Na otázku moderátora Veselého, zda má rád písničky Karla Kryla, bezelstně odpověděl, že je má rád, stejně jako další písničky a litoval, že on sám nemá talent zpívat. „Žena mi vždycky řekla, prosím tě, buď ticho. Když se někde zpívalo,“ postěžoval si. A dokonce se nechal slyšet, že naše zpěváky dokonce uctíval, protože zářili nejen u nás, ale i ve světě. Pak ovšem zalitoval, že zpěvákům nebyla na ústředním výboru věnována patřičná pozornost, že se mohly omezit různé výstřelky.
Je to v dobrým stavu?
Překvapivé ovšem bylo, že si pochvaloval současnou politickou situaci: „Já bych řekl, že je to v dobrým stavu v daný moment.“ Na rozdíl od dřívějších vlád, které prý destruovaly národní hospodářství, všechno rozkradly a vyvedly kapitál za hranice. „To jsou obrovský ztráty,“ rozčílil se. Někam ovšem pozapomněl, že se na tom podílela i současná politická reprezentace. Veselý se ho logicky zeptal, jak se vyrovnává s tím, že v naší zemi vládne kapitalista. Podle Jakeše je na prvním místě stabilita země: „Musí rozhodovat rozumní lidi. Byl tak vybrán a zvolen. To je demokracie. Je lepší mít člověka s jasným programem.“ Stejně tak ctí i Miloše Zemana, ale přiznává, že je to člověk rozporuplný.
Nejvíce ho však trápí, že se u nás během třiceti let kapitalismu narodilo o milion dětí méně. „O tom nikdo nemluví, nepíše, nekřičí do světa,“ uvedl v rozhovoru pro televizi XTV.
Vložil: Adéla Hofmanová