Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš ani Zeman nejsou Husák, říká režisér Sedláček. Já nesdílím tu hysterii…

25.08.2018
Babiš ani Zeman nejsou Husák, říká režisér Sedláček. Já nesdílím tu hysterii…

Foto: ČT

Popisek: Robert Sedláček při natáčení filmu Palach

VIDEO Režisér Robert Sedláček natáčí filmy, o nichž rozhodně nelze řici, že po nich za pár dnů ani pes neštěkne a většina z nich se těší jak zájmu publika, tak příznivé reakci kritiků. Tento týden měl premiéru jeho nový snímek Jan Palach, který on sám považuje za vůbec nejtěžší ve své filmařské kariéře. A není to přitom zdaleka poprvé, co se věnuje významným osobnostem našich dějin. Některé z nich z nich připomněl například v Českém století a vyvolal tím pořádný rozruch.

„Jan Palach je zatím ta největší výzva jakou jsem kdy měl, a nejtěžší film, jaký jsem kdy dělal. Trápil jsem se s ním dva roky,“ přiznal se v rozhovoru pro server Info.cz. Palachův sebevražedný čin byl podle něj atentát na svědomí společnosti, na to, jak se chovala. Zdůrazňuje však, že to není film o utrpení, ale o radosti. „Hodinu a půl se díváte na kluka, který chce žít a žije.“

Budete se smát...

Jana Palacha totiž zachycuje před tím, než se odhodlal ke svému statečnému činu, jako studenta, který se baví se svými přáteli, má svoji lásku. Na druhé straně ale byl jedna velká záhada. Sedláček zdůrazňuje, že nejde o historický dokument, ale o dílo, které má vzbudit emoce a umožnit divákům, aby si na Palacha udělali svůj vlastní názor. „A budete se divit, budete se i smát, někdy hořce, někdy radostně. To poslední co chci, abyste plakali.“ Sám přiznává, že on by něco podobného jako Jan Palach nedokázal udělat.

Zatím?

Moderátor Pavel Štrunce se Sedláčka také zeptal, co by řekl člověku, který by se dnes chtěl upálit proti politice Andreje Babiše a Miloše Zemana. „Babiš ani Zeman nejsou Husák a jejich moc nestojí na tancích a zatím ani na tajné policii. Zdůraznil bych však slovo zatím. Byl by to nesmyslný čin,“ odpověděl jasně. V této souvislosti uvedl, že například Itálie přežila Berlusconiho. Politická situace je podle něj složitá a podíl na tom mají všichni, jak Rusko, tak Amerika. Vadí mu, že je společnost rozdělená a špatně se v tom dýchá. Přesto u nás žádné Bilaky ani Husáky nevidí. Na druhé straně přiznává, že určité obavy veřejnosti, co se Babiše týká, chápe, nicméně si myslí, že jako podnikatel nepovede naši zemi směrem na Východ. „Já nesdílím tu hysterii, že se řítíme na Východ.“ Ale připouští, že se může mýlit.

Zeman? Nebo Nagyová?

Sedláček sám se snaží do svých filmů právě proto vnášet určitý klid. Na politické události se dívá zpětně, s odstupem a v souvislostech, ví, že vše už tady bylo. Tak je tomu i v případě Miloše Zemana. Prozradil, že se s ním potkával léta, v době, kdy byl zcela svobodný, ostatně ještě jako dokumentarista o něm natočil celovečerní dokument. V té době byl Miloš Zeman důchodcem na Vysočině a podle Sedláčka vůbec netušil, že by se ještě mohl vrátit na politickou scénu.

„Léta o něm přemýšlím,“ říká. Nemyslí si, že se Zeman zásadně liší od předchozích prezidentů, například Beneše a Masaryka, a připomněl dokonce, že T. G. Masaryk nechal střílet do dělníků. Je však přesvědčený, že současná politická reprezentace by měla být velkorysejší a zbytečně neprovokovat. Éru Miloše Zemana i dění na současné politické scéně určitě bude reflektovat. Prozradil, že další film natočí o vzpouře lidí jeho generace, o nedávné současnosti. Mimo jiné se bude točit kolem kauzy Nagyová.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace