Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesouhlasíte? Tak jste podezřelí z udavačství, z nenávisti, zloby a hnusu! A kdo je hrdina?

13.08.2018
Nesouhlasíte? Tak jste podezřelí z udavačství, z nenávisti, zloby a hnusu! A kdo je hrdina?

Autor: Facebook

Popisek: Válka v Afghánistánu trvá už 17 let. A nepolevuje. Do země se neustále posílají další mise, vojáci, mrtvých přibývá. A smysl tak nějak nejde vidět

Tento měsíc si připomene padesát let od srpnové okupace naší země vojsky armád Varšavské smlouvy. Následovalo další temné období našich dějin, mimo jiné provázené tvrdou cenzurou a trestáním každého odlišného názoru. Spojenectví se zeměmi Varšavského paktu, především totalitní komunistickou velmocí SSSR, nesmělo být nikým zpochybněno. Nyní jsme se ocitli v podobné situaci, zpochybňovat nelze spojence z NATO. A kdo si dovolí mít jiný názor, je dehonestován.

Odstrašujícím příkladem návratu ke starým špatným časům jsou v posledních dnech některé zpravodajské a publicistické pořady České televize, především masivní propagandistická kampaň, spojená s úmrtím tří vojáků v Afghánistánu.

Kdo je hrdina?

Jedním z nich se stalo Interview ČT 24, v němž moderátorka Zuzana Tvarůžková zpovídala vojenského historika Eduarda Stehlíka, který nyní zastává funkci ředitele odboru péče o vojenské veterány na Ministerstvu obrany ČR. Chvályhodné je, že se snažila položit pár dotazů, v nichž se objevil alespoň náznak pochyb. Například, když se svého hosta ve studiu zeptala, zda si všichni naši vojáci v Afghánistánu skutečně zaslouží označení „hrdina“. Stehlík odpověděl, že naši muži a ženy jedou do země, v níž je složitá bezpečnostní situace. A vysvětlil, že válečným veteránem je někdo, kdo prožije alespoň tři měsíce v místě, kde mu jde skutečně o život. Tvarůžková si v této souvislosti dovolila připomenout, že vojáci jsou si vědomi nebezpečí a počítají s tím nejhorším. Nicméně dobře je, že Stehlík vysvětlil, podle čeho se hrdina posuzuje. Alespoň v tom máme pro příště jasno.

Patologická sedlina

Horší to bylo v okamžiku, kdy moderátorka připustila, že jsou některé názory veřejnosti na téma účasti českých vojáků v Afghánistánu odlišné. Stehlík se zarmouceně přiznal, že si často kladl otázku, kde se podobné reakce berou. Přiznal, že se na to velice obtížně odpovídá. Přemítal o tom, zda ti, co si kopli do památky našich padlých, jsou lidé hloupí, zlí, závistiví, kteří chtějí ublížit a skrývají se za anonymitu diskusí. Pak některé reakce srovnal s udavačskými dopisy z doby protektorátu. „Najednou mi přišlo, že ta dikce těch dopisů, ta nenávist, zloba, z toho teče úplně ten hnus, to je přesně ten stejný typ lidí. To je ten typ lidí, kdyby se něco stalo, tak vám budou psát ty anonymy, budou udávat své sousedy, budou proti těm lidem štvát... Masaryk říkal, že v takových chvílích vylézá patologická sedlina národa a za mě ty lidé, kteří jsou schopni tohle napsat, tam patří,“ rozohnil se.

Nostalgie po dobách minulých

Tvarůžková pak nadhodila, že si do těchto reakcí lidé obecně promítají svůj odpor k západním misím. Podle Stehlíka je z toho trošku cítit nostalgie po dobách minulých, po úžasné bratrské internacionální pomoci okupačních vojsk. Těmto lidem je podle něj účast v NATO trnem v oku. Nechal se slyšet, že odpůrcům misí by se mělo trošku jednodušeji a častěji vysvětlovat jejich poslání, to, že tam vojáci jezdí plnit naše spojenecké závazky a chrání tak občany naší republiky. Podle něj si neuvědomujeme, že jsme od září roku 2001 svým způsobem ve válce.

Vrtěti válkou?

Bohužel ani tentokrát však v dalším rozhovoru veřejnoprávní televize nedošlo na zásadní otázky, týkající se samotné války v Afghánistánu, zatímco tomuto skutečně vážnému problému je věnována většina reakcí na sociálních sítích. Do padlých vojáků nekope téměř nikdo, jak se snaží někteří propagandisté veřejnosti podsouvat. A pokud tak někdo učiní, ostatní mu dají co proto. Mnozí litují smrti tří mladých mužů a viní z ní ty, co je do nekonečné války, v níž zahynuly již miliony obětí, poslali. Možná právě proto jsou reakce politických i vojenských papalášů tak hysterické.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace