Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K obětem normalizace patřila i populární televizní hlasatelka Milena Vostřáková. Přišla o práci i o manžela, téměř v jeden den. Tajnosti slavných

21.08.2018
K obětem normalizace patřila i populární televizní hlasatelka Milena Vostřáková. Přišla o práci i o manžela, téměř v jeden den. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Milena Vostřáková v době, kdy byla královnou televizní obrazovky

Stačila jediná věta, související se srpnovou okupací Československa, a podobně jako řada jejích kolegů, musela Milena Vostřáková odejít z obrazovky. Společně s Hedou Čechovou a Jarmilou Šusterovou patřila k trojici nesmírně populárních televizních hlasatelek šedesátých let. I když čelila krutým životním zkouškám, nikdy se nepřestala smát a svoji bolest tajila před blízkými i na veřejnosti.

Než nastala po srpnové okupaci éra normalizace, prožívala krásná a stále usměvavá hlasatelka dobu velké slávy. Od diváků dostávala stovky dopisů, mimo jiné se zajímali o to, kdo ji češe nebo kdo jí šije šaty. „My jsme tenkrát byli nositelkami módy,“ pochlubila se nad hromadou dopisů v Třinácté komnatě České televize. A ctitelé jí zase posílali polibky na dálku nebo nabídky k sňatku. Jeden obdivovatel jí dokonce psal více než rok a půl každý den expres dopisy a v každém z nich jí poslal desetikorunu. Později jen pětikorunu, s omluvou, že již pracuje jen na jednu směnu. Peníze mu vrátit nemohla, protože záhadný ctitel neuvedl svoji adresu.

 

Milena Vostřáková v 13. komnatě, foto ČT

Smutné Vánoce

Ve svém soukromém životě byla zpočátku velmi šťastná. Její první manžel Miroslav Zachata pracoval společně s ní v televizi a vychovávali dceru Aničku. Bohužel však byly Mileniny šťastné dny brzy sečteny. U manžela se v pětačtyřiceti letech nečekaně objevila leukémie a Milena to zjistila těsně před Vánoci. „Já jsem dělala Vánoce, jak mají být, vůbec jsem to neřekla rodičům. Přišel Štědrý den, všichni se radovali u stromku, holčička byla roztomilá, ale já jsem již věděla, že jsou to poslední Vánoce s mým mužem,“ zavzpomínala na jedno z nejtěžších období svého života s dojetím. Když byla sama doma, křičela, aby ze sebe dostala všechnu bolest. Před šestiletou Aničkou potom zatajila i zprávu, že její tatínek zemřel. Teprve později našla sílu jí to oznámit, ale pouze z obavy, že by se o smrti otce dozvěděla od někoho jiného.

 

Milena Vostřáková v 13. komnatě, foto ČT

Osudová věta

Týden po manželově smrti dostala Milena Vostřáková zákaz vystupovat v televizi, v rádiu, i na veřejnosti. Několik měsíců předtím totiž na obrazovce pronesla osudovou větu. Po skončeném vítězném utkání našich hokejistů se Sovětským svazem jim připila na úspěch s tím, že šlo o vítězství nejen sportovní, ale i morální. Vedení televize ji pak obvinilo, že svým projevem rozpoutala protisovětské vášně. Ocitla se v těžké životní situaci, zůstala sama s dítětem a bez prostředků. Totální zákaz ji neumožnil ani moderovat vesnické zábavy. Nakonec ale přece jenom mohla zůstat v televizi, alespoň jako „holka pro všechno“. Za dvanáct stovek plnila různé příkazy, co má přinést nebo koho přivést. Až po deseti letech dostala nabídku od zpěváka Milana Chladila, aby uváděla koncerty, na nichž účinkoval s Yvettou Simonovou, Karlem Hálou nebo Rudolfem Cortésem.

 

Do třetice všeho dobrého i zlého

Jenže pak ji potkala další automobilová nehoda (v pořadí již třetí), a tři měsíce poté, co se podruhé vdala, jí kvůli těžkému úrazu hrozil život o holích. Díky poctivé rehabilitaci se po čase opět dokázala postavit na vlastní nohy a po roce 1989 se i vrátit do televize. V době, kdy před deseti lety natáčela Třináctou komnatu, si s úsměvem pochvalovala jak je ráda, že všechny překážky v životě zvládla, protože je optimistka. Stále velmi pohledná a vitální žena netušila, že jí však zbývají pouhé tři roky života.

V červenci 2011 náhle dostala těžký zápal plic a během několika dnů mu podlehla. Jak prozradila její kolegyně Kamila Moučková, v nemocnici prý vdechla nebezpečný virus. V rozhovoru pro deník Aha! připomněla, že Milenu Vostřákovou nikdy neviděla naštvanou nebo zlou. A nebyla rozhodně sama. Z hlasatelek své generace byla Milena nejmladší, ale odešla nejdříve.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace