Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepřijde, nezavolá... Konec jednoho klikatého vztahu dostal moderátora na dno. Přečetli jsme

17.08.2018
Nepřijde, nezavolá... Konec jednoho klikatého vztahu dostal moderátora na dno. Přečetli jsme

Foto: ČT repro

Popisek: Jakub Železný se vrátil na obrazovky ČT po tříměsíční přestávce pohublý a trošku zarostlý...

Moderátor Jakub Železný neprožívá právě dobré období. Nedávno mu zemřela milovaná maminka Marta Davouze, s níž měl velmi úzký vztah; každý den si spolu volali, například, přidaly se ale i osobní, pracovní, finanční a osobní problémy. MF Dnes se moderátor svěřil, jak se svými potížemi bojuje. A jak se dostal málem až na dno.

Maminka Jakuba Železného Marta Davouze byla mimořádná žena, která dokázala ve zralém věku zcela změnit svůj život a poslední roky si patřičně vychutnat. Není se čemu divit, že měla na Jakuba Železného značný vliv: „Měli jsme v životě dost rozepří, ale v poslední době jsme se sblížili a volali si skoro každý večer. Většinou tedy hodně pozdě,“ vyprávěl v MF Dnes Jakub Železný. Vztah k jeho mamince se vyvíjel: „V dětství a v dospívání byl dobrý. Pak se pár věcí pokazilo. Maminka byla autoritativní a často jsem s ní nesouhlasil, stejně jako ona nesouhlasila s některými mými kroky. Ale já si řekl, že budu žít po svém, a mnoho let jsme se skoro nevídali. Pak se to úplně otočilo, a dokonce ke mně měla takovou důvěru, že mi před vydáním dávala ke kontrole svoje knihy.“ 

Radši si žil po svém

Úplně snadný vztah neměl Jakub Železný ani se svým tatínkem, zakladatelem Novy Vladimírem Železným: „Na spoustě věcí jsem se neshodl s ní, ani s tátou. Proto jsem od nich odešel a začal žít po svém. Nechtěl jsem, aby mi rodiče mluvili do života.“ Rodiče Jakuba Železného se rozvedli, zatímco Marta se provdala do Francie, jeho otec Vladimír Železný si vzal svou sekretářku Konstancii Železnou: „Oba ten svůj rozchod interpretují po svém a já jim nikdy nedělal soudce. Je mi jasné, že pravda bude někde uprostřed. Navíc si oba po rozvodu našli výborné partnery,“ uvedl v MF Dnes. Se svým otcem se sice na mnoha věcech neshodne, ale uznává jeho práci: „Já sice nikdy nechtěl dělat, co dělal on, ale vždycky jsem to uznával. Spousta věcí a principů, které u nás v soukromém vysílání zavedl, funguje dodnes. A když je televize opouštějí, dělají chybu. Ale mě tenhle svět opravdu nikdy nebavil. Ostatně, právě otec mě vychoval jako intelektuála. Tak proč bych se měl dívat na nějaké stupidní estrády?“ ptá se v rozhovoru pro MF Dnes.

 

Nemohlo jít o uzdravení

Hrůznou diagnózu rakoviny jater sdělili lékaři Martě Davouze v roce 2009, léčit se chtěla ve Francii. S nemocí zpočátku bojovala úspěšně, až do loňska, kdy se její stav zhoršil a Jakub Železný musel čelit drsné pravdě: „Já ještě loni mluvil s jejím francouzským operatérem, profesorem Boudjemou, který se časem stal rodinným přítelem. Byl zrovna u maminky na návštěvě. Říkal jsem mu, co si myslí jeho kolegyně z Motola, docentka Prausová, které jsem ukázal cédéčko s máminými snímky jater. Radila nám, že se máme časem připravit na paliativní fázi maminčina života. Tedy fázi, kdy už nejde a nemůže jít o uzdravení. On se na mě tak podíval a řekl: „Ale, Jakube, tvoje matka už v té paliativní fázi je. Jen nevíme, jak dlouho bude trvat." To byl krušný rozhovor. Ale dost mi otevřel oči.“ Marta Davouze zemřela na začátku července: „Říkal jsem si, že přece není možné, aby tady máma nebyla. Pro mě to byla první ztráta tak blízkého člověka v životě a pořád si ji vlastně neuvědomuju. Že nepřijde, nezavolá, za nic mě nevypeskuje, ani nepochválí. Že už jí nemůžu zavolat o radu.“

 

Marta Železná Davouze svou první lásku, Vladimíra Železného, potkala v patnácti, tu druhou  - Francouze  Joëla Davouze - v sedmapadesáti. Byla úspěšná spisovatelka, vyšlo jí šest knih, k vydání se chystá sedmá. A zakladatelka a dlouholetá ředitelka Centra Franze Kafky v Praze... Zemřela 4. července 2018.

Nejhorší půlrok mého života

Jakub Železný, jedna z nejpopulárnějších tváří veřejnoprávní televize, se na začátku léta z obrazovky záhadně vytratil, bylo toho na něj najednou moc: „To bylo kvůli mým zdravotním problémům. První půlrok letošního roku byl nejhorší půlrok mého života. Měl jsem starosti osobní, finanční, pracovní... Všechno, co si umíte představit. Do toho přišlo připravování se na smrt maminky. Byl jsem fyzicky i psychicky na dně. A pak jsem se zhroutil. Sesypal. Úplně.

Toto je oficiální foto Jakuba Železného z ČT (Mikoláš Křepelka), pochází z dřívější doby

A dál? Šel jsem za šéfy a požádal je o volno. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal mi řekl, že za ty roky v televizi je tohle to nejmenší, co pro mě můžou udělat,“ konstatoval Jakub Železný. Nedařilo se mu na všech frontách: „Málem jsem se stal obětí podvodu při koupi bytu a dostal se tak do velkých finančních problémů. V práci jsem mohl dělat věci lépe. Ani v osobním životě jsem se nechoval, jak bych měl. Uvědomil jsem si, že místo abych partnerce, která tou dobou strádala a chřadla, pomohl, ještě víc jsem ji trápil. Jenže jsem to vůbec neviděl a nechtěl si to připustit. Do toho přišly neshody s bývalou partnerkou, matkou mého syna,“ vypočítává dnes Jakub Železný. 

Dvě lahve denně

Problémy řešil Jakub Železný tou nejjednodušší cestou, vínem: „Množství, které jsem pil každý večer, bylo najednou neúměrné. A to až tak, že jsem si ráno nepamatoval večerní hádku a musel vyzvídat, o čem byla.“ Dopracoval se prý na dávku dvou lahví vína denně: „Díky vínu jsem získával sílu do každé hádky, která se opakovala večer co večer. Měl jsem pocit, že nedělám nic špatného, protože jsem u toho měl přece dobrou náladu.“ S pitím prý skončil ze dne na den: „Je to absolutně jednoduché. Stačí náraz do zdi a zděsí vás, kolik věcí jste způsobil. První krok byl ten, že láhev, kterou jsem si stejně jako každý večer koupil, jsem vylil do dřezu. A pak i tu druhou. Čtyři měsíce jsem se teď nenapil a asi to tak zůstane. Dokonce jsem se byl poradit na oddělení závislostí. Řekli mi, že závislý nejsem a alkohol pro mě byl jen náhražkou, abych zvládl stres.“ Svůj život prý nyní vidí z odstupu: „Přiznal jsem si, že žiju úplně špatně a všechno bych měl změnit. Uvědomil jsem si, kolik věcí jsem pokazil - i když to bylo možná ve snaze dělat je dokonale.“

+

Je obdivuhodné, že se Jakub Železný dokázal ke svým problémům přiznat a postavit se jim čelem, to se povede málokomu. Jeho vzpomínky na maminku jsou dojemné a je jasné, že tahle ztráta je velmi bolavá. Vždy seriózní novinář v rozhovoru ukázal svou lidskou a zranitelnou tvář.

 

-

Marta Davouze zemřela v třiasedmdesáti letech. Šlo o opravdu zajímavou a velmi odvážnou ženu, která tak milovala vkus a eleganci a která se v posledních letech věnovala i psaní úspěšných knih. Před několika lety se přestěhovala do Francie, kde koupila zámeček a znovu se provdala. Doma se tak už necítila v Čechách, ale ve Francii.

 

 

 

Vložil: Michaela Špačková