Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesouhlasíte? Tak jste podezřelí z udavačství, z nenávisti, zloby a hnusu! A kdo je hrdina?

13.08.2018
Nesouhlasíte? Tak jste podezřelí z udavačství, z nenávisti, zloby a hnusu! A kdo je hrdina?

Foto: Facebook

Popisek: Válka v Afghánistánu trvá už 17 let. A nepolevuje. Do země se neustále posílají další mise, vojáci, mrtvých přibývá. A smysl tak nějak nejde vidět

Tento měsíc si připomene padesát let od srpnové okupace naší země vojsky armád Varšavské smlouvy. Následovalo další temné období našich dějin, mimo jiné provázené tvrdou cenzurou a trestáním každého odlišného názoru. Spojenectví se zeměmi Varšavského paktu, především totalitní komunistickou velmocí SSSR, nesmělo být nikým zpochybněno. Nyní jsme se ocitli v podobné situaci, zpochybňovat nelze spojence z NATO. A kdo si dovolí mít jiný názor, je dehonestován.

Odstrašujícím příkladem návratu ke starým špatným časům jsou v posledních dnech některé zpravodajské a publicistické pořady České televize, především masivní propagandistická kampaň, spojená s úmrtím tří vojáků v Afghánistánu.

Kdo je hrdina?

Jedním z nich se stalo Interview ČT 24, v němž moderátorka Zuzana Tvarůžková zpovídala vojenského historika Eduarda Stehlíka, který nyní zastává funkci ředitele odboru péče o vojenské veterány na Ministerstvu obrany ČR. Chvályhodné je, že se snažila položit pár dotazů, v nichž se objevil alespoň náznak pochyb. Například, když se svého hosta ve studiu zeptala, zda si všichni naši vojáci v Afghánistánu skutečně zaslouží označení „hrdina“. Stehlík odpověděl, že naši muži a ženy jedou do země, v níž je složitá bezpečnostní situace. A vysvětlil, že válečným veteránem je někdo, kdo prožije alespoň tři měsíce v místě, kde mu jde skutečně o život. Tvarůžková si v této souvislosti dovolila připomenout, že vojáci jsou si vědomi nebezpečí a počítají s tím nejhorším. Nicméně dobře je, že Stehlík vysvětlil, podle čeho se hrdina posuzuje. Alespoň v tom máme pro příště jasno.

Patologická sedlina

Horší to bylo v okamžiku, kdy moderátorka připustila, že jsou některé názory veřejnosti na téma účasti českých vojáků v Afghánistánu odlišné. Stehlík se zarmouceně přiznal, že si často kladl otázku, kde se podobné reakce berou. Přiznal, že se na to velice obtížně odpovídá. Přemítal o tom, zda ti, co si kopli do památky našich padlých, jsou lidé hloupí, zlí, závistiví, kteří chtějí ublížit a skrývají se za anonymitu diskusí. Pak některé reakce srovnal s udavačskými dopisy z doby protektorátu. „Najednou mi přišlo, že ta dikce těch dopisů, ta nenávist, zloba, z toho teče úplně ten hnus, to je přesně ten stejný typ lidí. To je ten typ lidí, kdyby se něco stalo, tak vám budou psát ty anonymy, budou udávat své sousedy, budou proti těm lidem štvát... Masaryk říkal, že v takových chvílích vylézá patologická sedlina národa a za mě ty lidé, kteří jsou schopni tohle napsat, tam patří,“ rozohnil se.

Nostalgie po dobách minulých

Tvarůžková pak nadhodila, že si do těchto reakcí lidé obecně promítají svůj odpor k západním misím. Podle Stehlíka je z toho trošku cítit nostalgie po dobách minulých, po úžasné bratrské internacionální pomoci okupačních vojsk. Těmto lidem je podle něj účast v NATO trnem v oku. Nechal se slyšet, že odpůrcům misí by se mělo trošku jednodušeji a častěji vysvětlovat jejich poslání, to, že tam vojáci jezdí plnit naše spojenecké závazky a chrání tak občany naší republiky. Podle něj si neuvědomujeme, že jsme od září roku 2001 svým způsobem ve válce.

Vrtěti válkou?

Bohužel ani tentokrát však v dalším rozhovoru veřejnoprávní televize nedošlo na zásadní otázky, týkající se samotné války v Afghánistánu, zatímco tomuto skutečně vážnému problému je věnována většina reakcí na sociálních sítích. Do padlých vojáků nekope téměř nikdo, jak se snaží někteří propagandisté veřejnosti podsouvat. A pokud tak někdo učiní, ostatní mu dají co proto. Mnozí litují smrti tří mladých mužů a viní z ní ty, co je do nekonečné války, v níž zahynuly již miliony obětí, poslali. Možná právě proto jsou reakce politických i vojenských papalášů tak hysterické.

Vložil: Adéla Hofmanová