Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Američtí novináři si útoky a urážky líbit nenechají. Ti naši se mezi sebou naopak hádají

23.08.2018
Američtí novináři si útoky a urážky líbit nenechají. Ti naši se mezi sebou naopak hádají

Foto: Facebook

Popisek: Kopou za Babiše?

Ve skutečně demokratických režimech si nikdo nedovolí zpochybňovat zásadní roli médií, ať už těch veřejnoprávních či soukromých. Nejen, že plní funkci informační (a řada politiků se leccos podstatného dozvídá právě z novin či televize), ale také velmi důležitou funkci kontrolní. Ne náhodou se o nich hovoří jako o hlídacích psech demokracie. Jedině díky novinářům na veřejnost proniknou informace o prohřešcích mocných. Platí přitom přímá úměra: Čím více ten či onen politik chybuje, tím více na média útočí.

A jakkoliv byla ještě donedávna za nejsvobodnější média považována americká či evropská, v posledních letech se situace výrazně zhoršuje a platí to bohužel i pro nás. Podle organizace Reportéři bez hranic se svoboda tisku nejvíce zhoršila právě v Evropě, především na Maltě, v Srbsku, Slovensku a v České republice. Jedním z důvodů jsou slovní útoky politiků na novináře, nezřídka skutečně skandální. A negativní roli hraje i skutečnost, že média stále častěji vlastní politici a vlivní podnikatelé.

Titulní stránky The Boston Globe, která odstartovala revoluci médií v USA, foto Facebook

Novináři nejsou nepřátelé

Americký prezident Donald Trump médii přímo opovrhuje a nechal se dokonce slyšet, že novináři jsou nepřátelé lidu. Jenže nepočítal s tím, že se proti jeho výrokům spojí více přes 350 amerických deníků. Ty se tento týden na titulních stranách proti Trumpovým útokům ohradily a odmítly jeho „špinavou válku“ proti nim. Zdůraznily naopak, že Trump svým jednáním ohrožuje demokracii. Celou akci inicioval list The Boston Globe, který zveřejnil úvodník pod názvem Novináři nejsou nepřátelé lidu. V něm mimo jiné připomněl, že svoboda tisku je součástí americké demokracie více než 200 let. A právě proto podpořil existenci svobodného tisku svou rezolucí i americký senát. Jeden z autorů rezoluce Brian Schatz, argumentoval: „Přísahali jsme, že budeme podporovat a chránit ústavu včetně jejího prvního dodatku o svobodě slova a tisku.“

Drsná doba?

O něčem podobném se nám u nás může prozatím jen zdát. Česká média nejenže při sobě nedrží, ale navzájem na sebe útočí. Nebrání se ani nehorázným útokům některých českých politiků. Generální ředitel České televize Petr Dvořák nedávno v rozhovoru pro DVTV uvedl, že je drsná doba, a tak si musíme na útoky i lživá prohlášení politiků zvykat. Prozradil, že ČT nepodá žalobu na premiéra Andreje Babiše, který reportéry ČT označil za zkorupovanou pakáž. A tento týden premiér Babiš útočil v přímém přenosu ČT na novináře z „Bakalových médií.“ Navíc označil šéfa protikorupční organizace Transparency International Davida Ondračku za lháře, v návaznosti na to, že podle organizace Babiš nadále ovládá Agrofert a jím vlastněná média.

Tak se to dělá!

Nejspíše není náhodné, že právě média, patřící do svěřenského fondu Agrofertu, společný postoj amerických deníků kritizovala. MF dnes v reakci na jejich akci zveřejnila analýzu, nazvanou „Média vedou proti Trumpovi vlastní džihád“. Podle Milana Vodičky prý dělají totéž, co vyčítají Trumpovi a tím se ničí. Je přesvědčen, že z amerických reportérů se stali aktivisté. Podle něj patřila americká žurnalistika k tomu nejlepšímu na světě, ale nyní se z nich stala vlastní karikatura.

„Objektivita šla stranou, vystřídaná zaujatostí, ohýbáním faktů a dvojím metrem. Zprávy jsou maskované osobní postoje redaktorů,“ píše autor. Je však otázkou, zda tato slova vypovídají více o amerických médiích či spíše o samotné MF Dnes. Podle nedávné analýzy Free Czech Media stoupl v MFD počet pozitivních článků o Andreji Babišovi z 30 na 202 (!) a počet kritických klesl na nulu. Ovšem do doby, než Babiš koupil MF Dnes a Lidové noviny, o něm tyto deníky zveřejnily řadu kritických příspěvků. Referovaly o něm například jako o předlistopadovém členovi KSČ, agentovi STB, oligarchovi a tenisovém partnerovi Stanislava Grosse. Že by to byla náhoda?

Vložil: Adéla Hofmanová