Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ohlušen tichem, sám uprostřed davu, oslepen blikajícími světly... Odešel kultovní dýdžej, sám se rozhodl. Soundtrack pro tuhle dobu dělal právě on

26.08.2018
Ohlušen tichem, sám uprostřed davu, oslepen blikajícími světly... Odešel kultovní dýdžej, sám se rozhodl. Soundtrack pro tuhle dobu dělal právě on

Foto: Facebook / Spilberk Openair 2016

Popisek: DJ Loutka

VIDEO, FOTOGALERIE Nedělní ráno bylo pro české milovníky party a houseové muziky velmi smutné. Od časných hodin se totiž šířila zpráva, že česká DJ legenda, Michal Maudr řečený Loutka, zemřel. Bylo mu teprve 51 let. 29. srpna proběhne od 18:00 rozloučení v Krematoriu Strašnice. Ve 20:00 začne k klubu Futurum Goodbye s Loutkovým vzorem DJ Dimitri form Amsterdam. Veškerý výdělek půjde na uhrazení rozloučení a vytvoření náhrobku ve tvaru vinylové desky. Na rozloučení se rozjela i kampaň na fundraisingovém HitHitu.

Když před rokem slavil padesáté narozeniny v pražském klubu Roxy, celý klub stál jako jeden muž a žena a oblíbenému DJ aplaudoval, skákal a ječel. Bez pochyby nejoblíbenější a nejznámější český DJ si na nezájem rozhodně nemohl stěžovat, a to i když byl rozkvět této scény dávno ten tam. Michal Maudr se původně vyučil automechanikem, což bylo, jak on sám říkal, vtipné, neboť řízení auta jaksi neovládal. Tomuto povolání se nevěnoval, celkem brzo ho zcela pohltil svět party a houseové muziky. Michalovi se podařilo navštívit úplně první party u nás v klubu u Melouna, kam nový trend přivezli Holanďané. Muzika i atmosféra mu učarovala a jeho další směr byl jasný. Chtěl se naučit ovládat gramofony a mixážní pult a míchat muziku na party.

Legenda, kult, jak chcete…

To se mu podařilo, Michal Maudr se stal jedním z prvních českých DJ, hrál na prvních akcích ve Slovanském domě, na Ládví, v klubu Mišmaš, kde se formovala česká houseová scéna. S Jaroslavem Krampolem a pankáčem Petrem Sidem Hoškem z kapely Plexis založil agenturu Roxydust, která akce pořádala. Brzo agentura objevila také klub Roxy, kde pořádali noci Shake. Vlastně u všeho, k čemu DJ Loutka svou prací přispěl, bychom mohli uvádět přízvisko legendární, či kultovní.

Ti, kdo ale tehdy na zmíněné akce chodili, potvrdí, že tohle skutečně legenda a kult byla. Vždyť kolik z nás s touto muzikou seznámil právě on, kolik z nás se od něj nechalo pohltit tak novým a magickým světem taneční party? Kolika z nás změnila návštěva jedné party s DJ Loutkou a jeho tehdejším bratrem v rytmu dýdžejem Pavlem Bidlem život? Muzika, kterou hrál, měla často původ v Holandsku a Belgii, šlo o pěkně melodický house. Později začal taneční tracky i sám skládat.

Ani v nejšílenějším snu

Taneční muzika má svůj boom zcela jistě za sebou, na akce se chodí pořád, i když méně než třeba před deseti lety, DJ Loutka si na nedostatek hraní ale stěžovat určitě nemohl. Jeho jméno bylo dobře známé a stále ještě tahákem a lákadlem, aby přišlo dostatek návštěvníků. Jak sám tvrdil, muzika se mu pořád líbila, nějaká přítelkyně se kolem něj také našla. Před určitou dobou trpěl zdravotními problémy, které ho na chvíli vyřadily z běžného života, rekonvalescence ale proběhla v pořádku a opět naskočil do dýdžejského života se všemi přesuny, nevyspáním, rozhozeným denním režimem.

Když se 19. srpna brzo ráno roznášela zpráva, že je DJ Loutka po smrti a že nejde o žádnou náhodou, ale že odešel ze světa dobrovolně, zprvu jí nechtěl nikdo věřit. Jak by mohl zemřít někdo, kdo nedával nějaké deprese najevo, působil v pohodě a měl toho před sebou spoustu? Jen o týden později měl Loutka hrát na festivalu Mácháč, ten samý večer pak na party v poděbradském klubu. Ještě pár dnů před sebevraždou DJ Loutka hrál na řadě jiných akcí. To, co se poté stalo, by nikoho nenapadlo ani v nejšílenějším snu.

Odešlo kus srdce a také mládí

Na zprávu reagovaly stovky lidí – jak návštěvníků party, tak Loutkových kolegů. „Se slzama v očích se tak špatně píše... Odešlo kus srdce tolika lidí... Sbohem a šťastnou cestu, Míšo,“ neubránila se slzám Ivana Marcinová, alias DJ IM Cyber. Její kolegyně Ladida psala: „Rozzářil jsi mnoho očí… Díky… Tím, čím jsi pro mne byl, pořád jsi. Nejsi daleko… Jen na druhé straně.“ Novinář Luděk Staněk si uvědomuje, že s odchodem DJ Loutky odchází bezstarostná doba mládí: „Když zahrál v roce 1998 na Shake skladbu I Feel Love v tom slavným houseovým white label remixu Patricka Cowleyho, poprvé jsem zažil, jaký to je, když v Roxy “ulítne střecha”. Že “odchází kus mýho mládí” je zkurvená fráze, ale tady to bohužel platí, protože on téhle době zajišťoval soundtrack. Byl tam hodně, protože nebyl nikdo lepší.“

Život plný deprese a izolace

Před pár měsíci spáchal sebevraždu holandský známý DJ Avicii. Při té příležitosti se začalo psát o tom, že život DJ je plný izolace, drog a deprese a že to není taková selanka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Článek s tímto tématem DJ Loutka sdílel na jaře na svém Facebooku a připsal: „Pravda!!! Ale když bych mohl vrátit čas, nevolil bych jinak. Jen bych něco upravil.“ Jeden z jeho kamarádů dýdžejů s DJ Loutkou souhlasil: „Je to frustrující práce. Každý si mysli, jak je Dj obklopen lidmi a že vlastně pořád žije společensky život, ve skutečnosti je pořád sám za pultem. V hluku, nedávno ještě v kouři, blikajících světlech, ohlušen, pořád otravován nějakým opilcem. Nevyspí se. Pro partnersky vztah je ta práce zabiják, pro seznámeni taky – ocení to možná tak 18letá, pro starší to je vlastně odrazující. Prohozený denní noční režim. Člověk má tendenci pak, aby to přežil, dát si nějaký ty panáky, nedejbože drogy, což mu moc nepřidá. Kdyby alespoň byly z toho slušný peníze, ale platí se čím dál tím méně. Uživit se s tím dnes prakticky moc slušně nedá, nebo velmi obtížně, pokud člověk teda nehraje každý den - ale to ho zas zlikviduje.“

Legendy neumírají

DJ Loutka měl hrát včera v sobotu na festivalu Mácháč, a to v hlavním čase, kolem půlnoci, jak si dýdžej v jeho postavení zasluhuje. O tom, proč DJ Loutka dobrovolně odešel, mohou jeho fanoušci spekulovat. Utěšují se jedním, legendy, ty přece neumírají. Vzpomínkové akce se už připravují. Budou pochopitelně v tanečním rytmu a zahraje na nich stará garda dýdžejů z první generace.

Na fundraisingové službě HitHit vznikla sbírka na uhrazení vzpomínkového obřadu, který proběhne tuto středu od 18:00 v Krematoriu Strašnice a zároveň na vytvoření originálního náhrobku ve tvaru vinylové desky. Cílem je 300 000,- a po čtyřech dnech už na ní přibyla polovina. Rozloučit se s DJ Loutkou můžete v klubu Futurum ve středu od 20:00. Přátelé a fanoušci DJ Loutky ví, že i slzy umí padat v housovém rytmu. 

Vložil: Michaela Špačková