Pochody hrdosti vyvolávají odpor k celé LGBT komunitě. Komentář Štěpána Chába
komentář
14.08.2018
Foto: Facebook
Popisek: Součástí cirkusu byli i Piráti
FOTO Mám pocit, že než přišly pochody hrdosti homosexuálů Prahou a dalšími městy, tvářila se drtivá většina lidí směrem k této menšině přinejmenším tolerantně. Co si dělají ve své ložnici je nám ukradené, dalo by se poukázat na všeobecně uznávaný názor. Ale s příchodem pochodů hrdosti tak nějak tolerance ubývá. Protože se z homosexuality dělá politické téma. Téma, u kterého jde uštědřovat výchovné políčky, pohrdat a vyžadovat toleranci.
Vlastně nemlich to samé, jako když pražská kavárna káže o tom, že ti z hospody jsou blbečci. Namísto toho, aby se směr vývoje tak nějak nechal být, aby se vyvíjel sám, příznačně pochody hrdosti vývoj postoje společnosti k homosexualitě brzdí. Nebýt pochodů, na homosexualitu už se hledí jako na běžnou součást společnosti. Aneb – co si dělají v ložnici, je jejich věc. Cílem pochodů se totiž stala konfrontace a vymezování se. Ukazování, kdo je lepší, kdo je víc tolerantní. A následné stigmatizování těch, kteří dost pokrokově nejásají. Homolobby si tak vytváří sama nepřítele, do kterého může kopat. Jinak řečeno – za co bojovat, když proti nestojí šiky nepřátel. No, tak si ty šiky vytvoříme.

Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci, napsali nám autoři této fotky z letošní Prague Pride...
Vodafone si zaslouží titul sexistické prasátečko
Korporace se předhánějí v tom, která víc vykřičí do světa, že je zastáncem homosexuality a získá tak nějaké pěkné ocenění. Pro tento rok si titul vybojoval Vodafone svým přátelským pracovním prostředím i pro homosexuály. A já bych Vodafonu udělil zlaté sexistické prasátečko. Proč? Protože oni část své politiky postavili na tom, že nediskriminují homosexuály. To znamená, že vymezují, dělají rozdíly mezi hetero a homosexualitou.

Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci, napsali nám autoři této fotky z letošní Prague Pride...
Přitom firma, která ve svých prohlášeních na homosexuály vůbec nepamatuje, kašle na ně, je firmou, která by měla získat titul za nejlepší v právech homosexuality. Protože to prostě neřeší. Nedělá rozdíly. Takhle dojdeme k tomu, že velké pro-homosexuální společnosti oceňují i to, když jejich zaměstnanci pořádají přednášky o homosexualitě, o toleranci k jiné orientaci. A jsme zase u toho, vymezují, vytvářejí konflikt, rozdělují společnost a lidi v ní na základě sexuální orientace.

Jsme skupina jednotlivců, antikapitalisticky smýšlejících queer lidí, kteří kritizují současnou komerční podobu festivalu Prague Pride a zejména jeho sponzory. Proto jsme se rozhodli pro nenásilnou přímou akci, napsali nám autoři této fotky z letošní Prague Pride...
Copak homosexualita potřebuje nějaké zvláštní zacházení? Jsou snad homosexuálové mrzáci? Máme tu zákony. A ty zákony platí, nebo by alespoň měly, pro všechny stejně. V těch zákonech stojí, mimo jiné, že člověk nesmí být obírán na právech kvůli vlastní sexualitě. Tečka, stačí, proč dál tlačit na pilu? Zákony na to máme. A to, že někdy nějaký homosexuál uslyší na svou adresu slova o teplouších a buzerantech? Jistěže uslyší, ale jde to označit za systémové selhání? Ani prd.
Homosexualita na vsi a její přijetí
Lidé hleděli na homosexualitu bez výrazných předsudků. U nás na vsi byl mladý muž, podědil po rodičích obchod, jediný ve vsi. Dva roky ho vedl, pak si dovedl domů svého milence… vesničané pozvedli obočí a pak nad tím mávli rukou. Jediné poznámky byly typu – ´no já si řikal proč von nebrousí za naší Bohunou, když se mu tak nabízela´. A to je všechno. Nikdo je nelynčoval. Nějaké nevhodné poznámky? Jasně že proběhly, určitě proběhly. Ale nikdy se nestaly všeobecně přijímanými. Vesnice přijala zcela bez problémů fakt, že jejich krámský je homosexuál. Přijali jak krámského, tak i jeho partnera. Nutno dodat, že krámský nikdy nebyl na Prague Pride. Proč taky.
Perverze
Ale proč ho přijali? Víte, nikdy jsem ho neviděl v kožených spodkách tančit po hlavní ulici vesnice za zvuků hrůzného techna. Nikdy neřval na lidi, že jsou předpojatá prasata a že ho diskriminují a že by se měli naučit myslet progresivně. Lidi všeobecně neodpuzuje skutečnost, že dva lidé jsou homosexuálové. Odpuzuje je ona skrytá i otevřená perverze, kterou vidí. Každý pochod hrdosti lemují fotky skutečně ohavných chlapů oblečených do kožených řemínků, odpuzují je fotky orálního sexu na ulici, ubohá a demonstrativní nahota mnohých pochodujících, odpuzuje je ta nechutná dekadence celého toho cirkusu. Ten úpadek, kdy za tím není vyjádření lásky dvou lidí, ale vyjádření nedomyšleného politického cíle.
Společnost všeobecně prosazuje princip – žij a nech žít – ovšem pochody hrdosti tento princip neustále porušují. A kam až ta hrdost má zajít? Vždyť ve společnosti nejsou patrné tendence homosexuály za jejich orientaci trestat. Homosexualita byla přijata jako běžná součást společnosti. Příští pochod hrdosti by tak mohl být posledním. A jeho heslem by mohlo být – děkujeme, spolu jsme to dokázali, už není proč a za co bojovat. Pokud ovšem homolobby netouží po nějakých speciálních ohledech, co se týká zákonů. Ale pak můžeme s čistým svědomím konstatovat, že homosexuálové jsou mrzáci. Protože jedině mrzáci, lidé postižení, si zaslouží od společnosti větší ohledy nad rámec běžného přístupu k člověku. Jsou homosexuálové mrzáci?

Vložil: Štěpán Cháb