Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co s baronem von Kobliha: Trhnout mezi dveřmi? Hledá se Antibabiš, persóna, ne program. Zápisníček A.V.

komentář 14.08.2018
Co s baronem von Kobliha: Trhnout mezi dveřmi? Hledá se Antibabiš, persóna, ne program. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Fotomontáž

FOTO Opět malý časový posun mého zápisníčku. Protože jsem IT trotl a kromě toho slepoň. Takže na novém noťasu, abych mohla makat na chatě, mně vadí divná klávesnice a navíc na něj moc nevidím. Řešení je easy, koupím si normální klávesnici, kterou dobře znám a dělám na ní automaticky, navíc pak budu mít obrazovku ve vzdálenosti, na níž jsou mé multifokály dělané. Jo, mám multifokály a donedávna jsem o tom neměla ani tušení. Mým očním lékařem je Imran Musa Zanghi (též známý muzikant, perkusionista), který zdvořile vyslechl, že žádné multifokály fakt jako nechci, slyšela jsem, že z nich bolí hlava, a doslova mne odnesl z ordinace do vedlejší optiky, kde jsem lácla sedm litrů. Připadalo mi to drahé, ale co už. Po dvou letech mi manželka kamaráda, optička, sdělila tu novinu. Mám multifokály a byly tudíž fakt levné. Tak proto až teď místo neděle, ale ono je to celkem fu©k. Neboť téma, které jsem zvolila, má dosti dlouhou platnost.

Facebook a moje sociální bublina žije mimo jiné protestními akcemi proti Babišovi, které vyvolal Tomáš Klus. Prohlásil, že nebude hrát nikde, na žádném festivalu, který podporuje Babišův Agrofert. A přidávají se k němu další, naposledy Arakain, co jsem tak zaregistrovala. Nakonec, proč ne, je to každého muzikanta svaté právo, vybrat si, kde chce hrát. Jen je trochu obtížné Andreje vynechat ze života, když už je náš premiér, že. Logickým krokem by tedy byla emigrace na Nový Zéland? Či vnitřní emigrace, jako v době normalizace?

 

Je tu i speciální apka, zadarmo

„Veřejné vystupování Andreje Babiše a jeho kontroverzní názory mají za následek, že jeho osoba a vše co s ní je spojeno nabývá na zájmu veřejnosti. Na zájmu o tuto osobu přispěl i fakt, že se jedná o předsedu Vlády České republiky působícího (i když v současné době nepřímo) jako majitel společnosti Agrofert. Ta se řadí na přední místa v potravinářství, zemědělství a dokonce i v chemickém sektoru,“ dočetla jsem se s tím, že si lze stáhnout mobilní aplikaci ´Bez Andreje´, za kterou stojí odpůrce megaholdingu Agrofert Martin Vytrhlík. Pomocí této aplikace si může uživatel ověřit, zda kupované zboží nepochází od společnosti PENAM, OLMA, Kosteleckých uzenin, Vodňanské drůbeže a jiných společností, které vlastní Andrej Babiš.

Databáze čárových kódů

Ta teď prý slaví úspěch v počtu stažení. Na App Store v české verzi žebříčku nejstahovanějších aplikací zdarma se tato aplikace drží na prvním místě. Překonala i takové aplikace jako je Facebook, WhatsApp, Instagram, aj. Původně však Vytrhlík stvořil tuto aplikaci výhradně pro svou potřebu a pro své nejbližší. Nyní podle Vytrhlíka překonala aplikace již 160 000 stažení. Má to háček: Bez Andreje je již ve verzi 2.2 pro iOS a obsahuje dokonce i offline mód, tzn. součástí aplikace je databáze čárových kódů s výrobky pocházející od Andreje Babiše, a aplikace si tak nemusí každý čárový kód ověřovat na internetu. Android bohužel takové štěstí nemá, protože na Google Play je stále verze 1.0, což je původní verze z roku 2016. Reálné využití tato aplikace nalezne spíše při menších nákupech. Je totiž dost časově náročné při velikém rodinném nákupu skenovat a ověřovat každou položku...  A co když ve vaší sámošce mají jen agrofertí výrobky, ha?

Bez Andreje? Ani smykem, ani náhodou, dokud…

ANO stále vede v předvolebních výzkumech. Což nebetyčně rozčiluje tak zvanou ´pražskou kavárnu´, která to ne a ne pochopit. „Je vidět, že neznáte "myšlení" stádního voliče. Ten v tu chvíli nemyslí na nic jiného než, že: "No bóže, Kalousek a Klaus to tady rozkradli a těmhle chudákům, co nám chtějí pomoct, vyčítaj prkotiny. Tím spíš je zvolim znova!" zní jeden facebookový příspěvek, v tuto chvíli je jedno koho a k čemu. Symptomatické je sousloví ´stádní volič´, a to ještě patří k těm celkem slušným – nalezla jsem na FB, a to i od inteligentních debatérů, řadu názorů, míněných skoro vážně, které navrhují razantní omezení volebního práva. Ať už ´blbých venkovanů´ (Praha volí ODS, tvrdí modří Svoboda a Udženia), nebo ´trotlů, nesledujících Respekt a Fórum24´, či rovnou ´hlupáků´. Nemusím zde, doufám, horovat pro všeobecné a rovné volební právo; na tom se snad všichni shodneme. Čili tudy cesta fakt nevede.

Andrej Babiš ve sněmovně, foto Hans Štembera

Navíc, račte si uvědomit, že ten váš ´stádní volič´ má svaté a nezcizitelné právo být stádní, nečíst Respekt a rozhodovat se podle svých sympatií. A nelze popřít, že všechny dosavadní etablované a na vládě se podílející politické strany (ODS, ČSSD, KDU-ČSL určitě, TOP 09 a STAN zčásti) mají na hlavě Pragolaktos a to jim volič hned tak nezapomene. Stádní volič. On totiž maká osm a více hodin, za celkem malé peníze, má spoustu starostí, jak uživí rodinu, zaplatí bydlení, dětem drahé kroužky a lyžáky, spraví barák, zaplatí topení na zimu… A když už má trochu volna a nevrtá se v zahradě, padne u televize. A minimálně ČT dělá hodně proto, aby ho, toho stádního voliče, který historicky drží palce slabším a ostouzeným, nakrkla – že neměří všem stejným metrem. Fakt, že Andrej není slabší ani náhodou, za Prahu ještě nedolehl, anebo jen výjimečně.

Čí je to vina? A záleží na tom?   

„Evropa a Amerika je prostě plná bouřících se voličů, kteří mají obavy z budoucnosti (jejich strach a radikální naladění ještě zesiluje zásadní změna lidské komunikace, nástup internetových sociálních sítí a oslabení tradičních médií). A tito voliči dospěli k závěru, že jim mohou pomoci a ochrání je jen hubatí, temperamentní politici spílající „starému politickému establishmentu“,“ napsal v novém Reportéru komentátor Michal Musil. V čemž naprosto souhlasím. Politickou poptávku jasně stanovil a řekněme si rovnou, nabídka v tuto chvíli… není. O tom ale později.

Úhel pohledu – kdo se dívá a hlavně odkud

Musil pokračuje: „Zda a za jakých okolností tato nová politická doba skončí, není jasné – stejně jako nelze říci, jak dlouho bude v Česku vládnout vláda Andreje Babiše a sociálních demokratů podporovaná komunisty. Už dnes se ovšem dá říci, že nová doba nutí některé jedince k činům, které by dříve nedělali či dělat nemuseli. A zvyšuje počet těch, kdo jsou za všech okolností loajální. Jednou z typických ukázek je omlouvání problémů a průšvihů šéfa roztodivnými výmluvami. Například nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková označila podezření, že se Babiš podílel na padesátimilionovém dotačním podvodu v případu Čapího hnízda, za otázku „úhlu pohledu“ a „politikum“. „Takhle se v té době chovala velká většina podnikatelů, kteří žádali o dotace, a stíháni nejsou,“ řekla Nováková koncem července v rozhovoru pro DVTV. Že takové výroky nejsou mezi politiky ANO nic neobvyklého, ukazuje dřívější výrok poslance Bláhy, podle něhož je policejní stíhání kvůli Čapímu hnízdu „honem na čarodějnice“.“

Andrej Babiš se na všech fotkách, které sdílí na FB, usmívá, to je, pěkně prosím, důležitá věc...

Mirek Dušín má hlavu v oblacích?

Zde naopak souhlasím s ministryní, podnikatelé to opravdu dělali a dělají, nebo alespoň valná většina jich, o tom žádná. A zde tudíž vidím ten hlavní rozpor mezi ´kavárnou´ a majoritou ´stádních voličů´. ´Kavárna´ chce nějakého Mirka Dušína, majorita by se ráda hnula z místa a tak, alespoň v tuto chvíli, vsadila na Babiše. Nezajímá ji, zda byl, anebo nebyl agentem StB, to je dávnověk. Celkem chápe jeho počínání v případě Čapího hnízda – evropské dotace se přidělují tak složitě a nespravedlivě, že si prostě také kousek uhryznul, no a co. Majorita chce funkční a fungující stát, opravené silnice, postavené dálnice, policii, řešící kriminalitu, spravedlivé soudnictví… Největší ironií je, že právě tohle se Andrejovi zoufale nedaří a velmi pravděpodobně nepodaří, což mu srazí vaz. Dříve či později. Postavil vládu, která působí nejzoufaleji za posledních bůhví kolik let. Ostatně, ty personální šarády, králíci a opsané diplomky taky neudělaly zrovna dobrý dojem… A na tom ani píárový mág Prchal nic nezmění.

Jen na okraj: Kauza Grossův byt

„Připomínám, že před třinácti lety dohnal hněv veřejnosti k odchodu premiéra, jenž nedokázal přesvědčivě vysvětlit, kde vzal několik milionů na nákup bytu. Tehdy ovšem neexistoval žádný masový kult Stanislava Grosse, jehož přívrženci by nad vším mávli rukou. Dnes mnozí členové ANO a Babišovi fanoušci říkají: No a co, nic tak hrozného se nestalo, je nám to jedno, šéf to s námi myslí dobře, on je podnikatel a manažer, on vše zařídí, bude nám líp,“ srovnává ještě Michal Musil. A nechápe, že v tom je obrovský rozdíl. Nejde o nějaký Grossův či Babišův kult, ale o to, že Gross tím, že nevysvětlil, kde na byt vzal, obecně vzbudil dojem, že ty peníze ukradl. Nám ukradl; evropské peníze se za naše nepovažují. To je ta druhá ironie. Protože nejenže Gross nic neukradl, ten ´chudák´ jen chtěl utajit před veřejností tehdy neznámý fakt o platech ve sněmovně, že jsou značně navýšeny o nejrůznější náhrady a prebendy, až je z 60 tisíc klidně trojnásobek.

Babišova vláda, obrázek dosti smutný. Tolik neumětelů, amatérů a nešiků dát dohromady, to je kumšt

Elity, pseudoelity, antikomunistické úderky, ale to hlavní je…

Možná nejlépe to vysvětluje publicistka Irena Ryšánková (když si odmyslíte její výpady a nálepky, které obecně nemám moc ráda, docela to vystihla): „Všichni ti náhlí a urputní „zastánci demokracie“ by si měli uvědomit dvě věci. Ta první je, že se nemění vůbec nic. Prozatím. Andrej Babiš i Miloš Zeman vyhráli volby. Zvolil je naprosto demokraticky lid. To je pro některé novinka. A lid se nedělí na „lepší“ a „horší“, protože jsme si všichni rovni. To je také pro některé novinka. I když to někteří příslušníci pseudoelit a antikomunistické úderky tak nevidí. Ti by si měli položit otázku, proč lid zvolil někoho jiného, než „jsme chtěli my, demokraté“. No, protože ti, které pseudoelity považují za představitele demokracie, prostě nikdy představiteli vlády lidu nebyli a selhali i jako představitelé elit. Neudrželi poker face,“ řekla v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz.

Trhnout mezi dveřma není řešení. Foto FB Andreje Babiše

Lidé chtějí hrdého alfa samce

A dodala: „Lidé nechtějí a nepotřebují demokratickou pravici v podobě ODS, za níž zůstala rozvrácená města s privatizovanými fabrikami a nezaměstnanými živiteli rodin, majetek přesunutý do rukou bůhvíkoho, rozprodané pozemky. Ale na to ODS paradoxně nedojela. Dojela na slušného k Bohu se modlícího chlapce, jemuž bylo zjeveno, jaké to je, když žena nemyslí ve tmě na vlast. Kdo stojí o milenky, které objednávají šlehačku ve spreji a kabelky Hermes ve velkém a úkolují rozvědku? Dojela na vylitě slušňácký image, který zbyl po odchodu krokodýlích bot s panem profesorem politologie a knihkupkyní. Lidé nepotřebují tlustou, agrárnicky rozežranou pravici velkostatkářů. Pamatují si a mají rádi předsedu družstva z Vesničky střediskové. Nepotřebují knížecí rady TOP 09, nadějných plastických politiků s afrem a pilných žáčků Kalouskovy katolické školy, která se do Sněmovny dostala jen díky bezbožné Praze. Nepotřebují ani moralizující faráře, neb si pamatují, co říkali před třiceti lety ještě jako součást Národní fronty. Nepotřebují proto lidovce, kteří jsou pořád stejní. A co se sociálními demokraty, z nichž se stala parta šíbrů v čele s tím slušným chlapcem Slávkem Sobotkou? Lidi už takových mají dost. Lidé chtějí, aby v jejich čele stál silný, hrdý a všehoschopný samec alfa. Který se nelekne před vraty Bruselu. Který se nelekne před intrikami cizích tajných služeb a nezačne kňučet. Lidé chtějí, aby v jejich čele stál silný, hrdý a všehoschopný samec alfa nejen v České republice. Není to vina lidu, ale samců alfa, že nejsou. Je to vina těch demokratů, kteří se chovali tak proradně, že lid začal hledat nové lídry. Nové ideje do nové doby. Petr Fiala, je mi to líto, samec alfa opravdu není. Lid je suverén a od něj pochází moc.“

Na pietní shromáždění se i šéf Pirátů hodí do gala... Lví král ale ani on není 

Hledá se Antibabiš

A jsme u zakopaného pudla. Politika je ze všeho nejvíce psychologie, marná sláva. Což nyní nejvíce využívá právě Babiš, který si najal PR mága Prchala. Každý, kdo ho chce sundat, musí použít stejné zbraně. Na tom není nic špatného, ani nečestného. A nejdůležitější je najít lídra. Sexy lídra. Nebo babu, pro změnu. Jedno ale vím jistě, na politické scéně se Babišovi žádný soupeř v tuto chvíli ani nerýsuje. Promiň, Ivane Bartoši, jsem věrná pirátská volička, ale na 30 % Piráti nemají a hned tak mít nebudou. Je to trochu, jako když se hledal prezident – nejsou lidi. Zatím. Nicméně, nejsem pesimista. Zažila jsem, když jeden měsíc znalo Václava Havla asi tak 10 tisíc lidí a o pár dnů později celý národ. Jasně, byla jiná doba. Ale co my víme? A i když se tak výrazná persóna, nějaký ten Lví král nenajde, nevadí. Babiš se porazí sám, počítám tak do čtyř let. Nemá totiž lidi.

Není to zas taková tragédie, podle mne stačí počkat...

Dva opuštěné kruhy ve vodě

„ŽÁDÁME VYŠETŘENÍ ODMÍTÁNÍ POMOCI PŘI ZÁCHRANĚ ŽIVOTŮ DVOU VIETNAMSKÝCH CHLAPCŮ A POTRESTÁNÍ VINÍKŮ,“ napsal verzálem minulý týden čestný předseda a tiskový mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Dnes už patrně sklapnul, neboť se ví, že se celý tragický incident odehrál úplně jinak, než to zpočátku vypadalo. Respekt na místo poslal reportéry, kteří zjistili řadu zajímavých nových okolností – protože ale článek dosud neodemkl a tudíž je přístupný jen předplatitelům, podívejte se SEM; Lidovky všechna fakta pěkně přemeldovaly.

Nějaké podobné ilustrační foto nadělalo hrozný zmatek v hlavách svědků... Foto Pixabay

Co mě na tom vzalo nejvíce? „Řada lidí se podivuje, proč nikdo ve vodě chlapce nehledal dřív. Na vodě přece plavaly dva kruhy – to si jich nikdo u rybníka nevšiml? Podle Respektu to celé způsobil krátký záběr na konci zprávy o celé události odvysílané na TV Nova. Zde novináři použili jako ilustrační záběr právě dva kruhy na vodě. Ty ovšem chlapců nebyly, jejich kruhy se našly na souši. Žena, která je našla, šla společně s matkou jednoho z chlapců okolo půl třetí nahlásit ztrátu dětí. Ke zmatku s kruhy přispěla i jedna ze svědkyň, která promluvila pro TV Prima. Ta uvedla, že přímo od matky mladšího z chlapců ví, že se matka jen na chvíli otočila, a chlapci byli pryč. Na vodě prý zůstaly jen kruhy chlapců. Podle Respektu část s otočením svědkyně od matky „nějak pochopila“, ačkoliv ani jeden z rodičů téměř nemluvil česky. Druhou část výpovědi, tedy tu o kruzích, svědkyni napověděl sám redaktor,“ napsaly Lidovky.

Jak ten chlápek vlastně vypadal, víte to někdo?

K tomu mám takovou příhodu. V osmdesátkách jsme byli parta mániček. Jednou jsme si vyrazili, kamarád kamaráda měl hospodu mimo Prahu, že to tam trochu okoukneme. Posadili jsme se do výčepu, přičemž v sále probíhala typická vesnická zábava. Vzpomínám si, že jsem šla tancovat s kamarádem a najednou koukáme, že jiný náš kámoš, Džína, se ocitl ve rvačce. Už nevím, proč, to není důležité. Každopádně, bitka vzplála a během chvilky skončila, Džínu, mimochodem, stála zlomenou ruku. A my jsme si znova sedli do výčepu a probírali, jak vlastně vypadal ten útočník (Džína se totiž rozhodl ho exemplárně potrestat). Což neudělal. Proč? Motalo se nás kolem té bitky několik a popis dotyčného se lišil od ´zrzavej s fousama´ po ´blonďák v tesilkách´. Tolik k očitým svědectvím, zvláště když jsou ve hře rozbouřené emoce.   

Ze Zoo Praha na Balkán, Bulharům jsme dodali supy

Další dva supi mrchožraví byli minulý týden převezeni z pražské Zoo do bulharských hor. Obě letošní mláďata, z nichž jedno se vylíhlo v Zoo Zlín, nyní stráví přibližně tři týdny na umělém skalním hnízdě a poté budou vypuštěna do přírody, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu. Sup mrchožravý je jedním z nejohroženějších evropských dravců. Mezi populace blízké vyhynutí patří zejména ta na Balkáně, kterou už tvoří méně než 30 dospělých párů. Do její obnovy se výraznou měrou už několik let zapojuje právě Zoo Praha. Od roku 2016 dosud se podařilo v bulharských horách vypustit celkem osm supů a připojit by se k nim brzy měla i dvě letošní mláďata. Pro návrat ptáků do volné přírody uplatňuje Zoo Praha tři různé metody: u čtyř ptáků to bylo tzv. zpožděné vypouštění, jedno mládě bylo před vypuštěním podsazeno pod pěstounský pár ve Staré Zagoře a pět mladých supů, včetně nynějšího zlínského a pražského mláděte, bylo umístěno do umělého hnízda.

„Před vlastním vypuštěním stráví oba mladí supi na umělém hnízdě ve Východních Rodopech přibližně tři týdny. V krytém a zepředu sítí chráněném výklenku na skalním útesu si mláďata budou postupně zvykat na přirozenou potravu, jejíž součástí jsou například želvy nebo ještěrky,“ vysvětluje kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl. Místní ochránci budou supy krmit rourou tak, aby se nedostali do kontaktu s lidmi. Oba ptáci byli opatřeni vysílačkami a součástí přípravy na vypuštění je také jejich kontrola pomocí záběrů z kamery umístěné přímo v hnízdě. V okamžiku vypuštění bude pouze stržena síť a ptáci odletí; do umělého hnízda se ale budou moci vracet a ochránci je tu budou stále přikrmovat.

 

Pohled na mláďata s jedním z dospělých supů ještě v pražském hnízdě. Mládě, které se vylíhlo 1. června v Zoo Zlín, bylo krátce na to převezeno do Prahy a podsazeno pod pěstounský pár, který zároveň odchoval i vlastní mládě vylíhnuté o týden později, foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Vložil: Anička Vančová