Nesouhlasíte? Tak jste podezřelí z udavačství, z nenávisti, zloby a hnusu! A kdo je hrdina?
13.08.2018
Foto: Facebook
Popisek: Válka v Afghánistánu trvá už 17 let. A nepolevuje. Do země se neustále posílají další mise, vojáci, mrtvých přibývá. A smysl tak nějak nejde vidět
Tento měsíc si připomene padesát let od srpnové okupace naší země vojsky armád Varšavské smlouvy. Následovalo další temné období našich dějin, mimo jiné provázené tvrdou cenzurou a trestáním každého odlišného názoru. Spojenectví se zeměmi Varšavského paktu, především totalitní komunistickou velmocí SSSR, nesmělo být nikým zpochybněno. Nyní jsme se ocitli v podobné situaci, zpochybňovat nelze spojence z NATO. A kdo si dovolí mít jiný názor, je dehonestován.
Odstrašujícím příkladem návratu ke starým špatným časům jsou v posledních dnech některé zpravodajské a publicistické pořady České televize, především masivní propagandistická kampaň, spojená s úmrtím tří vojáků v Afghánistánu.
Kdo je hrdina?
Jedním z nich se stalo Interview ČT 24, v němž moderátorka Zuzana Tvarůžková zpovídala vojenského historika Eduarda Stehlíka, který nyní zastává funkci ředitele odboru péče o vojenské veterány na Ministerstvu obrany ČR. Chvályhodné je, že se snažila položit pár dotazů, v nichž se objevil alespoň náznak pochyb. Například, když se svého hosta ve studiu zeptala, zda si všichni naši vojáci v Afghánistánu skutečně zaslouží označení „hrdina“. Stehlík odpověděl, že naši muži a ženy jedou do země, v níž je složitá bezpečnostní situace. A vysvětlil, že válečným veteránem je někdo, kdo prožije alespoň tři měsíce v místě, kde mu jde skutečně o život. Tvarůžková si v této souvislosti dovolila připomenout, že vojáci jsou si vědomi nebezpečí a počítají s tím nejhorším. Nicméně dobře je, že Stehlík vysvětlil, podle čeho se hrdina posuzuje. Alespoň v tom máme pro příště jasno.
Patologická sedlina
Horší to bylo v okamžiku, kdy moderátorka připustila, že jsou některé názory veřejnosti na téma účasti českých vojáků v Afghánistánu odlišné. Stehlík se zarmouceně přiznal, že si často kladl otázku, kde se podobné reakce berou. Přiznal, že se na to velice obtížně odpovídá. Přemítal o tom, zda ti, co si kopli do památky našich padlých, jsou lidé hloupí, zlí, závistiví, kteří chtějí ublížit a skrývají se za anonymitu diskusí. Pak některé reakce srovnal s udavačskými dopisy z doby protektorátu. „Najednou mi přišlo, že ta dikce těch dopisů, ta nenávist, zloba, z toho teče úplně ten hnus, to je přesně ten stejný typ lidí. To je ten typ lidí, kdyby se něco stalo, tak vám budou psát ty anonymy, budou udávat své sousedy, budou proti těm lidem štvát... Masaryk říkal, že v takových chvílích vylézá patologická sedlina národa a za mě ty lidé, kteří jsou schopni tohle napsat, tam patří,“ rozohnil se.
Nostalgie po dobách minulých
Tvarůžková pak nadhodila, že si do těchto reakcí lidé obecně promítají svůj odpor k západním misím. Podle Stehlíka je z toho trošku cítit nostalgie po dobách minulých, po úžasné bratrské internacionální pomoci okupačních vojsk. Těmto lidem je podle něj účast v NATO trnem v oku. Nechal se slyšet, že odpůrcům misí by se mělo trošku jednodušeji a častěji vysvětlovat jejich poslání, to, že tam vojáci jezdí plnit naše spojenecké závazky a chrání tak občany naší republiky. Podle něj si neuvědomujeme, že jsme od září roku 2001 svým způsobem ve válce.
Vrtěti válkou?
Bohužel ani tentokrát však v dalším rozhovoru veřejnoprávní televize nedošlo na zásadní otázky, týkající se samotné války v Afghánistánu, zatímco tomuto skutečně vážnému problému je věnována většina reakcí na sociálních sítích. Do padlých vojáků nekope téměř nikdo, jak se snaží někteří propagandisté veřejnosti podsouvat. A pokud tak někdo učiní, ostatní mu dají co proto. Mnozí litují smrti tří mladých mužů a viní z ní ty, co je do nekonečné války, v níž zahynuly již miliony obětí, poslali. Možná právě proto jsou reakce politických i vojenských papalášů tak hysterické.
Vložil: Adéla Hofmanová