Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidský dobytek, svině! Expremiér Nečas si přestal brát servítky. A milenka Nagyová…

25.07.2013
Lidský dobytek, svině! Expremiér Nečas si přestal brát servítky. A milenka Nagyová…

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Když Janu Nagyovou propouštěli z vazby, přijel si pro ni expremiér Nečas.

Od večera, kdy policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vtrhli na Úřad vlády a pozatýkali osm lidí včetně jeho nejbližší spolupracovnice, se Petr Nečas v médiích příliš neukazoval. Jeho velký rozhovor pro týdeník Reflex však přinesl řadu ostrých výroků, jimiž bývalý premiér útočí na policisty a státní zástupce. Jedná se podle něj o jakobínskou inkvizici, která zde chce vytvořit Českou prokurátorskou republiku. Metodami skvěle osvědčenými v komunistické vojenské prokuratuře.

Hned v úvodu rozhovoru bývalý premiér Petr Nečas prohlásil, že již není předsedou vlády, a proto se nemusí vyjadřovat tak uměřeně, jako ve funkci. A své ambici dostál prakticky ihned. „Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoliv,“ zahájil zostra. A aby bylo zřejmé, koho má na mysli, doplnil, že někteří prokurátoři jsou dnes schopni zneužít úplně všeho.  

Pak se rozpovídal o tom, že právě na něm si lidé, kteří chtějí Českou republiku transformovat na Českou prokurátorskou republiku, chtěli vyzkoušet, že mohou sestřelit úplně každého. „Vždyť já a Jana Nagyová jsme byli objekty soustavné šikanózní péče Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a některých vrchních státních zástupců z Olomouce v čele s panem Bajgarem už od podzimu 2011,“ pokračoval.

Žalobci prý pod různými záminkami mapovali jeho činnost, například když zcela nesmyslně vyslýchali Janu Nagyovou kvůli odhalení utajeného svědka v kauze Pandur, a vyptávali se jí na otázky, které s případem nesouvisely, ale mapovaly činnost předsedy vlády a jeho sekretariátu. Celou věc prý sice řešil s představiteli policie, ale nepřikládal jí takovou důležitost. Až po zadržení Jany Nagyové mu prý došlo, k čemu to všechno směřovalo.

Rukopis komunistických vojenských prokurátorů

Redaktoři Reflexu pak expremiérovi nabídli spekulaci, že v celé věci mohl hrát roli fakt, že vrchní státní zastupitelství v Olomouci je tradičně baštou bývalých vojenských prokurátorů. Nečas uvedl, že o této souvislosti nepochybuje. „V celé kauze je cítit silný rukopis komunistických vojenských prokurátorů, k nimž měli státní zástupci Ištvan a Bajgar vždy blízko,“ prohlásil Nečas a zmínil osobu Igora Stříže, bývalého vojenského prokurátora a dnes náměstka Nejvyššího státního zástupce, který dlouhá léta působil na olomouckém vrchním zastupitelství jako náměstek Ivo Ištvana.

„Řada právníků mě upozornila na způsob, jimž jsou pospojovány různé paralelní příběhy do obrazu obrovského spiknutí,“ pokračoval bývalý předseda vlády v šokujících odhaleních. „Dřív se to zdůvodňovalo slovy, že je to síť imperialistických nebo sionistických agentů a protistátní spiklenecké centrum. Dnes máme klientelistickou síť, nebo mafiánské centrum. Celý ten policejně prokurátorský slovník je velmi podobný,“ dodal.

Pak potvrdil informaci Reflexu, že státní zástupce Bajgar údajně velmi tvrdě tlačil na ostravského soudce, který rozhodl o vazbě pro osmičku obviněných kolem Nagyové. Ten prý původně uvalení vazby odmítal.

Nebyla to žádná „sekretářka"

Pak se rozhovor stočil na osobu Jany Nagyové a její roli na Úřadu vlády. Nečas se především ohradil, aby se o ní nemluvilo jako o „sekretářce“. „Patřila mezi hlavní TOP úředníky, pod níž spadaly tři odbory,“ protestoval. Pak však připustil, že si on i Nagyová byli vědomi, že se dopustili nepřípustného propletení osobního a pracovního života.

„Ale všem, kteří se nad tím chtějí pohoršovat, vzkazuji: Kdo jsi bez viny, hoď kamenem. Mezilidské vztahy většinou vznikají na pracovištích,“ uvedl, načež vyjmenoval téměř všechny své předchůdce, kteří si prý všichni našli svou současnou partnerku „na pracovišti“. On s Nagyovou prý byli připraveni situaci řešit, a to tak, že ona by odešla a Nečas oznámil, že po příštích volbách úplně odejde z politiky.

Jenže státní zástupci prý o tomto plánu díky odposlechům věděli, a proto celou akci museli urychlit. V budoucnosti očekává, že útoky na jeho osobu budou pokračovat. „Očekávám dehonestující kampaň, řízené úniky z odposlechů a sledování, aby nás znevěrohodnili, včetně věcí ze soukromí,“ odhaduje. Podle něj jsou už dnes policisté a žalobci schopni oddělat kohokoliv. „Ukážou na vás prstem a prostě vás zaříznou. Říkám to s plnou vážností a dodávám, že se to může stát komukoliv,“ prohlásil ostře.

Podle Nečase v Česku existuje silná společenská nálada po zatýkání. „V jejím centru je umělý fetiš antikorupčního boje,“ prohlašuje. Tento boj je podle něj nezbytný, ale pokud zatlačí všechno ostatní do pozadí, může společnost zničit. „Vzniká zde antikorupční jakobínská inkvizice, jež může ohrozit občanské svobody,“ varoval expremiér závěrem. 

jav, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová