Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A mlčte! Je Občanská demokratická strana skutečně demokratická?

16.08.2018
A mlčte! Je Občanská demokratická strana skutečně demokratická?

Autor: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší - jak dlouho ještě v modrém dresu?

Václav Klaus mladší zdědil po svém otci mimořádný talent provokovat svými názory. Politik, který v parlamentních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů pro ODS, právě proto, že nahlas říká, co si mnozí pouze myslí, nyní odšpuntoval diskusi na téma skutečně horké a ve většině médií naprosté tabu. A sice účast českých vojáků na zahraniční misi v Afghánistánu.

Václav Klaus mladší tento týden zveřejnil na serveru Novinky.cz odvážný komentář, nazvaný ´Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu?´ A naprosto právem se v něm ptal, koho a co v této zemi hájíme. O smrti tří vojáků, kteří se stali obětí sebevražedného atentátníka, se vyjadřoval s úctou a dokonce konstatoval: „Na místě je úcta, hrdost.“ 

Náhubek z úcty k obětem. A mlčte!

Zároveň ale zdůraznil, že je zapotřebí si klást otázky o smyslu naší armády: „Nikoliv si nechat vnutit náhubek z úcty k obětem o okolnostech, armádě a všem - mlčte.“ Přiznal se, že nevidí jasný cíl a důvod, proč by měli naši vojáci bojovat a umírat v Afghánistánu. Připomněl, že v této zemi během čtyřicet let válečných konfliktů ztroskotaly dvě největší světové armády, sovětská i americká, a americkou účast přirovnal k debaklu ve Vietnamu. V textu se dopustil jedné nepřesnosti, když uvedl, že na misi v Afghánistánu se nepodílí Turecko. Hned sklidil kritiku svých spolustraníků, především Jany Černochové, která se nechala slyšet, že by něco podobného očekávala od komunistů nebo SPD. Klaus však v reakci na to uvedl, že tato nepřednost nemění nic na vyznění jeho komentáře. 

Podpora veřejnosti

Klaus to pak schytal i od řady komentátorů, kteří o něm v pohoršených článcích pejorativně psali jako o lháři. Je zajímavé, že se ale nikdo takto nepohoršuje, když se dopustí omylu či nepřesnosti jiný člen ODS. Ostatně, web Demagog.cz ze lží a polopravd usvědčuje většinu českých politiků. Václava Klause ml. v reakcích podporují stovky lidí, kteří jsou rovněž přesvědčeni, že omyl, týkající se Turecka, není v kontextu jeho komentáře až tak podstatný. A dokonce ho vyzývají, aby založil vlastní stranu, protože podobné názory jako on sdílí hodně lidí. Možná k tomu brzy dojde, protože někteří straníci již Václava Klause ml. vyzývají, aby odešel z ODS.

 

Nečitelné Turecko

Na celé hysterické kauze je ovšem největším paradoxem právě přítomnost Turecka v Afghánistánu. Tento kontroverzní člen NATO dělá těžkou hlavu vedení aliance, především proto, že vnitropolitický vývoj v zemi směřuje stále více k autoritářskému režimu. Ostatně, jeho počínání v Turecku je podobně nečitelné jako v Sýrii.

Namísto okřikování stranického kolegy by bylo užitečnější, kdyby se Jana Černochová zaměřila spíše na tureckou účast v Afghánistánu a na veřejnosti vysvětlovala, proč jsme v NATO společně se zemí, kde se dějí strašlivé věci. Anebo u nás, podobně jako v Turecku, budou opět pronásledovány odlišné názory a nastanou čistky?

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace