Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A mlčte! Je Občanská demokratická strana skutečně demokratická?

16.08.2018
A mlčte! Je Občanská demokratická strana skutečně demokratická?

Autor: Facebook

Popisek: Václav Klaus mladší - jak dlouho ještě v modrém dresu?

Václav Klaus mladší zdědil po svém otci mimořádný talent provokovat svými názory. Politik, který v parlamentních volbách získal nejvíce preferenčních hlasů pro ODS, právě proto, že nahlas říká, co si mnozí pouze myslí, nyní odšpuntoval diskusi na téma skutečně horké a ve většině médií naprosté tabu. A sice účast českých vojáků na zahraniční misi v Afghánistánu.

Václav Klaus mladší tento týden zveřejnil na serveru Novinky.cz odvážný komentář, nazvaný ´Za co umírají čeští vojáci v Afghánistánu?´ A naprosto právem se v něm ptal, koho a co v této zemi hájíme. O smrti tří vojáků, kteří se stali obětí sebevražedného atentátníka, se vyjadřoval s úctou a dokonce konstatoval: „Na místě je úcta, hrdost.“ 

Náhubek z úcty k obětem. A mlčte!

Zároveň ale zdůraznil, že je zapotřebí si klást otázky o smyslu naší armády: „Nikoliv si nechat vnutit náhubek z úcty k obětem o okolnostech, armádě a všem - mlčte.“ Přiznal se, že nevidí jasný cíl a důvod, proč by měli naši vojáci bojovat a umírat v Afghánistánu. Připomněl, že v této zemi během čtyřicet let válečných konfliktů ztroskotaly dvě největší světové armády, sovětská i americká, a americkou účast přirovnal k debaklu ve Vietnamu. V textu se dopustil jedné nepřesnosti, když uvedl, že na misi v Afghánistánu se nepodílí Turecko. Hned sklidil kritiku svých spolustraníků, především Jany Černochové, která se nechala slyšet, že by něco podobného očekávala od komunistů nebo SPD. Klaus však v reakci na to uvedl, že tato nepřednost nemění nic na vyznění jeho komentáře. 

Podpora veřejnosti

Klaus to pak schytal i od řady komentátorů, kteří o něm v pohoršených článcích pejorativně psali jako o lháři. Je zajímavé, že se ale nikdo takto nepohoršuje, když se dopustí omylu či nepřesnosti jiný člen ODS. Ostatně, web Demagog.cz ze lží a polopravd usvědčuje většinu českých politiků. Václava Klause ml. v reakcích podporují stovky lidí, kteří jsou rovněž přesvědčeni, že omyl, týkající se Turecka, není v kontextu jeho komentáře až tak podstatný. A dokonce ho vyzývají, aby založil vlastní stranu, protože podobné názory jako on sdílí hodně lidí. Možná k tomu brzy dojde, protože někteří straníci již Václava Klause ml. vyzývají, aby odešel z ODS.

 

Nečitelné Turecko

Na celé hysterické kauze je ovšem největším paradoxem právě přítomnost Turecka v Afghánistánu. Tento kontroverzní člen NATO dělá těžkou hlavu vedení aliance, především proto, že vnitropolitický vývoj v zemi směřuje stále více k autoritářskému režimu. Ostatně, jeho počínání v Turecku je podobně nečitelné jako v Sýrii.

Namísto okřikování stranického kolegy by bylo užitečnější, kdyby se Jana Černochová zaměřila spíše na tureckou účast v Afghánistánu a na veřejnosti vysvětlovala, proč jsme v NATO společně se zemí, kde se dějí strašlivé věci. Anebo u nás, podobně jako v Turecku, budou opět pronásledovány odlišné názory a nastanou čistky?

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace