Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ing. Radovan Bulička: Může skutečně EU za tzv. českou chudobu? Vaše dopisy

05.08.2018
Ing. Radovan Bulička: Může skutečně EU za tzv. českou chudobu? Vaše dopisy

Foto: Wiki

Popisek: Kuponová privatizace v provedení Václava Klause. Klasické letadlo, kdy vydělával pilot, pasažéři vůbec. Ještě dobré, kdyby letadlo s oškubanými pasažéry přistálo, ale ono havarovalo

„Přečetl jsem si článek pana Štěpána Chába „Můžeme si za chudobu sami? Ztuha“ na Krajských listech," napsal nám Radovan Bulička a pokračuje: „Pan Cháb se zamýšlí nad tím, jestli si za chudobu v Česku můžeme sami. On tvrdí, že ne, že naše země, její průmysl a služby byly rozprodány nebo jinak převedeny do zahraničí, u nás vše vlastní zlikvidováno, abychom nemohli být konkurencí původním členům EU a aby zde mohl podnikat zahraniční kapitál a jím generované zisky byly odváděny z ČR do zahraničí. Správně tvrdí, že od nás takto odteče asi čtyřikrát více finančních prostředků, než které získáme jako pomoc evropskými dotacemi."

„Co se týče čísel a ekonomických faktů, lze s tím článkem plně souhlasit. Chybí v něm však morální pohled na věc, dovolím si napsat přímo, kdo má ideologickou zodpovědnost za takový stav, že nejen naše země, ale celý východní blok je zdrojem levnější pracovní síly, slouží jako montovna a není výrazně konkurenceschopný, o svůj původní průmysl přišel jeho prodejem do zahraničí atd.

Pan Cháb zcela ignoroval, že úplně hlavní příčinou ekonomického ale i politického stavu východního bloku, tedy i Česka, je totální nedostatek elit.

Tunelování

Po roce 1989 tu bylo pár jedinců, kteří byli za elity považováni. Postupně se ukázalo, že většinou tito jedinci oplývali schopnostmi buď, jak průmysl vést k bankrotům, nebo z něho likvidačním způsobem vydojit bohatství pro sebe. Říkalo se tomu tunelování. Tito lidé ale k nám nepřišli z EU, byli to naši občané. Tunelování se vlastně stalo i dlouho tolerovaným prostředkem k nabytí majetku, dle naivních představ nemála našich politiků, že takto vznikne jakási oligarchie, která potáhne pak české hospodářství k lepším zítřkům. Nestalo se, neboť těmto lidem šlo hlavně o osobní prospěch a většinou neuměli ani uloupené bohatství ekonomicky využít.

Neschopní lidé

Pan Cháb jako příklad devastace Česka uvedl v podstatě hlavně cukrovarnický průmysl zlikvidovaný skutečně zájmy zvenčí, tedy z EU, ale který by nás stejně nespasil. Nebyl by to ani sklářský, keramický průmysl. Nebyl by to ani strojírenský, ocelářský a automobilní průmysl. V tehdejší podobě. Vše totiž bylo žalostně technologicky zastaralé. Ani v oblasti služeb to nebylo lepší. Stačí si vzpomenout jak čeští manažeři způsobili tehdy ještě české Komerční bance asi desetimiliardovou ztrátu špatným obchodem nákupem údajně cenných kamenů apod. Je hodně pravděpodobné, že šlo nejspíš o tunel, ze kterého měli právě tito manažeři osobní profit. Oni získali možná desetinu toho, co stát a tímto my všichni občané jsme ztratili.

Bez EU by bylo hůř

Ne, patriotismus se u nás nenosil a stále moc nenosí. Že banky a další společnosti odvádějí tučné zisky do zahraničí je smutné. Ale když je to takový byznys, proč nevznikne ani jedna ryze česká banka? Jenže ony už vznikly. Stačí si vzpomenout na kampeličky. Vznikly a zanikly. Proč? Opět, jednak u nás téměř nejsou schopní manažeři, nebyli jsme dlouho vychováváni k patriotismu, no a také se nedá říci, že by náš stát byl zcela v pořádku z hlediska soudnictví a práva. O úrovni politické reprezentace je škoda mluvit.

Takže nenadávejme tak moc na EU. Bez ní by to bylo u nás mnohem horší. Když nemáme vlastní elity, tak jsou i ty importované lepší než žádné, byť nás to stojí skutečně velké peníze.

Proč vlastně nemáme elity? Všechno toto je výsledkem více než čtyřiceti let vlády jedné strany.

Stačí fakta

V první řadě nám byla komunistická totalita vnucena poválečným uspořádáním světa. I když komunistická strana po válce volby vyhrála, teprve následným kopírováním sovětského modelu a uplatňováním sovětských zásad začala pravá devastace společnosti. K tomuto účelu k nám bylo vysláno, nebo spíše nám vnuceno, i mnoho sovětských poradců. Jak tento model fungoval?

Aby bylo možné společnost ovládat dle sovětského modelu, bylo třeba zcela zlikvidovat elity. Elita byla největším nebezpečím systému, který tvrdil, že mají mít všichni stejně a pokud má někdo výrazně víc, dosáhl toho vykořisťováním těch ostatních.

Jinými slovy systém tvrdil, že NE lepšími schopnostmi, větší pílí, vyšším vzděláním, lepší strategií či managementem lze dosáhnout velkého bohatství. Sedláci, kteří uměli nejlépe hospodařit byli z polí vyhnáni a mnohdy pozavíráni, průmysl byl znárodněn a v první fázi dokonce svěřen do rukou dělnických ředitelů, což vedlo ke katastrofě. Aby toho nebylo málo, byla nastolena doba tzv. zlepšovatelů pojmenovaných úderníky. Tito většinou dilentanti svými zlepšovacími návrhy nedokázali vidět příliš daleko za výrobní proces do možných úskalí následného užívání hotových produktů. Tímto tak začala doba výroby zmetků nebo špatně funkčních produktů. Vyrábělo se na množství, ne na kvalitu.

Aby byl nemálo zvrácený komunistický systém ještě dokonalejší, byla prováděna i důsledná osvěta a kádrování. Byly prezentovány jediné povolené názory bez možnosti diskuse. V lidech byla pěstována závist a udavačství. Nebylo vhodné z davu nijak vyčnívat intelektuálně, organizačně ani jakýmikoliv vyššími schopnostmi. Hlavní oceňované schopnosti byly typu rychle pracovat lopatou nebo věrně papouškovat schválenou ideologii.

Postupem času se komunismus sice trochu uvolnil, ale když se uvolnil už moc, přijely tanky dělat "pořádek". Tomuto "pořádku" již většina lidí příliš nevěřila a tak byla morální devastace završena často používaným heslem "Kdo nekrade, okrádá rodinu." Být patriotem bylo přímo nežádoucí. Měli jsme přece vzor - Sovětský svaz.

Čtyřicet let totality

Nebudu se už dále rozepisovat o době totality. Opět se vrátím k mottu mého příspěvku. V článku pana Chába, na nějž reaguji, se ještě píše, že deset let po druhé světové válce bylo Německo (podotýkám, že jen to západní) a Japonsko zpět na koni, myšleno hospodářsky. Proč ne východní Evropa, potažmo Česko po pádu totality? Jednoduše proto, že čtyřicet let totality udělalo víc škody než druhá světová válka a to ještě v zemích, které byly hodně materiálně poničeny. Z toho plyne, že ideologická devastace je mnohem horší než ta materiální.

Učme se

Proto podporujme zdravý patriotismus, vzdělání, vědu, soutěživost. Važme si výjimečných jedinců a učme se je podporovat a obdivovat, ne jim závidět. Nic není jen černobílé. I u nás už se začínají rodit nové elity, jen je třeba rozlišit a vidět ty pravé. Budeme-li se také dobře dívat a učit, tak si všimneme základů současné špičkové technologie, naučíme se ji používat a zdokonalovat, a z montoven se stanou zcela plnohodnotné produkce, vzniknou také zcela nové a snad se jich dostane dost i do ryze českých rukou.

A snad se také někdy dočkáme politické reprezentace, za kterou se nebudeme muset stydět. Zatím je ta evropská politická reprezentace i přes mnohdy oprávněnou kritiku na úrovni mnohem vyšší. K lepším zítřkům nám nepomůže pouze materiální bohatství. Je třeba také lepší morálka. Bohužel tu nejhorší morálku nám předvádí už dlouho naše politická reprezentace, která nemá ani čas zahájit nějaké systémové změny a koncepce, neboť téměř veškerý čas spotřebuje na handrkování mezi sebou a uplatňování osobních zájmů."

 

Nemám příliš rád takové to národní sebemrskačství, kdy je na přetřesu ono – my jsme hloupí, neschopní, nízcí a měli by nás dovychovat ti lepší. Možná za průšvihem, v kterém jsme, může právě ono sebemrskačství, kdy jsme nikdy nebyli schopni povstat a říct – bude po našem. A začíná to už po revoluci Havlovou agilností a nepolitikou, vpravdě až neschopností nějakou nosnou politiku ukázat, nastolit. Klaus tak pro své privatizační rejdy neměl dostatečně účinnou a sebevědomou opozici. Havlistické elity se po revoluci začaly opájet svou výjimečností, nedbaje na to, že tím vedou republiku do toho, v čem jsme nyní. Nestaly se hrází pro vybrakování republiky.

Takže ano, chybí nám elity. Elitou jsme si uměle udělali nepolitického mizerného dramatika, který tyl pouze ze svého sebezbožňování. Ostatní politici? Ač se nedají šmahem poslat do jednoho pytle, přesto v něm, jako celek vyvolávající výsledný dojem i s dopady, které jejich politika měla pro budoucnost, musí nutně skončit. Ale tím se vlastně naráží na další vysávání Západu z Východu. To jest vysávání chytrých lidí, vysávání potenciální elity, která končí na Západě. V jádru máte pravdu, že bolševismus dost výrazně zdegeneroval národ. Ale zároveň příliš zbožšťujete Západ, který žije v jiné, ale pro současnou dobu o to horší degeneraci.

Reakce redakce...

Tak ta je rozličná. Neb redakce Krajských listů.cz nejenže není názorově jednotná, naopak – byť malá, je názorově rozrůzněná, jak to jen jde, a navíc, názorová uniformita není vyžadována. Čili ´reakce redakce´ je eufemismus, je to reakce toho člena redakce, který je pod článkem podepsán… Tento oznam dáváme dosud pod každou reakci, aby bylo jasno jak v poledne na rovníku.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb